Payday Loans

Keresés

A legújabb

"Az éneklő, a kultúrával átitatott zsidók új magyar nyelve ki fogja szorítani az Arany János és Gyulai Pál kultúrfül számára nem elég zamatos nyelvét.” - Világ - szabadkőműves napilap PDF Nyomtatás E-mail
SZABADKŐMŰVESEK EGYKOR, TEGNAP ÉS MA

Nem vagyok antiszemita, de…







Arany János magyar nyelve kultúrfül számára nem elég zamatos, a magyar nyelv esetlen, tenyeres, talpas, sőt hájas nyelv. A magyar paraszt vérmérséklete, szelleme, látása, érzése merevedett meg benne. Az éneklő, a kultúrával átitatott zsidók új magyar nyelve ki fogja szorítani az Arany János és Gyulai Pál kultúrfül számára nem elég zamatos nyelvét.”

Ne törje fejét a kedves olvasó, elárulom, honnét való ez a gyönyörűséges, toleranciával teljes, izzó hazaszeretetre valló és – legfőképpen – mélységesen keresztényi citátum. A „Világ” című szabadkőműves orgánum 1912. márciusi számából.

(Erről az orgánumról

bizonyos Berényi Zsuzsanna Ágnes tanulmányában

(A „Világ” című lap története, 2001,

http://real-eod.mtak.hu/6114/1/Tanulmanyok_2001_48_

Berenyi_A_Vilag_cimu_lap_tortenete.pdf)

úgy ír, mint „világszínvonalú létesítmény”-ről.)

Nos, ismerve az akkor magyarországi szabadkőműves páholyok túlnyomó többségének szellemiségét és tagjai zömének nacionáléját, mi mást mondhatnék, mint hogy nem vagyok antiszemita, de…

Ifj. Tompó László – Hunhír.info


p.s.:

Világ 1911-1949 | Arcanum Digitális Tudománytár

BERÉNYI ZSUZSANNA ÁGNES*

A „ Világ” című lap története

AZ ELOZMENYEK

A szabadkőművesek három meghatározó vezéreszméje: a filozofikusság, emberbarátiság és haladás közül ez a legutóbbi meghatározta tevékenységükban az új támogatását. Olyan európai szintű új intézményeket hoztak létre, mint a Budapesti Mentőegyesület, a nyomorék Gyermekek Otthona, a Vakok Intézete, az Anya- és Csecsemővédő Egyesület, az Országos Ismeretterjesztő Társulat, az ingyenes közkönyvtár, és hosszasan sorolhatnánk a többit.

Ezeknek a világszínvonalú létesítményeknek a sorába tartozott a „Világ” című lap. A szabadkőműves napilap alapításának igénye már 1869-től, a Magyarországi Jánosrendi Nagypáholy megalakulásától kezdve felvetődött. A szabadkőművesek célja a szabadkőműves eszmékért folytatott következetes harc volt. A nagyközönség tájékoztatása azért vált szükségessé, mert sok téves, sőt rossz indulatú ferdített hír járta a szabadkőművességről. Még a tájékozatlan kívülállókat is megtévesztették. A többi újság nem mindig adott helyet haladó eszméik kifejtésére...