Payday Loans

Keresés

A legújabb

A direktórium divatja PDF Nyomtatás E-mail
Szépség, stílus, divat - mindennapi esztétikum
2019. július 19. péntek, 07:13

Szezonok óta áttetsző ruhákkal provokálnak, vagy éppen varázsolnak el a tervezők. A 18-19. század fordulóján valószínűleg lubickoltak volna a sikerben, akkor ugyanis szintén az áttetsző volt a divat. A nők nemcsak a rizsporos rokokó parókát és a fűzőt dobták le magukról, de egyes források szerint az alsóneműt is - legalábbis úgy tűnt. A kor karikaturistái szerint áttetsző fátyolruháik alatt csupasz fenékkel bálozták végig a direktórium korszakát.

A Bonaparte család szépségnagykövete, Pauline Bonaparte (1780-1825) nevére keresve az első kép a találati listában egy mellportré, amelyen Bonaparte Napóleon testvére elnézően mered oldalra, a ruha anyagán átsejlő mellbimbói viszont a nézővel szemeznek.

Marie-Pauline Bonaparte

 

Ez a ruházat lehetne akár költői túlzás is a festő részéről, de a történetmesélők szerint Napóleon húga szívesen okozott botrányt az efféle megjelenéssel. Nem csak finom vonásai, tejes fürdővel táplált hófehér bőre és gyönyörű alakja miatt tartották a korszak egyik legszebb nőjének Európában. Ehhez a címhez hozzájárult az is, hogy nem hagyott sok teret a képzeletnek, amihez viszont az kellett, hogy a kor divatja mindezt lehetővé tegye…

A francia forradalom (1789-1795) utáni rövid átmeneti korszak teljesen újat hozott. Nemcsak az építészet, a lakberendezés, hanem a divat is visszanyúlt az ókori görögök és rómaiak világához. Akkor még nem tudták, hogy a görögök valójában színes ruhákat viseltek, a fennmaradt márványszobrok miatt azt hitték, mindenki fehér ruhát hordott. Ezért is lett a direktórium színe a fehér, esetleg néhány halovány pasztellszín jöhetett még szóba.


Edmund Burnham Pateshall kapitány és felesége - 1810

Név és évszám nélkül mentettem és lusta vagyok újra rákeresni, bocs...


1800 körül

1804

 

Olyan volt, mintha az Olimpusz istennői földre szálltak volna a 19. század elején, nem csoda, ha a mai tervezőket is megihlette a korszak. A Dolce&Gabbana divatház 2006-os kollekciójában a direktórium és az empire ihlette modelleket küldött a kifutóra. A kollekcióhoz készült kampányfotókon a korabeli festmények szereplőire jellemző hanyag testtartást utánozzák a kéjesen elnyúló modellek.

 

Az áttetsző darabok ma számtalan tervező kollekciójában fellelhetők, de a három libanoni származású divatdiktátor Reem AcraElie Saab és Zuhair Murad mindenkinél bőkezűbben bánik a sokat sejtető anyagokkal - ezek természetesen csak az áttetszőségükben utalhatnak a direktórium divatjára, több közük nincs hozzá.

Elie Saab - 2013 ősz-tél


Reem Acra - 2013 tavasz-nyár

Zuhair Murad Couture - 2013 tavasz-nyár

 

Áttetsző vagy átlátszó?

A bejegyzésben minden esetben az áttetsző szót használtam a ruhákra, mert az én fejemben a tiszta, sík ablaküveg az átlátszó, na, meg a hazugság. Az anyagokat szinte minden esetben áttetszőnek találom még akkor is, ha azok végül is szinte teljesen átlátszóak. Jobban utánagondolva jó néhány ruhánál írhattam volna átlátszót is akár.

 

Martin Lancaster múzeumi kurátor egyenesen őrültnek nevezi a forradalom utáni néhány évet a Fashion TV egyik videójában. A nők leheletvékony muszlinból, tüllből, batisztból vagy fátyolszövetből készült ruhában botránkoztatták meg a tornyos parókákon, túldíszített, rokokó viseleteken és fűzőbe szorított testeken szocializálódott világot. A derékvonal a mell alá csúszott, a dekoltázs így sokkal nagyobb szerepet kapott, a finom anyagokon átsejlő lábak pedig hosszabbnak és kecsesebbnek tűntek. Egy 1796-os divatkarikatúra pont a korszakok közötti hatalmas váltásról mesél. Egy 1807-es rajzon is az látszik, mekkora sokkot okozott a direktórium divatja. (Az utóbbin egyébként látszik az ekkor megjelent női alsónadrág is.)

 

 

Mi váltotta ki ezt a változást? Nemcsak a francia forradalom utáni szabadságeszmény, amelyet antik mintára alakítottak ki, és a polgárság megerősödése, amely le akart számolni az arisztokrata divattal. Ezekben az években fedezték fel Pompeji romjait, amely még inkább az ókori világ felé fordította a figyelmet. Példának hozzák még Emma Hamilton festőmodell és erotikus előadónő performanszait is, aki ezek során mindössze néhány fátylat viselt, miközben ógörög mondák és római történelmi események élőképeit adta elő.

Az ő történetét olvasva lassan el is hihetjük, a direktórium korszakában a szépséget többre tartották a születési előjogoknál. Emilia Hamilton és a már említett Pauline Bonaparte mellett a kor legszebb női közé tartozott Juliett RecámierJozefina császárné.

Madame Récamier


Jozefina császárné

 

Említsük meg a császárné barátnőjét, Thérésa Tallient, aki állítólag eperlében fürdött annak jótékony hatása miatt. Az a hír járta róla, hogy olyan vékony ruhákat viselt, amelyeket könnyedén áthúzhatott volna a gyűrűjén. Egy alkalommal olyan ruhát választott egy bálra, amelynek súlya a római szandállal és az ékszerekkel együtt is mindössze 150 gramm volt. Ebbe természetesen nem fér bele a fehérnemű sem – legalábbis a divatlegendák és a túlzó karikatúrák szerint, amelyek csupasz fenékkel ábrázolják a direktórium hölgyeit.


Madame Tallien

Karikatúra 1799-ből

 

Számtalan forrás ellentmond ebben a alsónemű-kérdésben. Volt, amely szerint néhány évre elhagyták az alsóneműt és a fűzőt is, más források szerint testszínű selyemtrikót viseltekMaria Viganóosztrák táncosnő az elsők között volt, aki így tett. 1793-ban, a bécsi operában lépett fel testszínű alsóban és néhány réteg vékony pamutmuszlinból készült ruhában. 1795-ben a már említett Emma Hamilton is így tett, a testszínű alsóruha – a meztelenség kultuszának egyértelmű jeleként – elterjedt. Vékony anyagból készültek ekkor a papucscipők is, amelyet télen sem cseréltek csizmára, a kabátok helyett pedig kasmírsálakkal védekeztek a hideg ellen, de ez nem elég: a hölgyek folyamatosan úgynevezett muszlinbetegségben szenvednek a könnyű anyagok miatt - állítólag.

Vajon hány réteget viseltek alattuk?

A ledérségnek végül Bonaparte Napóleon uralomra jutása vet véget, mert az a tény, hogy van uralkodó és van udvar máris olyan változás, amelynek az élet minden területére, így a divatra is hatása volt: megjelentek a hosszú kesztyűk, a ruhák színesebbek, az anyagok pedig vastagabbak és díszesebbek lettek.