Payday Loans

Keresés

A legújabb

Börcsök Enikő (1968-2021) PDF  Array Nyomtatás Array  E-mail
ELIT - HIVATÁS, POKOLJÁRÁS, ÁRULÁS, XX-XXI.SZ.
2021. február 08. hétfő, 07:15

Születésnapján győzte le a betegsége Börcsök Enikőt –

Esküvőről álmodott, a párja kezét fogva búcsúzott el

2021. jan 29. 3:20
Börcsök Enikő két veseátültetésen esett át, majd súlyos betegség támadta meg, amely éppen a születésnapján győzte le a színművésznőt/ Fotó:  MTI - Czimbal Gyula

Börcsök Enikő két veseátültetésen esett át, majd súlyos betegség támadta meg, amely éppen a születésnapján győzte le a színművésznőt/ Fotó: MTI - Czimbal Gyula

635

Budapest —Tragikus sors: két vesetranszplantáció után hónapokig súlyos betegséggel küzdött Börcsök Enikő (†53), akinek a szervezete éppen a születésnapján adta fel a küzdelmet.


A Jászai Mari-díjas színésznő az utolsó pillanatig hitte, hogy újra legyőzheti a halált. Nemrégiben még az esküvőjükre készültek Tóth József (61) festőművésszel, aki csodálatos társa volt: Enikő utolsó éjszakáját is együtt tölthették a kórházban, ahol egymás kezét fogva búcsúzhattak el.

Enikő és Tóth József festőművész két éve tűzték ki az esküvőjük időpontját, amelyre már sosem kerül sor / Fotó: Zsolnai Péter

Enikő és Tóth József festőművész két éve tűzték ki az esküvőjük időpontját, amelyre már sosem kerül sor / Fotó: Zsolnai Péter

A színésznő drámai, szívbe markoló játékát megannyi előadásban csodálhatta meg a közönség, ám tavaly nyáron kórházba került, s a kolléganői vették át a szerepeit a Vígszínházban. Enikő ugyan tudta a baljós diagnózist, de hitt benne, hogy ezúttal is felülkerekedik a bajokon, és remélte, hogy ősszel talán újra játszhat.

Börcsök a Vígszínház Koldusoperájának Peacocknéjeként is remek alakítást nyújtott/ Fotó: MTI -Szigetváry Zsolt

Börcsök a Vígszínház Koldusoperájának Peacocknéjeként is remek alakítást nyújtott/ Fotó: MTI -Szigetváry Zsolt

– Törékeny alkata hihetetlen erőt takart. Sohasem akarta, hogy kiszolgáltatottnak lássák vagy sajnálják, ezért is titkolta sokáig, hogy – kétszeres szervátültetettként – már szembenézett a halállal, de sajnos most nem ő győzött – mesélte Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány elnöke, aki 20 éve, a transzplantációs klinikán barátkozott össze a színésznővel. – Az első veseátültetése után egy évvel ismét dialízisre járt, s senki sem sejtette, hogy onnan ment forgatni, próbára, előadásra. Csodálatos természetű embert és páratlan tehetségű színészt veszítettünk el.

Zsuzsa hétfőn beszélt utoljára a barátnőjével, egy dialíziskezelést követően.

– Azt mondta, amikor vesét kaptunk, tudtuk, hogy nem lesz örök életű a szerv, ebbe bele is nyugodott, csak a másik baja oldódjon meg. Azt tervezte, ha jobban lesz, Józsival visszamennek a kis zalai házukba, majd ott folytatja a kezeléseket – mesélte. – Az utolsó pillanatig hitt a gyógyulásban, az élet, a színház és párja szeretete erősítette. Két éve tűzték ki az esküvőjük időpontját, sajnos, a sors ezt felülírta...

Enikőnek a második veseátültetés után, a kórházban vált szorosabbá a kapcsolata a közel húsz éve megismert festőművésszel: az új szervvel új szerelmet is kapott, s azóta összetartottak jóban-rosszban.

– Többször is megkértem már a kezét, és mostanában igent mond – beszélt a Storyban két éve a boldogságukról Tóth József. – Igyekszem levenni a terheket a válláról, amikor a színházban dolgozik, én vagyok az asszony a háznál.

(Ez is érdekelheti: Csaknem száz színdarabban játszott élete során Börcsök Enikő: most összeszedtük a legnagyobb alakításait – fotók)

Ekkor döntöttek úgy, hogy „vadházasságukat” legalizálják, ám már sosem mondhatják ki egymásnak a boldogító igent.

– A legfontosabb, hogy nagyon szeressen – fogalmazott korábban a színésznő. – Mert jó a tudat, hogy ha baj adódna, ő átölel és nem enged eldőlni.

Tánccal segített

Börcsök Enikő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja művészi tevékenysége mellett párjával, Józseffel aktívan segítették a Transzplantációs Alapítványt. Négy éve átvehették az Év Önkéntese díjat. Tóth kortárs művészekkel ajánlott fel aukcióra festményeket, a bevétellel a beteg gyerekek táborozását támogatták. Nyaranta két hetet a táborukban töltöttek, ahol Enikő táncolni tanította a szervátültetett gyerekeket és családtagjaikat. Több, válófélben lévő szülőpárt hozott össze csacsacsával és tangóval

 

*

 

ELHUNYT BÖRCSÖK ENIKŐ

2021. 01. 28.

A Vígszínház társulata mély megrendüléssel tudatja, hogy ma hajnalban, hosszú, súlyos betegség után 53 éves korában elhunyt Börcsök Enikő színművész, Jászai Mari-díjas, Érdemes– és Kiváló Művész.


Halála nemcsak a Vígszínház számára, de az egész magyar színházi és kulturális életnek is felbecsülhetetlen veszteség.

Börcsök Enikő sugárzó tehetségét számtalan színházi és filmes szerepben megcsodálhatta a közönség. 1994 óta volt a Vígszínház hűséges tagja és vezető színésznője. Legendás alakítások sora fűződik nevéhez, melyekben megmutatta drámai erejét, páratlan humorát, olthatatlan élet- és játékszeretetét. Igazi társulati és közösségi ember volt, rendkívüli személyisége, melegszívűsége, segítőkészsége, nyitottsága, csillapíthatatlan energiája és tenni akarása pótolhatatlan űrt hagy maga után.

Börcsök Enikőt a Vígszínház saját halottjának tekinti.

ÉLETRAJZ

Mezőtúron született 1968. január 28-án. 1987-től 1991-ig a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákjaként tanult, Marton László osztályában. A diploma megszerzése után 1991-től 1994-ig a Kaposvári Csiky Gergely Színházban játszott, 1994 ősze óta pedig a Vígszínház társulatának tagja. Közel száz színházi előadás és két tucat film-, illetve televíziós alakítás kötődik a nevéhez. Az utóbbi években rendezőként is bizonyított, emellett pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója, egyik osztályvezető tanára. 2000 óta a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja.

Börcsök Enikő a magyar színjátszás egyik legmeghatározóbb színész egyénisége.

Rendkívüli tehetségét vígszínházi sikerei is igazolják: a Macskajáték Egérkéje, a Mágnás Miska Marcsa szerepe, a Dobardanban, a Faustban és a Sógornőkben nyújtott alakítása, Az Iglic címszerepe, a Tóték Tóthnéja, a Lóvátett lovagok Francia királylánya. Emlékezetes alakítást nyújtott a Cselédekben Claire-ként, a A szecsuáni jólélekben Sen Te/Sui Ta-ként, a Lear királyban Gonerillként, a Nyaralókban Varvaraként, A kaukázusi krétakörben Acdaként, a Mindent anyámról Manuelájaként, az Egy csók és más semmi Dühös nőjeként és az Augusztus Oklahomában Barbara szerepében. A Rómeó és Júlia kotnyeles dajkájaként és a Makrancos Kata címszereplőjeként különleges humorával sziporkázott Shakespeare komikus jeleneteiben. Az utóbbi időszakban kortárs magyar és külföldi drámák főszerepeiben csillogtatta meg különleges tehetségét és humorát: Az öldöklés istenében, a Mikvében, az Átutazókban, a Sógornőkben a Téli utazásban, a Príma környékben, a Kvartettben és a Honderűben.

Alakításait mindig ugyanaz a bensőséges őszinteség, játékos virtuozitás és bravúros ritmusérzék jellemzi. Minden szerepén átüt a színésznő csípős, fanyar humora, mély élettapasztalata és a színház, illetve a játék örök szeretete. A felszínen szikár, erős nőt mutat, aki belül gyötrő titkokat rejt, csak apró gesztusai árulkodnak arról, hogy valójában mennyire törékeny, bizonytalan és kiszolgáltatott nő.

Számos díj és elismerés ötvözte szakmai munkáját. Kiemelkedő színészi teljesítményét a Vígszínház 1997-ben Varsányi Irén-emlékgyűrűvel, hat alkalommal (1997, 2000, 2002, 2009, 2015, 2016) Ajtay Andor-emlékdíjjal, három alkalommal pedig Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel ismerte el (1998, 2000, 2005). 1998-ban Jászai Mari-díjat kapott. A Paszport című filmben nyújtott alakításáért 2001-ben a 32. Magyar Filmszemle Legjobb Női Alakítás díját kapta. A 2005-ös V. POSZT-on a Legjobb Női Főszereplő díját nyerte el Scribe Adrienne című darabjában nyújtott alakításáért, ugyanezen évben Érdemes művésszé választották. 2007-ben a Happy Art Fesztivál Colombina-díját kapta a Legjobb Női Alakításért, valamint neki ítélték a Roboz Imre-díjat is. A 2009-es IX. POSZT-on a Legjobb Női Epizódszereplőnek választották Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában nyújtott kiemelkedő játékáért. Ugyanez az alakítás hozta meg számára a 2008/2009-es Színikritikusok Díját is. 2013-ban kiemelkedő közösségi- és művészi munkájáért Budapestért díjat kapott, 2015-től örökös tag a Halhatatlanok Társulatában, valamint ugyanezen évben megkapta a Prima díjat, illetve a legjobb női epizódalakítás díját a Magyar Filmkritikusoktól a Szerdai gyerekben játszott szerepéért. 2018-ban elnyerte a Kiváló művész címet.

Díjak
Jászai Mari-díj (1998)
Érdemes Művész (2005)
Kiváló Művész (2018)
Ajtay Andor-emlékdíj (1997, 2000, 2002, 2009, 2015, 2016)
Varsányi Irén-emlékgyűrű (1997)
Ruttkai Éva-emlékgyűrű (1998, 2000, 2005)
Harsányi Zsolt-díj (2004)
Roboz Imre Művészeti Emlékdíj (2007)
32. Magyar Filmszemle, legjobb női alakítás (Passzport) (2001)
V. POSZT: Legjobb női főszereplő Scribe Adrienne című darabjában (2005)
Happy Art Fesztival, Colombina díj, legjobb dői alakítás (PRAH című előadás, Radnóti Színház, Budapest) (2007)
IX. Pécsi Országos Színházi Találkozó, Legjobb női epizódszereplő, Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában (2009)
Színikritikusok Díja 2008/2009. A legjobb női mellékszereplő, Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában (2009)
Budapestért díj (2013)
Az év szinkronhangja (2014)
Örökös Tag a Halhatatlanok Társulatában (2015)
Prima díj (2015)
Magyar Filmkritikusok Díja: legjobb női epizódalakítás (Szerdai gyerek) (2015)

VÁLOGATÁS BÖRCSÖK ENIKŐ SZEREPEIBŐL

*

 

Ma hajnalban, hosszú, súlyos betegség után,

53 éves korában elhunyt Börcsök Enikő Jászai Mari-díjas színésznő.

"A Vígszínház társulata mély megrendüléssel tudatja, hogy ma hajnalban, hosszú, súlyos betegség után 53 éves korában elhunyt Börcsök Enikő színművész, Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művész" - adta hírül Facebook-odalán a teátrum, amelynek a színésznő 1994 óta volt hű tagja.

"Halála nemcsak a Vígszínház számára, de az egész magyar színházi és kulturális életnek is felbecsülhetetlen veszteség.

Börcsök Enikő sugárzó tehetségét számtalan színházi és filmes szerepben megcsodálhatta a közönség. 1994 óta volt a Vígszínház hűséges tagja és vezető színésznője. Legendás alakítások sora fűződik nevéhez, melyekben megmutatta drámai erejét, páratlan humorát, olthatatlan élet- és játékszeretetét. Igazi társulati és közösségi ember volt, rendkívüli személyisége, melegszívűsége, segítőkészsége, nyitottsága, csillapíthatatlan energiája és tenni akarása pótolhatatlan űrt hagy maga után.

Börcsök Enikőt a Vígszínház saját halottjának tekinti" - olvasható a közleményben.

Börcsök Enikő 1968. január 28-án született Mezőtúron. 1991-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, Marton László osztályában végzett. 1991 és 1994 között a kaposvári Csiky Gergely Színház tagja volt, 1994-ben szerződött a Vígszínházhoz, amelynek egészen ma hajnalban bekövetkezett haláláig tagja volt.

A Vígben nagy sikere volt mint a Macskajáték Egérkéje, a Mágnás Miska Marcsája, a Tóték Tótnéja vagy a Lóvátett lovagok Francia királylánya. Emlékezetes alakítást nyújtott A szecsuáni jólélekben, a Lear királyban, A kaukázusi krétakörben, a Mindent anyámról vagy az Augusztus Oklahomában című darabban.

Börcsök Enikő és Gábor Júlia, a Ruttkai Éva-emlékgyűrű alapítója, a néhai színésznő lánya a Vígszínházban 2000. december 30-án, miután átvette a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt.
Börcsök Enikő és Gábor Júlia, a Ruttkai Éva-emlékgyűrű alapítója, a néhai színésznő lánya a Vígszínházban 2000. december 30-án, miután átvette a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt.
Fotó: MTI/Kovács Attila

A Rómeó és Júlia kotnyeles dajkájaként és a Makrancos Kata címszereplőjeként sziporkázott Shakespeare komikus jeleneteiben. Olyan magyar és külföldi drámák főszerepeiben is emlékezetes volt, mint a Mikve, az Átutazók, a Sógornők, a Téli utazás vagy a Honderű.

Számtalan filmben élvezhettük a tehetségét: Édes Emma, drága Böbe, Utolsó vacsora az Arabs Szürkénél, Az ajtó, Aglaja, A hentes, a kurva és a félszemű vagy Szabó István tavaly bemutatott alkotása, a Zárójelentés.

A Schmukné szerepét alakító Börcsök Enikő Szász János 2017-ben bemutatott, A hentes, a kurva és a félszemű című filmjében.
A Schmukné szerepét alakító Börcsök Enikő Szász János 2017-ben bemutatott, A hentes, a kurva és a félszemű című filmjében.
Fotó: MTI/Kallos Bea

2000 óta a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja. Nyaranta színjátszó-gyerektárbort szervezett Becsvölgyén, emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen is dolgozott, eleinte tanársegédként, majd 2014-ben Zsótér Sándorral közösen osztályvezető tanár lett.

Egy autoimmun betegség miatt két vesetranszplantáción esett át, az elsőn 1997-ben, ezt követően vált a Nemzeti Vese Program nagykövetévé. Fiatal színésznőként tudta meg, hogy vesetranszplantációra lesz szüksége. Évekig elég volt gyógyszereket szednie, majd elérkezett az idő, amikor a transzplantáció elkerülhetetlenné vált.

1997-ben esett túl az első műtéten, de az új veséje csak másfél évig bírta. Ezt követően sem hagyta el magát, továbbra is játszott a színpadon. Reggel hattól délelőtt tízig dialízisen volt, majd próbált, este pedig színpadra állt. Három évig ment ez így, aztán 2003-ban átesett a második vesetranszplantáción.

Börcsök Enikő, Kern András és Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója a teátrum 125. évadának évadhirdető sajtótájékoztatóján 2020. július 1-jén.
Börcsök Enikő, Kern András és Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója a teátrum 125. évadának évadhirdető sajtótájékoztatóján 2020. július 1-jén.
Fotó: MTI/Illyés Tibor

Börcsök Enikő már harmadéves főiskolás korában a berlini fesztiválon elnyerte a legjobb női alakításért járó díjat. Kiemelkedő színészi teljesítményét a Vígszínház 1997-ben Varsányi Irén-emlékgyűrűvel, hat alkalommal Ajtay Andor-emlékdíjjal, három alkalommal pedig Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel ismerte el (1998, 2000, 2005).

1998-ban Jászai Mari-díjat kapott. A Paszport című filmben nyújtott alakításáért 2001-ben a 32. Magyar Filmszemlén neki ítélték a Legjobb Női Alakítás díját.

A magyar színház- és filmművészet kategóriában Börcsök Enikő 2015-ben Prima Díjat kapott.
A magyar színház- és filmművészet kategóriában Börcsök Enikő 2015-ben Prima Díjat kapott.
Fotó: MTI/Czimbal Gyula

A 2005-ös V. POSZT-on a Legjobb Női Főszereplő díját nyerte el Scribe Adrienne című darabjában nyújtott alakításáért, a 2009-es Pécsi Országos Színházi Találkozón a Legjobb Női Epizódszereplőnek választották Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában nyújtott kiemelkedő játékáért, amiért a Színikritikusok Díját is megkapta.

2005-ben Érdemes, 2018-ban Kiváló művész címmel tüntették ki. 2015-től örökös tag a Halhatatlanok Társulatában, ugyanezen évben megkapta a Prima Díjat, illetve a legjobb női epizódalakítás díját a Magyar Filmkritikusoktól a Szerdai gyerekben játszott szerepéért.

Cover-fotó: MTI/Czimbal Gyula

 

 

LAST_UPDATED2