Payday Loans

Keresés

A legújabb

Színházi írástudók árulása PDF  Array Nyomtatás Array  E-mail
Magyar írástudók árulásai
2022. október 28. péntek, 07:34
Gajdó Tamás
Színházi írástudók árulása
Betekintő 16. évf. 3. sz. 219–231. o.

= = =
RIVALDA ///

Herczog Noémi: KUSS!
Feljelentő színikritika a Kádár-korban.
Kronosz Kiadó, Pécs, 2022. 480 oldal

Megjelent a Betekintő 2022/3. száma!


BETEKINTŐ HÍRLEVÉL 54.

Megjelent a
Betekintő 2022/3. száma!

Ízelítő a tartalomból:

Megjelent a Betekintő idei tematikus száma, amely ezúttal a film és a színház világába nyújt bepillantást. A filmes írások felvezetőjeként Nagy Róbert a Budapest Filmstúdió motorjának számító és Aczél György támogatását élvező dramaturg-rendező páros, Nemeskürty István és Várkonyi Zoltán felemelkedését elemzi. Varga Zoltán tanulmánya a Rófusz Ferenc és Orosz István animációs filmjeiben megbúvó, sajátos kelet-európai mimikri olvasatait vizsgálja, míg az oral history eszközével dolgozó Ring Orsolya egy különös művészsors hátterét ismerteti meg velünk. A befolyásos pártkáder apától származó Szirtes András villanyszerelőből kapaszkodott fel a rendezői székig, s ez a tapasztalat komolyan befolyásolta abban, hogy a saját neoavantgárd megközelítéseit – a nyugati mintáktól eltérően – a szocializmussal, illetve a rendszer dogmáival szemben fejezze ki. A magyar mozgókép aranykorának tartott 1960-as évek utáni ún. esztétizáló éráról Mravik Patrik tanulmánya tudósít. A közéleti és politikai motívumokkal átszőtt „sorsfilmekkel” szemben Lugossy László Azonosítás című alkotása már annak a közegnek készült, amelyik ritkábban látogatta a mozikat és a mindennapjait sem annyira a politikai harc, mint inkább a konszolidált élet törvényei vezérelték. Ennek a konszolidációnak a végnapjairól szól Elbert Márta és Révész Béla írása, amely a rendszerváltást megörökítő Fekete Doboz nevű filmes közösséget mutatja be, illetve közöl néhány hozzájuk kapcsolódó forrást is.

A teátrumok világát tárgyaló fejezet Heltai Gyöngyi írásával indul, amely fontos adalékokat közöl a pesti bulvár- és kabarészínház 1945 utáni történethez. Kellér Dezső és Kertész Sándor levelezése szemléletesen tárja fel e mára jelentőségét vesztett műfaj hazai és tengerentúli megítélését. György Andrea egy erdélyi színházelméleti vitába vezeti be az olvasót. A kolozsvári Útunk folyóirat hasábjain folyt disputa felvillantotta annak az esélyét, hogy a színpadon folyó eseményeket ne csak az addig uralkodó „ideológiaorientált termelés”-ként értelmezze a szakmai kritikus közeg. Ezt követően két forrásközlés olvasható, egyrészt a mindössze két előadást megélt alternatív, pécsi Zsebszínházról, másrészt az 1970-es évekbeli tevékenysége következtében szankcionált Szegedi Egyetemi Színpadról. Tematikus számunkat Gajdó Tamás Herczog Noémi, KUSS! Feljelentő színikritika a Kádár-korban című könyvéről írt recenziója zárja.

 

*

Megjelent a BETEKINTŐ 2022/3. száma:
Levéltárunk tudományos folyóiratának tartalma:

Téma: FILM-SZINHÁZ
Nagy Róbert
Pozícióharcok a magyar filmgyártásban az 1956 utáni megtorlás időszakában.
A Budapest Filmstúdió felemelkedése
Varga Zoltán
Hódolat Newtonnak. Rejtett (és kevésbé rejtett) rendszerkritika a Kádár-korszak animációs rövidfilmjeiben, különös tekintettel Rófusz Ferenc és Orosz István műveire
Ring Orsolya
A Kádár-korszak filmes világa – Szirtes András tapasztalatai tükrében
Mravik Patrik Tamás
Azonosítási játszmák az 1970-es évek filmkritikai diskurzusaiban.
A magyar filmkultúra szerepét érintő viták Lugossy László Azonosítás című filmjének recepciójában
Elbert Márta – Révész Béla
A Fekete Doboz szerepe a rendszerváltás időszakának vizuális
dokumentációjában
Heltai Gyöngyi
A pesti bulvár(színház) mint búvópatak a szocialista korszakban.
László Miklós és Kellér Dezső, valamint Kertész Sándor levelezése
György Andrea
Irodalom és színház viszonyának értelmezése a korai Útunkban.
Az 1954-es színibírálat-vita
Haász Réka – Tóth Eszter
A pécsi Irodalmi Színpad és Bécsy Tamás Zsebszínháza
Hidi Boglárka – Imre Zoltán – Kalmár Balázs
Dokumentumok a Szegedi Egyetemi Színpad történetéből
Gajdó Tamás
Színházi írástudók árulása