Payday Loans

Keresés

A legújabb

Boldog-boldogtalan magyarok édenkertjei és poklai

bruegel_pieter_icarus_-_hi_res

Tisztelt ifjú és szépkorú olvasók!

Mindenkit üdvözlök, aki jóhiszeműen a honlapra "tévedt",

s csak remélni merem, hogy visszatérő vendég lesz nálunk.

Elég vonzónak találja az ingyenes és bő szellemi kínálatot,

és lesz elegendő, elég nagy lelki bátorsága szembenézni

jobbítandó önmagával és a pusztuló nemzet sorskérdéseivel...

diogenesz_m_3

Üdvözlettel: Nagy Jenő (1952-)

Elérhetőségem: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.


ferenczy krtnc


Országok rongya! könyvtár a neved,
De hát hol a könyv mely célhoz vezet?
Hol a nagyobb rész boldogsága? - Ment-e
A könyvek által a világ elébb?

Rakjuk le, hangyaszorgalommal, amit
Agyunk az ihlett órákban teremt.

Mi dolgunk a világon? küzdeni,
És tápot adni lelki vágyainknak.
Ember vagyunk, a föld s az ég fia.
Lelkünk a szárny, mely ég felé viszen,
S mi ahelyett, hogy törnénk fölfelé,
Unatkozzunk s hitvány madár gyanánt
Posvány iszapját szopva éldegéljünk?

Mi dolgunk a világon? küzdeni
Erőnk szerint a legnemesbekért.
Előttünk egy nemzetnek sorsa áll.
Ha azt kivíttuk a mély sülyedésből
S a szellemharcok tiszta sugaránál
Olyan magasra tettük, mint lehet,
Mondhatjuk, térvén őseink porához:
Köszönjük élet! áldomásidat,
Ez jó mulatság, férfi munka volt.

 

Vörösmarty Mihály

Gondolatok a könyvtárban


ablak olvas erotika

MÉDIUMAJÁNLAT:

Álmos Király Televízió

hiszek_egy_istenben

 



Két Hollós könyvesbolt PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 14. szerda, 10:08
Hírlevél
BORN GERGELY
előadása:

„PÁVATITKOK” FÖLDÖN S ÉGEN
- Csaba királyfi görög földön


Kezdési időpont: 2015. január 15. csütörtök, 18 óra

Helyszín: Két Hollós könyvesbolt,
1081 Kenyérmező u. 3/a. telefon: 299-0032


A SZERVES MŰVELTSÉG LEGJOBBJAINAK
LEGFRISSEBB KUTATÁSI EREDMÉNYEI DVD-N!

ARADI LAJOS:




BORN GERGELY:



dr. TÓTH ZOLTÁN JÓZSEF:




GÉCZY GÁBOR:




KISS MAO-TUN ISTVÁN:




KOCSIS G. ISTVÁN:



MOLNÁR V. JÓZSEF:




RAFFAY ERNŐ:




PAP GÁBOR:




SZÁNTAI LAJOS:






TÓTH FERENC:




ÉS EZEK CSAK A LEGFRISSEBB ELŐADÁSOK FELVÉTELEI!
A RÉGEBBIEKET KÖNYVESBOLTUNK POLCAIN TALÁLJA MEG!


 
Igaz, jó magyar ember, 2015. - Kubínyi Tamás PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 14. szerda, 10:31

Áldott 2015. Új Esztendőt kívánok minden kedves Olvasómnak!


műveleti terület

Ez az év a tanulás, felismerés, megvilágosodás ideje, ami alatt készülnünk kell a még nagyobb megpróbáltatásra, mert csak azok maradhatnak meg a Jóisten szolgálatában, akik felismerik teremtettségük célját, és itt a földi életben részeseivé válnak az Isten Tervnek, felvállalják a küzdelmet a Gonosz ellen. A mi kereteink adottak, a Kárpát-medencei magyarság az emberiség legősibb hagyatékának letéteményese. A kirajzásnak, az emigrációnak, a világ minden pontján fellelhető magyar diaszpóráknak akkor van értelme, ha megmarad magyarnak, ápolja hagyományait, és ebből kisarjad egy újabb és újabb nemzedék, amely az idegen közegben kivívja a magyar másság tiszteletét.

Ha már marslakónak minősítettek bennünket az Új Világban, akkor maradjunk is meg annak: minden nemzettől különböző becsületes és szorgalmas, más észjárású, a dolgokat magasabb összefüggésből is látni és láttatni képes egyszerű embernek. A magyarsággal sok nemzetet beojtottunk, és míg bennük cseppnyi vérünk folyik, ők is mássá válnak, kapcsolatba kerülnek a Vízözön előtti magas kultúra hagyatékával, és megértik, a profit világában csak az maradhat meg embernek, aki túl tud lépni önemésztő célján, a nullák szaporításán, és ha már csak kettes számrendszerben tud gondolkodni a világ, akkor legalább eljut a nagy egyesig, az Egység megértéséig. Mert mindannyian egyek vagyunk, a Világmindenségben keletkezett Napunkból szakadt ki a Föld, és mi mindannyian Földanya szülöttjei vagyunk. Túl kell lépnünk az önzés korlátján, nem önmagunkért, hanem egymásért, családunkért, törzsünkért, nemzetségünkért, nemzetünkért kell élnünk, hogy besimulhassunk az emberiség nagycsaládjába, és ott megtaláljuk helyünket.

Tanulnunk kell az elmúlt esztendő tapasztalatából, erényeinket is hibáinkat felismerve tudunk valós önértékelés alapján elindulni 2015-ben. Európa legtöbb tévét néző országaként valamennyien részesei, leginkább szenvedői vagyunk a nagy médiatransznak. A központi akarat szükségszerűen béklyóban tartja a nemzetet. Statisztikai értelemben vett döntő többségünk agyát minden nap feltöltik másnapi saját szubjektív véleményével, melyet hangoztat is az átlagember, és szavazatával, a leginkább analfabéták aláírásából ismert négy évente begyűjtött ikszével elhitetik, hogy jogaival szabadon élő ember. Közben egyre többen vannak a bizonytalanok, akik már nem dőlnek be a politikai rendszer hamisságának, mert nem találják meg benne önmagukat, csak a harácsoló képviselőket, a hirtelen gazdagokat, ügyeskedő szemfényvesztőket. Mindebből annyit tanulhatunk, hogy a tévézéssel eltöltött idő nem csupán elpazarolt része életünknek, hanem meg is bosszulja magát, elveszi és kifordítja személyiségünket. Persze ez nem azt jelenti, hogy a tévét ki kell dobnunk, bár a jelenlegi helyzet leginkább ezt sugallná, hanem vissza kell foglalnunk a magyarként eddig még soha nem működő nemzeti médiát, a mi pénzünkből fenntartott, ellenünk működő közintézményt.

A lakópark telepesek szorgalmasan vásárolják föl a magyar földet, vizet és levegőt, ha ez így megy tovább, nekünk még annyi sem marad, hogy egy mélyet szippanthassunk belőle. Vannak közöttük, akik legszívesebben mindannyiunkra légzőkészüléket szerelnének, melynek adagoló csapját ők szabályoznák, és ha úgy döntenek, szabadon elzárhatnák. Ez így nem mehet tovább, a közénk települővel tudatnunk kell a szabályokat. Ha bármely idegen nép fia közöttünk képzeli el jövőjét, az nem csupán anyagi kérdés, az ingatlan megvásárlása, a közüzemi díjak és hasonlók megfizetése, hanem a magyarsággal való együttélés egy nyilvánosan felvállalt szerződés. Az idegen nem tevékenykedhet a magyarság ellen pusztán azért, mert megosztjuk vele a Kárpát-medencét, nem tekinthet bennünket másod- és harmadosztályú polgárnak, pénzéért nem szerezhet többletjogokat. Az idegent vendégjog illeti meg, amely addig tart, amíg betartja a szabályokat. A nem kívánatos személyeket gyorsan el kell távolítanunk, és ha hivatalainkat is megszállva úgy csűrik-csavarják a jogszabályokat, hogy azok ellenünk szóljanak, akkor más módját kell megtalálnunk az igazságosságnak. A vendégjogot sértő személy számára nem kívánatossá kell tennünk a földünkön való tartózkodást. Van már tapasztalatunk a vendégjoggal való visszaélésről, az egyenjogúsítás hamisságáról. Egyenesen vezet ez az út az országvesztéshez, a 95 évvel ezelőtti nagy megrázkódtatáshoz. Nem állt meg a folyamat, már készen állnak a tervek a továbblépéshez, nemzetünk teljes felszámolásához. Magyarország a látszat kedvéért működik ma ezen a néven, de közintézményeiben, közállapotaiban a honalapítók magyar szellemét még nyomokban sem lehet felfedezni. Mindent eladtak, mindent megváltoztattak az istentelen köztársaságok kiagyalói, mégsem tudtak alapos munkát végezni, mert a magyar nyelv, mint nemzetegyesítő csodafegyver továbbra is él. A nemzeti minimumot nem sikerült eddig nyilvánosan meghatároznunk, pedig a magyar nyelv használatánál kezdődik, és azon túl azt is tartalmazza, hogy aki a magyar nyelvet a magyar nemzet kárára használja, az önmagára mond ítéletet.

POLGÁRHÁBORÚ

A most regnáló kormány a nemzet többségének akaratával került hatalomra 2010-ben olyan fontos ígéretekkel, mint az elszámoltatás, a devizahitel kérdés megoldása és adósságcsökkentés. Noha ezekből az ígéretekből semmit nem teljesített, az elmúlt esztendőben mégis megerősítést kapott a nemzettől annak érdekében, hogy végleg kiderüljön: a mulasztás oka időhiány volt, vagy közönséges csalókkal van dolgunk? Ahogy mostanában mutatkozik, az utóbbi tűnik valószínűnek, hiszen a korrupció mérhetetlen kiterjedése megállíthatatlan, és vele együtt a nemzet érdekeinek figyelmen kívül hagyása feltűnő. Mindez polgárháborús veszélyt rejt magában. A magyarságnak nem érdeke, hogy Paks bővítésével, vagy újabb gázvezeték építésével végletesen elkötelezzük magunkat az oroszoknak, miközben a legminimálisabb gesztust, a Szabadság téri tiltott önkényuralmi jelképekkel díszített emlékmű eltávolítását sem kérik döntéshelyzetben lévő politikusaink. Ugyanakkor az Amerika által sugalmazással irányított európai hatalom tovább halad azon a kényszerpályán, amely az Oroszországgal való végletes szembenállást, akár egy háborús konfliktus felvállalását is előrevetíti a közeljövőben, ezért nekünk mindenek előtt ki kell mondanunk: nem magyar politikus az, aki bármilyen háborús helyzetbe belerángatja az országot. Sem az Európai Unió, sem Amerika, sem az euroatlanti szövetség nem lehet elegendő ok arra, hogy akár egyetlen magyar katona is meghaljon idegen érdekekért, ezért az a kormány, amely ilyen kényes külpolitikai helyzetben katonát mer küldeni a világ bármely válságzónájába, az önmagát írja ki a nemzetből. Nem lehet magyar politikus az, aki önérdekből, saját busás jövedelme végett magyarellenes jelszavakkal háborús uszításba, konfliktusvállalásba tereli az országot. Nem magyar miniszter az, aki eltűri, hogy az ukrán válságot Oroszország bekerítésére használó NATO a mi közreműködésünkkel folytassa az igazságtalan polgárháborút. Ukrajna jelentős része szent magyar föld, és itt nem csak Kárpátaljára gondolok, hanem Dentü-Mogyerre, a hajdani Álmos uralta másik Magyarországra, egészen a Kaukázus északi oldaláig, de beszélhetünk a Kaukázusban 1396-ig fennálló Magyarországról, melyet Timur Lenk hordái töröltek el, vagy a hajdani nagy Szkítiáról, melynek aranyhagyatékát az Ermitázstól a Metropolitan Múzeumig a világ minden részére széthurcolták, és következetesen meghamisítva a történelmet ma is azt tanítják, hogy nekünk – a leginkább érintett népnek – semmi közünk a szkítákhoz. Magyarország semmiképpen sem lehet részese egy olyan katonai szövetségnek, amely geopolitikai érdekekre, valójában világuralmi cezaromániára hivatkozva küld civilnek, félkatonainak álcázott csapatokat Ukrajnába. Az orosz-ukrán konfliktusban a mi helyünk a sors által van kijelölve: nem léphetünk fel annak az Ukrajnának az oldalán, amely rabként tartja fogva a jogfosztott kárpátaljai magyarságot, legalább tucatnyi más néppel együtt. Ugyanakkor az oroszokkal sem köthetünk szövetséget szomszédunk ellen, tehát egyetlen esély marad a józan ész keretein belül: ki kell mondanunk Magyarország semlegességét! Aki politikusként „egyrészt – másrészt” csűrés-csavarással ezt elkerüli, az nem képvisel magyar érdeket, az meghazudtolja 1956 legfőbb külpolitikai eredményét, az szembefordul a honalapítók szándékával, és ismét csatlóssá teszi a magyarságot. A NATO a világ különböző részein való agresszív fellépésével, háborúkban való közreműködésével végleg lejáratta magát, és itt nem lehet eltekinteni Amerika önállóan végrehajtott hódító háborúitól sem, hiszen abban szövetségesként akkor is elköteleztük magunkat, ha egy magyar katona sem vett volna bennük részt. Amerika a Szovjetunióval vívott hidegháború idején még joggal nevezhette a bolsevik államot a Gonosz Birodalmának, ám látszólag egyedül maradva a világ vezető erejeként nem bizonyult felelős világhatalomnak. Nem gyakorolt önbírálatot az atomfegyver hirosimai és nagaszaki bevetéséért, a II. világháborúban mutatott népirtásokért, melynek egyik emlékezetes napja 1944. június 2. amikor Kolozsvár, Nagyvárad, Debrecen, Szolnok, Miskolc és Szeged békés polgárait érte terrorbombázás, nem bánta meg Drezda, Berlin, Hamburg, Bréma és sok-sok német város porig rombolását, a háborús doktrína Churchill által megfogalmazott nyílt civil ellenességét, a polgárok ellen vívott irtóhadjáratokat, majd pedig a legyőzött ellenség millióinak lágerekben való kiirtását. Amerika eljátszotta minden erkölcsi tartalékát arra, hogy méltó legyen a világ vezető hatalmának szerepére, Amerika a Gonosz Birodalmává vált. Ez a birodalom most műveleti területté nyilvánította Magyarországot, és ez már csak egy lépés a hadműveleti területtől. Amerikával szemben fel nem lépni egyenlő az erkölcsi fertőbe mártózással. Mindazok a politikusok, akik ebben bármilyen módon közreműködnek, kiiratkoznak a magyar nemzetből akkor is, ha használják nyelvünket, félig-meddig ismerik kultúránkat. NATO tagságunk ilyen körülmények között egy legyőzött állam kálváriája, amelyben a nemzet rabként szenved, mert nincsenek valódi vezetői. Legfőbb feladatunk kell legyen nemzeti felsővezető kijelölése a közvélemény, közbizalom és közakarat alapján. Mindaddig, amíg ez meg nem történik, nem tudunk nemzetként működni, csak sokadalomként, szétforgácsolt, megszállt országként. Tulajdonképpen majdnem mindegy, hogy ki lesz az, mert a mostani állapotnál minden ilyen irányú változás előrelépés.

 

ÁLLAMADÓSSÁG

Hasonlóképpen magyarellenes cselekedet a Kádár-diktatúra által felvett államadósság fizetésének továbbvállalása. Már 1990-ben ki kellett volna mondania legalább egy vezető magyar politikusnak, hogy az akkor 20 milliárdos államadóssághoz a magyar népnek semmi köze nincs, az a proletár internacionalizmus jegyében – ha egyáltalán járt bizonyítható pénzmozgással, és nem a gazdasági helytartóság finanszírozása volt – idegen helyen kötött ki, abból a magyarság még egy téglányi gyarapodást sem ért el. Az államadósság felszorzása a rendszerváltásnak nevezett folyamat legfőbb eredménye a hitelezők szempontjából, ezért a mindenkori hatalom tagjait ez a bűn tartja leginkább össze. Aki pedig úgy lett a „politikai elit” része, hogy közben az államadósságról szót sem ejtett, az cinkosává vált a nemzetvesztőknek, és ezzel von ítéletet saját fejére. Az államadósságot érvényteleníteni kell a rendszerváltás előtti időkig, ilyen módon az azóta arra a tőkére fizetett kamatokat vissza kell követelni. A magyarság elmúlt negyed évszázada e bűnös adósságteher súlya alatti roskadozással telt, ezért amely politikai párt nem mondja ki az államadóssággal kapcsolatos igazságot, az saját magyarellenességéről állít ki bizonyítványt.

PRIVATIZÁCIÓ

Az ország szétrablóinak nem lehet menlevelet adni azzal, hogy nem beszélünk a privatizációról, a nemzeti vagyon magánkézre játszóiról, az állampárti körökben eldöntött és látszólag demokratikus körülmények között levezényelt nemzetrablásról. Minden egyes szerződést felül kell vizsgálnunk akkor is, ha húsz évnél régebbi ügyekről van szó, mert a nemzeti vagyon átjátszása nem évül el, és a háborús bűncselekményekhez hasonló megítélés alá kell essen. A magyarság érdekeinek védelmében a honalapítók gondolkodását kell követnünk és minden veszteséget nemzeti ügyként kell kezelnünk, visszaszereznünk. Az elszámoltatásnak a politikai bűnökön túl a gazdasági bűncselekményekre is ki kell terjednie. Egyelőre nincs olyan politikai erő a pályán, amely mindezt következetesen fel merné vállalni. Törekednünk kell a bűnök számontartására és a felelősök megnevezésére egészen addig, amíg meg nem jelenik a magyar erő, amely mindezt képes végrehajtani.

NÉPIRTÁS

1956 óta az abortusz törvény liberalizálásával annyi leendő magyar állampolgár vált áldozattá, hogy ma már minden élőre jut egy anyaméhben meggyilkolt magzat, akinek a nevében és érdekében kell most nekünk, abortusztúlélőknek gondolkodnunk. Eleink nem azért adták vérüket a hazáért, hogy a késői utódaik a bizalommal visszaélve önnön pusztításunkban járjanak elöl, még ha a világhatalomnak ez tetszetős is. Látnunk kell, hogy a nemzet ellen viselt háborúnak az abortusz, a megélhetési körülmények, közöttük az egymilliónál több idegen földre űzött fiatal sorsa, az egészségügyben végrehajtott népirtás és a média által levezényelt családrombolás ugyanúgy része, mint a devizahitel uzsoracsalás-sorozat, vagy az állam által felügyelt közintézményekben törvényesnek feltüntetett magyarellenes diszkrimináció. A meglévő keretek között nincs megoldás e nemzetpusztításra, ezért kell mentenünk erőinket és folytatnunk a felvilágosítást, az átlagember döntési helyzetbe hozását mindannyiunk sorsáról. Ez a folyamat nagyon hosszú, és nem hozhat azonnali eredményt, ugyanakkor elkerülhetetlen annak érdekében, hogy a magyar ismét nemzetben tudjon gondolkodni és cselekedni. Jelenlegi rabnemzet állapotunkból csak mi tudjuk önmagunkat felszabadítani megfelelő érettséggel, világlátással és a Teremtés rendje iránti elkötelezettséggel. Az élethez való eredendő és elvitathatatlan emberi jogunk az alapja minden gondolatunknak és cselekedetünknek. Küzdelmünk bármennyire reménytelennek tűnik, az egyetlen tisztességes útja a megmaradásnak. A következő nemzedékek nem születhetnek rabnak, szolgának, cselédnek, mérhetetlen államadóssággal a nyakukban.

 

LAST_UPDATED2
 
Tilos az Á... PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 12. hétfő, 07:10
A(z) tilos4.jpg megjelenítése
LAST_UPDATED2
 
Dévai Nagy Kamilla PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 14. szerda, 09:35

 

    1. 3. Kell ott fenn egy ország * Dévai Nagy Kamilla énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban.

      • 2 éve
      • 1 601 megtekintés
      2012 december 01 Dévai Nagy Kamilla és Fülöp Örs István énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban. Dévai Nagy Kamilla ...
      • HD
    2. Dévai Nagy Kamilla és tanítványainak koncertje

      • 2 éve
      • 1 548 megtekintés
      Dévai Nagy Kamilla és az általa alapított Krónikás zenede növendékei adtak ünnepi koncertet városunkban. A stábunk által ...
    3. Dévai Nagy Kamilla : Legyen elég

      • 6 éve
      • 12 092 megtekintés
      Krónikás Zenede.
    4. Dévai Nagy Kamilla - Piros szív by Krónikás

      • 5 éve
      • 3 062 megtekintés
      Délvidék, magyarság, Trianon.
    5. Dévai Nagy Kamilla Boldogasszony Anyánk by Krónikás

      • 5 éve
      • 16 046 megtekintés
      Egyházi himnusz, régi magyar himnusz.
    6. Dévai Nagy Kamilla-Sík Sándor:Isten lánca

      • 3 hónapja
      • 92 megtekintés
      Dévai Nagy Kamilla és Gróf Georgina Zsófia előadásában Nagykörűn.
      • HD
    7. 1. Miatyánk (3 verszak) * Dévai Nagy Kamilla énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban.

      • 2 éve
      • 2 466 megtekintés
      2012 december 01 Dévai Nagy Kamilla és Fülöp Örs István énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban. Vers: Dr. Pap Lajos ...
      • HD
    8. Dévai Nagy Kamilla - Via Dolorosa

      • 1 éve
      • 171 megtekintés
      Szeretettel Dévai Nagy Kamillának a pályáján eltöltött 45 évéért. Kamilla, köszönjük a dalokat, a gondolatokat és a csendeket.
      • HD
    9. 2. Üdvözlégy Mária * Dévai Nagy Kamilla énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban.

      • 2 éve
      • 823 megtekintés
      2012 december 01 Dévai Nagy Kamilla és Fülöp Örs István énekel a torontói Szt. Erzsébet Templomban. Dévai Nagy Kamilla ...
      • HD
    10. Dévai Nagy Kamilla munkácsi koncertje

      • 3 hónapja
      • 49 megtekintés
      20.
      • HD
    11. DÉVAI NAGY KAMILLA - KRÓNIKÁS ZENETANODA 2006

      • 1 éve
      • 824 megtekintés
      Kőszegi archívum / 2006. február 9. Van egy iskola Magyarországon amelyik az ott tanuló diákok után egyetlen fillér állami ...
    12. Human Dignity Award Emberi Méltóság Díj - Dévai Nagy Kamilla, előadóművész

      • 1 éve
      • 82 megtekintés
      Human Dignity Award Emberi Méltóság Díj - Dévai Nagy Kamilla, előadóművész. Kell még egy szó ... kell még egy ölelés, mielőtt ...
    13. Dévai Nagy Kamilla és a Krónikás Zenede: Összetartozunk

      • 1 éve
      • 476 megtekintés
      Pomázi Zoltán és a Bojtorján együttes ma is aktuális dala : Összetartozunk.
      • HD
    14. FÖLD ÉS ÉG GYERMEKEI Dévai Nagy Kamilla

      • 2 éve
      • 470 megtekintés
      Föld és ég gyermrkei - Dévai Nagy Kamilla.
    15. 59. adás Lillás Reggeli vendég: Dévai Nagy Kamilla

      • 1 éve
      • 965 megtekintés
      Dévai Nagy Kamilla a Magyar Televízió Nyílik a Rózsa című népdalvetélkedőjén láthatta először a közönség. Ezt követően a „
    16. Székely pacsirtához / Dévai Nagy Kamilla ének művészhez / Dáma Lovag Erdős Anna

      • 4 éve
      • 1 924 megtekintés
      Székely pacsirtához /Dévai Nagy Kamilla ének művészhez / Mint tavaszi légben éneklő pacsirta Szivünk,lelkünk bánatát elsirja ...
 
Charta 77 PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 15. csütörtök, 17:39


Ma 38 éve,

1977. január 6-án tették közzé

242 aláírással cseh értelmiségiek a Charta 77 nyilatkozatot,

ami a politikai szabadságjogok eltiprását kérte számon a rezsimen.

Az aláírók a munkájukat és a személyes szabadságukat kockáztatták,

többeket bebörtönöztek közülük.

Mégis, fontos mérföldkő volt ez a független,

demokratikus jogállammá válás útján

a kelet-közép európai nemzetek számára.

NYÍLT LEVÉL A CHARTA 77 ALÁÍRÓIHOZ

Kedves Barátaink!

Hónapokon keresztül aggódva figyeltük a prágai per előkészületeiről érkező híreket. Fölháborodottan értesül­tünk a cinikus ítéletekről.

Kelet-európaiak vagyunk: nem lehetünk közömbösek, ha bárhol Kelet-Európában üldözik azokat, akik az emberi és állampolgári jogokért küzdenek. Magyarok vagyunk, egy olyan állam polgárai, melynek hadserege részt vett Csehszlovákia megszállásában: külön felelősséget érzünk mindazért, ami ebben az országban 1968 óta történik.

És egy olyan nemzedék tagjai vagyunk, mely a magyar 56 lec­kéit is csak a csehszlovák 68 példáján tanulhatta meg. Minket 1968 érlelt politikailag felnőtté. S így a Ti ügye­tek számunkra személyes ügy is.

A csehszlovák kísérlet erőszakos felszámolásából, mint a környező országokban annyian, mi is azt a következte­tést vontuk le, hogy Kelet-Európában csak a térség népei­nek összefogásából születhetik demokrácia. Be kell valla­nunk, Magyarországon akkoriban csak egy elenyésző ki­sebbség gondolkodott így. A többség úgy okoskodott, hogy a demokrácia nálunk hiú ábránd, s aki ilyen ábrándokat kerget, az még viszonylagos jólétünket és biztonságunkat is kockára teszi. Legfeljebb apránként lehet javítani a helyzeten, a politikai rendszer adott keretei között. Ehhez pedig nincs szükség nemzetközi összefogásra. Sőt, egyene­sen az a jó, ha befelé fordulunk, ha nem hívjuk fel magunkra a figyelmet.

Hosszú ideig úgy látszott: a többségnek van igaza. Magyarországon, lassan bár, de érezhetően javultak az életkörülmények; a szellemi élet állami irányítása is ru­galmasabbá vált. De aztán kezdtek földerengeni e fejlődés határai. S minél jobban közeledünk e határokhoz, annál többen vannak, akik elégedetlenek az egyre csekélyebb eredményekkel. Növekszik azoknak a száma, akik ilyen áron nem hajlandók lemondani a demokrácia reményéről.

Az utóbbi években egyre többen ismerik fel azt is, hogy mi magyarok egyébként sem zárkózhatunk be ország­határaink közé, A szomszédos országok közül egyedül Csehszlovákiában hatszázezer magyar él, s a csehszlovákiai magyar kisebbséget 1968 óta fokozatosan megfosztják attól a kevés engedménytől is, melyben a 60-as években még része volt. Volt miből megértenünk: a magyarságnak közvetlen érdeke, hogy a szomszédos országokban demok­rácia legyen.

Kedves Barátaink! Sok ember él Magyarországon, aki rokonszenvvel és reménykedve figyeli a Charta küzdelmét a demokratikus Csehszlovákiáért. Amikor ezekben a nehéz órákban számba veszitek, hogy ki áll mellettetek Kelet-Európában, rájuk is gondolhattok.

Budapest, 1979. október 26-án.

Bence György Kenedi János Kis János


«TILTAKOZUNK»

Az alábbi petíciót az aláírók a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának nyújtották be; egyik példányát pedig elküldték Prágába, a Charta 77 szervezőinek.

« Tiltakozunk a Charta 77 képviselőinek prágai pere és a perben hozott ítéletek ellen. Követeljük az elítéltek szabadonbocsátását. »

Budapest, 1979. október 29.

Ádám Péter, műfordító; Alföldy Jenő, kritikus; Alt-richter Ferenc, filozófus; Angyalosi Gergely, tanár; Aradi Zsuzsa, tanár; Báron György, újságíró.

Bacsó Béla, esztéta; Bakos István, szociográfus; Balassa Péter, esztéta; Balajthy Anna, szociológus; Ballá Margit, grafikus; Bán András, művészettörténész; Bandi Sándor, szerkesztő; Barna Imre, szerkesztő; Bartos Éva, népmű­velő; Békés Vera, tanár; Békésy Péter, programozó; Ben­ce György, filozófus; Benyó Pál, mérnök; Berényi Gábor, filozófus; Berkovits György, szociológus; Bethlen János, újságíró; Bodansky György, publicista; Bojtár Endre, irodalomtörténész; Böjti Gizella, tanár; Bolgár Lajos, néprajztudós; Botond Ágnes, tanár; Bozay Attila, zene­szerző; Bródy Ferenc, matematikus.

Csalog Zsolt, író; Csákó Mihály, szociológus; Csetneki Gábor, népművelő; Csillag Veronika, műfordító; Csongor Anna, tanár; Csoóri Sándor, költő.

Dalos György, író; Dániel Ferenc, rendező; Dezsényi Katalin, szerkesztő; Donáth Ferenc, közgazdász; Donáth Péter, díszlettervező.

Endreffy Zoltán, filozófus; EÖrsi István, író; Erdélyi Ágnes, filozófiatörténész; Ernst Andrea, gépészmérnök; Erős Ferenc, pszichológus; Erőss Hajna, keramikus.

Fábri Péter, író; Farkas Péter, önálló gazdálkodó; Fázsy Anikó, kritikus, műfordító; Fehér Kálmán, matematikus; Ferenczy György, zongoraművész; Fogarassy Miklós, könyvtáros; Földi Zoltán, könyvterjesztő; Földvári Tamás, szociológus; Frankéi Anna, műfordító; Fridli Judit, műfor­dító.

Gáli József, író; Galicza Péter, tanársegéd; Gáspár Ka­talin, közgazdász; Gáspár Zsuzsa, muzeológus; Gelléri András, vegyész; Gereben Ferenc, olvasáskutató.

Halda Aliz, kollégiumi igazgató; Hamburger Mihály, filozófus és benzinkútkezelő; Hann Endre, pszichológus; Havas Gábor, szociológus; Hegedűs András, szociológus, volt miniszterelnök; ifj. Hegedűs András, közgazdász; He­gedűs Andrásné, nyug. igazgató; Hegedűs József, szocioló­gus; Hermann Zsuzsa, háztartásbeli; Horváth Péter, író; Horváth Zsuzsa, szociológus.

Ingusz Iván, családgondozó; Iványi Gábor, lelkész; Iványi Gáborné, asszisztens.

Janáki István, építész; Jánossy András, közgazdász; Já-nossy Ferenc, közgazdász; Jeney Zoltán, zeneszerző; Ju­hász Lászlóné, háziasszony; Juhász Pál, közgazdász; Juhász Tamás, technikus.

Kákonyi Éva, programozó matematikus; Kálnoky Lász­ló, író; Kamarás István, olvasáskutató; Kardos András,kri­tikus; Kardos István, filozófus; Kardos Julianna, vegyész; Kelen András, közgazdász; Keményffi Margit, tanár; Ke-nedi János, kritikus; Képes Géza, költő; Dr. Kertész De­zső, orvqs; Kodolányi Gyula, költő, irodalomtörténész; Komlós Aladár, irodalomtörténész; Komlós János, mate­matikus; Konrád György, író; Kovács András, filozófus; Kozák Gyula, szociológus; Köncöl Csaba, kritikus; Kőszeg Ferenc, szerkesztő; Kis János, filozófus; Kiss Anikó, filo­zófus; Klaniczay Gábor, történész; Krassó György, köz­gazdász; Krokqvay Zsolt, filozófus.

Lackó Mihály, szerkesztő; Lackó Miklós, történész; Lányi András, filmrendező; Liptay Sára, tanár; Litván György, történész; Ludassy Mária, filozófiatörténész.

Magyar Bálint, szociológus; Maiina János, zenész; Matulay Magdolna, szociológus; Mátés Lívia, kiadói szer­kesztő; Mérei Ferenc, pszichológus; Mizsei Kálmán, köz­gazdász; Mosonyi Aliz, író.

Nádas Péter, író; Nádasdy Ádám, nyelvész; Nagy And­rás, szociológus; Nagy Attila, pszichológus; Nagy Bálint, építész; Nagy Jenő, filozófus; Némethné Kriza Judit, mér­nök.

Oltványi Ambrus, irodalomtörténész; Orosz István, esz­téta; Osváth Zsuzsa, közgazdász; Osztojkán Béla, író; Örkény Antal, szociológus.

Palotai Boris, író; Palotai Erzsi, író, előadóművész; Pap Mária, nyelvész; Pécsi Vera, közgazdász; Pernye András, zenetörténész; Pető András, közgazdász; Pető Iván, levél­táros; Dr. Pető Katalin, orvos; Petri György, költő; Pik Katalin, tanár; Pulay Géza, jogász.

Radnóti Sándor, kritikus; Rajk Júlia, nyugdíjas; Rajk László, építész; Rékási János, szociológus; Réti Pál, újság­író; Román Mariann, könyvtáros.

Salamon Gábriellé, közgazdász; Solt Ottilia, szocioló­gus; Dr. Staub József, gyermekorvos; Steiger Kornél, filo­zófiatörténész; Sulyok Mária, színésznő; Sulyok Miklós, matematikus.

Szabó Andor, mérnök; Szabó László, tanár; Szabó Mik­lós történész; Szálai Pál, könyvtáros; Székely Endre, ze­neszerző; Széli Jenő, publicista; Szervác József, költő; Szilágyi Ákos, költő; Szilágyi Sándor, tanár; Szolnoki Ka­talin, tanár; Szörényi László, irodalomtörténész.

Tamás Gáspár Miklós, filozófus; Tamás Noémi, festő­művész; Táncos Gábor, tanár; Tornai József, költő; Tóth Erzsébet, költő; Tóth Zsuzsa, tanár; Török András, ti­pográfus; Török László, festőművész.

Ulveczky Gábor, grafikus; Ungváry Rudolf, író.

Váncsa István, újságíró; Váradi Szabolcs, költő; Vásár­helyi Miklós, irodalomtörténész; Veres Júlia, műfordító; Veres Sándor, pszichológus; Vezér Erzsébet, irodalom­történész; Vidrányi Katalin, filozófiatörténész.

Zsámboki Mária, szerkesztő, aspiráns; Zsillé Zoltán, szo­ciológus; Zsolt Angéla, filológus.



NYÍLT LEVÉL KÁDÁR JÁNOSNAK, AZ MSzMP ELSŐ TITKÁRÁNAK, AZ ELNÖKI TANÁCS TAGJÁNAK

A fenti nyilatkozattal egy időben egy másik petíció is elkészült Budapesten, melynek szerzői egyenesen Kádár Jánoshoz fordultak. Ezt a petíciót 127-en írták alá. Az aláírók közül 60-an az előző petíciót is aláírták: ne­vüket listánkban egy 0 jelöli. Az a kilenc személy, kinek vezetéknevét dőlt betűvel írjuk, külön petíciót juttatott el Kádár Jánoshoz; ennek szövege azonban azonos a fenti nyílt levéllel.

Szövege a következő:

1979. október 24-én Prágában súlyos ítéletek születtek Petr Uhl, Vaclav Benda, Jiri Dienstbier, Vaclav Havel, Ota Bednarova és Dana Nemcova csehszlovák állampolgá­rok perében.

Mindnyájunkat mélységes aggodalommal tölt el, ha embereket meggyőződésük, véleményük kinyilvánításáért börtönöznek be, történjék ez a világ bármely részén.

Az emberi jogok és a demokrácia védelmében szüksé­gesnek véljük, hogy Ön, tekintélyét latbavetve lépjen fel az első fokon elítéltek felmentése és szabadon bocsátása érdekében.

Budapest, 1979. október 25.

Ambrus Péter, szociológus; András Ferenc, filmrende­ző, Angyalosi Gergely0.

Bacsó Béla0; Dr. Bakai Judit, pszichiáter; Dr. Balai Géza, orvos; Barna Imre0; Bence György0; Benedek Ist­ván, író; Benda Gyula, történész; Békés Vera0; Berkovits György0; Bika Júlia, közgazdász; Böjti Gizella"; Boretsky Elemér, fordító; Bucz Hunor, népművelő.

Csalog Zsolt0; Csillag Veronika0; Csongor Anna0; Czövek Olivér, lelkész.

Dobai Péter, író; Demszky Gábor, szociológus; Domo­kos József, közgazdász; Donáth Péter0.

Ember Mária, író; Erdélyi Ágnes0; Erős Ferenc0.

Farkas János, közgazdász; Farkas Pál, agrármérnök; Farkas Péter0; Fehér Kálmán0; Fejér Zoltán, néprajzos; Forgács Miklós; Földvári Tamás0; Fridii Judit0; Fülöp Edit, közgazdász.

Garai László, pszichológus; Gáspár Zsuzsa0; Gazdag Gyula, rendező; Gazdi András, közgazdász; Gödrös Júlia, szociológus, Göndör György, matematikus.

Havas Gábor0; Hegedűs András0; Hegedűs B. András, közgazdász; Hegedűs József0; Hegedűs Miklósné, köz­gazdász; Hegyesi Gábor, szociológus; Hervay Gizella, költő; Horváth Zsuzsa0.

Iványi Gábor0; Iványi Gáborné0.

Jánossy Ferenc0; Jávorszky Éva, kutató; Jeney Zoltán0; G. Jerner Ilona, tanár; Dr. Juhász László, orvos; Juhász Lászlóné0; Juhász Pál°; Juhász Tamás0.

Kanics András, szociológus; Kardos András0; Kársai Lucia, műfordító; Kartal Zsuzsa, költő; Kelen András0; Kenedi János0; Képes Géza0; Kérész Gyula, közgazdász; Keresztély Domokos, mérnök; Kertesi Gábor, közgazdász; Kis János0; Kiss Benedek, költő; Kodolányi Gyula0; Komlós János, matematikus; Kozmó György, közgazdász; Kozák Gyula, szociológus; Köböl József; Kőhegyi Kálmán, szociológus, Kőszeg Ferenc0; Krokovay Zsolt0.

Lengyel Gabriella, műfordító; Lengyel György, közgaz­dász; Liptay Sára0.

Makk Károly, filmrendező; Magyar Bálint0; Marina Já­nos"; Marx József, stúdió vezető; Márványi Judit; Mécs Imre, elektromérnök; Mezei György, népművelő; Mérei Ferenc0; Mizsei Kálmán0; Mosonyi Aliz".

Nagy András0; Nagy Jenő0; Németh Géza, lelkész; Né-methné Kriza Judit0.

Orosz István0.

Pap Mária0; Petri György0; Pik Katalin0; Pölöskei Pál, közgazdász; Prugberger Tamás, jogász.

Rajk Júlia0; Rajk László0.

Sándor Pál, filmrendező, Sánta Ferenc, író; Sára Sán­dor, filmrendező; Simó Sándor, filmrendező; Simon Ist­ván, történész; Sipos Áron, dramaturg; Solt Ottilia0; Sövény Zoltán, könyvtáros; Steiger Kornél0.

Szabó Andor0; Szabó Miklós0; Szálai Anna, dramaturg.

Tamás Gáspár Miklós"; Tóth Gábor, tanár. 

Ulveczky Gábor0.

Valló Péter, rendező; Váriné Szilágyi Ibolya, pszicho­lógus; Veres Sándor0; Vezér Erzsébet0.

Zsámbéki Gábor, főrendező; Zsille Zoltán0.


Forrás: Magyar Füzetek 5, Szerk. Kende Péter, Párizs 1979


------------------------------------------------------------

p.s.:

Ha nem is értek egyet veled,
de mindent megteszek, hogy elmondhasd a véleményedet

A TASZ egy figyelemreméltó gesztusa...!?





LAST_UPDATED2
 
BAUER SÁNDOR PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 16. péntek, 07:59

BAUER SÁNDOR, A LÁNGOLÓ FELKIÁLTÓJEL

Negyvenhat évvel ezelőtt egy fiatal felgyújtotta magát a Nemzeti Múzeum előtt. A korabeli sajtó egy „elmeháborodott fiú öngyilkosságaként” értékelte az önkéntes tűzhalált, melyet a fiatal ipari tanuló vállalt a szovjet megszállás ellen tiltakozva. A Jobbik vasárnap megemlékezik az ifjú mártírról.

1969. január 16-án a 20 éves cseh diák, Jan Palach felgyújtja magát a prágai Vencel téren, így tiltakozva a prágai tavaszt eltipró kommunista diktatúra ellen. Négy nappal később, 1969. január 20-án az eset megismétlődött Budapesten, a Nemzeti Múzeum kertjében. Az önkéntes tűzhalált választó fiút Bauer Sándornak hívták.

Bauer ekkor 17 éves ipari tanuló, akit nagyon foglalkoztat a történelem, s éberen figyeli a körülötte zajló világ eseményeit. Nem bizonyítható, de nem is zárható ki, hogy a barátaival amolyan ellenzéki klubot szervező fiú tudomást szerez a négy nappal korábbi prágai történésekről. Ő is elégedetlen a kádári rezsimmel, a magyarországi kommunizmussal.

Január 16-án Bauer Sándor, miután előzőleg burkoltan búcsút vesz szeretteitől, benzint és nemzetiszínű zászlót vesz magához, majd dél körül a Nemzeti Múzeum kertjébe megy, ahol magára teríti a zászlót, majd lelocsolja magát benzinnel s fáklyaként lángra lobban.

A Múzeumkertben hamarosan két-háromszáz ember gyűlt össze, az ott tartózkodók közül egy orvostanhallgató, Bihari Sándor is próbálta megmenteni az életét. Mikor a szemtanúk kérdőre vonták, hogy miért tette, azt válaszolta, hogy hazaszeretetből, tiltakozásból az orosz megszállók ellen, illetve Jan Palachra is hivatkozott: „a cseh testvér is megtette”. Az arra járók ugyan eloltják a lángokat, de égési sérülései rendkívül súlyosak.

Eszmék nélkül nem él, csak létezik...

Bauer Sándort harmadfokú égési sérülésekkel szállították be a Központi Honvéd Kórház égési osztályára. A kórtermet rendőrök őrizték, és csak szüleinek és nagybátyjának engedték meg, hogy látogassák. A fiút január 22-én helyezték előzetes letartóztatásba kórházi ágyán ezzel az indoklással: „A rendelkezésre álló iratokból megállapítható, hogy a nevezett január 20-án 13.00 és 14.00 óra között a fővárosban, a Múzeumkertben magát benzinnel leöntötte, és felgyújtotta, hogy így önkényes (sic!) tűzhalált haljon. Ezzel az volt a célja, hogy ily módon tiltakozzon a szovjet csapatok magyarországi tartózkodása ellen, illetve tiltakozásra másokat is felhívjon. Az eddigi meghallgatott tanúk vallomásából az is megállapítható, hogy a nevezett barátai és ismerősei körében a Magyarországon állomásozó szovjet csapatokra, továbbá a Magyar Szocialista Munkás Párt és a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormányra gyalázó kijelentéseket tett. Ezt a felfogását széles körben terjesztette. Nevezett ügyében a fentiek szerint határoztam, mert szabadon hagyása esetén tartani lehetne attól, hogy az általa megkísérelt bűntettet végrehajtaná, vagy egészségi állapotában kárt tehetne, illetve szabadlábon hagyása a köznyugalmat zavarná. Továbbá alaposan tartani kell attól, hogy szabadlábon való hagyása esetén a még fel nem derített és ki nem hallgatott személyekkel összebeszélve a bűntett felderítését nehezítené.”

Édesapjával íratták alá a jegyzőkönyvet. Látható tehát, hogy miközben a kommunista sajtó megpróbálta depolitizálni az esetet, a hatóságok teljesen tisztában voltak annak politikai motivációjával. Bauer Sándor kihallgatása naponta több órán keresztül folyt, a rendőrség elkobozta szüleinek és barátainak írt búcsúlevelét.

A fiatalember életét nem tudták megmenteni, január 23-án, a Honvéd Kórházban elhunyt.

Búcsúlevelében, osztálytársának, Szilágyi Jánosnak ezeket a sorokat írta:
„… Azt üzenem, eszme nélkül nem él, csak létezik az ember… Tűzhalált halok, akárcsak az a csehszlovák fiatal, aki 19-én gyújtotta fel magát, így tiltakozva az orosz megszállás ellen.”

Szüleinek is hagyott egy búcsúlevelet:
„… szeretnék élni, de most szénné égett holt testemre van szüksége a nemzetnek.”

A belügy írta a búcsúztatót is

Bauer Sándor temetésének időpontját a rendőrség határozta meg. 1969. január 28-án, 9 órakor a Rákoskeresztúri új köztemetőben helyezték örök nyugalomra, szűk családi körben.

Dr. Tihanyi Sándor rendőrezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság első helyettese azt a javaslatot tette a Fővárosi Temetkezési Intézet igazgatósági vezetőjének, hogy a Temetkezési Vállalat részéről megbízható személyek végezzék el a szertartást, valamint a hivatásos búcsúztató csak nagyon rövid beszédet mondjon, melynek a szövegét is előírták. A temetést operatív tisztek felügyelték a főkapitányság részéről. Bauer Sándor barátait, osztálytársait, tanárait nem értesítették a temetés időpontjáról, titoktartási nyilatkozatot írattak alá a szülőkkel, így a közvetlen hozzátartozókon kívül más nem is értesült haláláról és temetéséről. A temetőbe titkosrendőröket küldtek, arra az esetre, ha valaki mégis érdeklődne a szertartás felől, akkor ők adjanak „felvilágosítást”. A temetésre vonatkozó intézkedéseket a politikai rendőrség hét pontban dolgozta ki, ezekből az egyik a következő volt: „Január 27-én, 11 órakor a szülőkkel megbeszélést tartottunk a körülmények tisztázása céljából. Amennyiben speciális kívánságuk, kérésük merülne fel, azt azzal a feltétellel fogadjuk el, hogy a temetés csak zárt, szűk körben történhet. Amennyiben a halott elhamvasztását kérnék, úgy ezt elősegítjük, miután a továbbiak szempontjából politikailag előnyös.”

Bauer Sándor tettét és halálának hírét csak 1969. február 5-én hozták nyilvánosságra. (Részletes összefoglaló jelentés az eset körülményeiről 1969. január. 31-én készült.)

Később eljárást indítottak Bauer Sándor barátai, Berger István és Sabján Miklós ellen. A hónapokon át tartó faggatózás 1969. március 17-ig tartott, ekkor szüntették meg az eljárást. „Bejelentési kötelezettség elmulasztása” miatt figyelmeztetésben részesítették őket. A Bauer Sándor elleni vizsgálat 1969. március 19-én került lezárásra, sírját még több éven keresztül figyelték.

Emlékeznek rá

2001-ben avatták fel emléktábláját, mely a Nemzeti Múzeum lépcsőjénél található.

Az önkéntes tűzhalált halt fiatal emlékére a Jobbik józsefvárosi szervezete megemlékezést szervez 2015. január 18. (vasárnap) 15 órára a Nemzeti Múzeum lépcsőjéhez, Bauer Sándor emléktáblájához. Beszédet mond Murányi Levente, az ’56-os Pesti Srácok Intézet igazgatója és Szalay Róbert történész, a KABSZ elnökségi tagja. Közreműködik Vári-Kovács Péter színművész. A rendezők mindenkit sok szeretettel várnak.

alfahir.hu

LAST_UPDATED2
 
A lélek védőügyvédje PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 16. péntek, 18:16

vervad

A lélek védőügyvédje

Kevés magyar író akad, akivel életében oly elismeréssel és oly szenvedélyes gyűlölettel foglalkozott a hazai és a világsajtó, mint Eötvös Károllyal. Följutott a népszerűség csúcsaira, és belesüllyedt a fullasztó magányba, elhagyatottságba. Világraszóló diadalokat vívott ki a tárgyalóteremben, és megérte ügyvédi irodája csődjét. Kezdeti írói sikereit fölcserélte a jogi pályáért, s amikor kikopott az ügyvédkedésből, a politikából, hajlott korban, rendkívüli életművet hozott létre. Más író évtizedekig küzd és kilincsel, amíg akad kiadó, amely vállalja műveinek gyűjteményes kiadását. Eötvös Károly úgyszólván a díszkiadás számára írta meg műveit. S nem is keveset, huszonnégy kötetet. Jó néhány könyve rögtön elfogyott, s több kiadást ért meg, de népszerűségével szinte egy időben, az irodalomtörténeti értékelés szerint, a magyar irodalom perifériájára szorult. És máig is ott rekedt.

Fönnmaradt képmásairól kerek fejű, kövérkés, kopaszodó, joviális ember tekint ránk, akitől alighanem távol áll mindenféle szélsőség, indulat, ellenszegülésre való hajlam, kalandosság. Hinnők, ő afféle század végi kurta nemes, pipás, kártyás, kvaterkázó fajta, aki birtokait és társadalmi életterét elvesztvén, a megyehivatalban, békességes állásocskában tengődik. Nem érdekli a világ dolgainak megannyi új fordulata, a legkevésbé a haladás és az igazság. Nyugalomra vágyik, és ennek fejében senkit sem háborgat. Mindez a föltételezés azonban teljességgel hamis. Élete nem volt híján vállalkozó kedvnek, szellemi izgalomban, erkölcsi bátorságban pedig kifejezetten bővelkedett. Bölcs humorral, ravasz okossággal, s ha kellett, türelemmel intézte ügyeit. Legfőbb tulajdonsága talán a minden iránt megnyilvánuló érdeklődés lehetett. Széles látókörű ember volt, aki avatott tollal írt múltról, történelemről, régészetről, néprajzról, földrajzról, irodalomról, zenéről, jogi talányokról, politikáról, természettudományról, s mindenekelőtt a magyar nép sorsát érintő kérdésekről.

Írói szemlélete, önkifejező módja nem kevésbé volt sokrétű, gazdag, ellentmondásos, mint korához, környezetéhez való kapcsolata és kötődése. Írt romantikus rémregényt és anekdotát, de korszerű szociográfiát, lélekelemzést is. Egyetlen műben tudott többféle műfajt és többféle szemléletet összeötvözni. Világirodalmi mértékkel is páratlan remekműve, A nagy per a huszadik századi szociológiai, egyéni és tömeglélektani elemzéseknek volt elődje és kezdete. Ezt a nagyszerű munkát – úgy vélem – az irodalomtörténet mind ez idáig nem elemezte kellő alapossággal. Jobbára csak demonstrációnak szánta a múlt század második felének megítéléséhez, s mivel az a korkép, amit a század végi magyar viszonyokról közönségesen szokás rajzolni, nem ritkán egyoldalú, történelmietlen, A nagy per értékei is föltáratlanok maradtak. Sőt elhallgatták A nagy per-ből leszűrhető tanulságok jó részét, mert azok ellentmondanak a divatos, de felületes, és ezért hamis, múltszázadvég-koncepciónak. Eötvös Károlytól pedig meg lehet tanulni az elfogadható megközelítési módot: a körültekintő, a tényekre alapuló, az előre nem befolyásolt, higgadt, árnyalt, nem valamit igazoló, hanem az igazságot kereső véleményalkotást. Meg lehet tőle tanulni, hogy általánosítások, lekerekítések, előítéletek, ellenszenvek nem vezetnek az igazsághoz. A múlt századi magyar politikai viszonyokat, a társadalmi ellentmondásokat, az egymást keresztező, de egymást föltételező szellemi törekvéseket, politikai erőket jól érzékelte Eötvös, s látta európai összefüggéseiket.

Mindazok a megállapítások, amelyek általában marasztalják el a múlt század második felének magyar viszonyait, hamisak, mert minden jelenségnek az ellenkezője is munkált a bonyolult korszakban. A haladó törekvésekben általában több volt az erő, az életrevalóság, mint a tunya magatehetetlenségben vagy a visszahúzó kísérletekben. Erre példa az 1883-as vérvádper is.

Eötvös Károly A nagy per-ben gyilkos logikával, metszően okos bizonyítási eljárással leplezte le Bary József aljegyző, Vay György csendbiztos és mások törvényt szegő visszaéléseit, a jegyzőkönyvek és a bizonyítási eljárások hamisságait. Korholta az antiszemita sajtót, megfeddte azokat a tudatlanokat vagy rosszhiszeműeket, akik hagyták magukat fölheccelni a vérvád gyanújába kevert tiszaeszlári zsidók ellenében. De ugyanakkor nem tévesztették meg a fölcsapó gyűlölethullámok. Tudta, az ügy mögött a nyolcvanas évek elején tetőző antiszemita indulat munkál, az átmeneti sikereket elért antiszemita párt, amely tevékenységét a külföldi példák serkentették. „Magyarország határain távoli viharként zúgott már a zsidók ellen való gyűlölködés. Oroszországban és Romániában már évek óta a magasabb állami hatalmak is támogatták a gyűlölködést. Sőt szervezték is. A magyar nemzet társadalma is tömegekből áll. A tömegek gondolkodása és érzése sohase független. Csak a bölcs lát tisztán, s csak ő mérsékli érzéseit látása szerint. A tömeg sohse bölcs… Könnyen átengedi elméjét, s gyakran szívét is az áramlatnak… Ahol szabad, alkotmányos élet van: ott rögtön akadnak vállalkozók, akik a keletkező népszenvedélyeket saját céljaikra felhasználják…”

Az események hátteréhez hozzátartozik, hogy Istóczy, az antiszemita mozgalom egyik vezetője már 1875-ben, egy parlamenti fölszólalásában korlátozni kívánta a zsidó bevándorlást kelet felől. A pogromok elől menekülő zsidók tömeges bevándorlása a legtöbb európai országban feszültséget keltett, kivált Magyarországon, ahol a legkedvezőbb volt a zsidók számára az életlehetőség. De Istóczy javaslatát éppen azért vetették el, mert nem általában a bevándorlás okozta gondokról és a bevándorlókról szólt, hanem egy felekezetről. Az efféle „inkrimináció”, zsidóellenes megkülönböztetés pedig elfogadhatatlan volt a magyar liberalizmus eszménye szerint. El nem hanyagolható tény, hogy az antiszemita mozgalom (és párt) másik vezetője Onody Géza tiszaeszlári birtokos, akinek közvetlen szerepe a perben tisztázatlan maradt, de aki parlamenti beszédeiben és a vérvádról szóló könyvében is az antiszemita hecckampány szításának a vezérkolomposa volt.

Hazai és nemzetközi hatásra az antiszemita párt és sajtó uszítása 1882-ben és 1883-ban teljesedett ki, s az a tiszaeszlári gyanúsítottak sorsát katasztrófával fenyegette. Az utókor azonban hamis képet festett, amikor elhallgatta, hogy erős ellentábora is volt az antiszemita hangulatkeltésnek, s a józan gondolkodásúak az első pillanattól kezdve tagadták a vérvád lehetőségét. Az 1881-1882-es és az 1883-as esztendő a magyar liberalizmus nagy és végzetesnek látszó erőpróbája volt. Ha sikerült volna a kezdeti sikerektől megrészegült antiszemita pártnak bebizonyíttatnia a tiszaeszlári zsidók bűnösségét, úgy ez az esemény beláthatatlan következményeket vonhatott volna maga után. A küzdelem rendkívül kiélezett volt, mivel a zsidó koronatanú mindvégig kitartott vallomása mellett. A végtárgyalás utolsó szakaszában is volt tehát esélye a vád sikerének. Mikszáth helyszíni tudósításai roppant izgalmasan festik le azt a küzdelmet, amelyet a vád és védelem folytatott a nyíregyházi tárgyalóteremben; a szinte napról napra változó hangulatot, bizakodást és aggodalmat, reményt és kétségbeesést, amely a vádlókat és a védőket, a vádlottakat és a hallgatóságot hatalmába ejtette. Az utókor megszólalói közül a legtöbben csak antiszemita pert, egyetlen csoportra szűkülő veszedelmet láttak az ügyben. Holott Mikszáth tudósításaiból kiderül, micsoda infernó fenyegette az egész magyar társadalmat, s ezzel együtt a liberális államrendet. A vérvád nemcsak tizenöt vagy háromszázezer zsidó ügye volt, hanem az egész országé. Nem olyan értelemben azonban, ahogyan azt Istóczyék hitték. Miközben az antiszemita sajtó Eötvös Károlyt hazaárulással, zsidóbérencséggel vádolta, azzal ostorozta, hogy Eötvös a vizsgálóbíró és a csendbiztosok, valamint a szakértők visszaéléseinek, hamisításainak és legjobb esetben tudatlanságának a leleplezésével és kiteregetésével a Nyugat előtt Magyarországot járatta le, a nagy védőügyvéd pontosan látta, hogy igazságot kereső tevékenysége legalább olyan érdeke a magyaroknak, mint a zsidóknak. Ezt írta Mikszáth egy Eötvössel folytatott beszélgetésről, amely a per idején a Bojthosban, egy elhagyott nyíregyházi sétányon hangzott el: „Ledőltünk a gyepre, beszélgettünk, természetesen a pörről. Elmondta, mit fog összehozni társadalmi keretnek a védbeszédében. El fogja mondani, hogy ez is egy előrevetődő árnyék a modern harcból, a munkának agyarkodása a tőke ellen. Csakhogy itt az ősök munkája tör a töke ellen, a majoritás a minoritás ellen.

Pedig ez nem okos dolog tőlünk, akik minoritás vagyunk az egész világon.

És ez a harc igazságtalan is, mert egyenlőtlen.

S szabad-e nekünk igazságtalanoknak lennünk, akiket csak az igazság tarthat fönn a fészkelődő népek soraiban?”

Éppen az antiszemiták nem ismerték föl, hogy az, amit Eötvös az igazság érdekében tesz, a magyar államrend és a magyar kultúra hírnevét öregbítheti. Az utókor nehezen tudja megítélni és pontosan érzékelni azt, hogy mi is történt valójában. Bary József emlékirataiban úgy állítja be az eseményeket, hogy jelentékteleníti az antiszemita hecckampányt, tagadja azt, hogy a vérvád egyáltalán szóba jöhetett volna középkorias felhangjaival, s azt állítja, hogy Eötvös Károly és az érdekelt zsidó újságírók túlozták el az eseményeket. A különféle korabeli tudósítások (a legtöbb lap küldött munkatársakat, köztük Mikszáthot) is a közhangulatról, a tárgyalás légköréről, a szereplők viselkedéséről egyaránt ellentmondásosak. A kedélyek a végsőkig föl voltak izgatva. Minden oldalról gyanakvás, érzékenység, túlfűtöttség. Volt, aki például azt nehezményezte, hogy Mikszáth tudósításaiban az egyik vádlottról ellenszenves képet festett. Mások azt kifogásolták, hogy Mikszáth gúnyosan a „vármegye tanújának” nevezte Scharf Móricot, azt érzékeltetve ezzel, hogy a kamaszt a megye emberei „készítették föl” a terhelő vallomásra.

A józan ítélkezést, a vérvádellenesek, tehát a nem antiszemiták igyekezetét akadályozta az az eléggé nem hangsúlyozható körülmény, hogy a vád tanúi zsidók voltak, akik kitartottak vallomásaik mellett. „Mikor a vallomását visszavont Slimovics kihallgatása volt, már-már bizonyossá kezdett válni, hogy a hullaúsztatás Matej által elmondott története tény, mert két ember egyforma mesét nem gondolhat ki… az lehetetlen.” A hullaúsztatás vádja pedig nemcsak azt előlegezte, hogy a vádlottak bűnösek, hanem azt is, hogy megmentésükért valóban összefogott a zsidóság, csal és veszteget, s most egy hamis dokumentuma lepleződik le. De hogy még teljesebb legyen a káosz, a törvényszéki szakértők véleménye sem zárta ki a hullaúsztatást vagy a gyilkosság elkövetésének lehetőségét. Homályos pontok, vitatható mozzanatok mindvégig maradtak. Mikszáth ezt írta: „Amennyi piszkot és salakot ez a pör fölvet, azt elsorolni is hajmeresztő. Alig van nap, hogy legalább egy hamis tanú ne vetődjék fel. S alig van tanú, hogy vagy az egyik, vagy a másik tábor hamis tanúskodással ne gyanúsítaná. Sőt az emberek maguk járulnak a bíróság elé bevallani, hogy hamisan esküdtek.” Köztük volt például Hatalovszki, Vámosi Julcsa, akik visszatértek a bíróságra első vallomásuk után, s azt visszavonták, „beösmervén”, hogy „hamis esküt tettek” a „keresztények ellen”. Egy tanú volt, aki szilárdan kitartott perdöntő vallomása mellett: Scharf Móric, a koronatanú, akinek vallomására az egész vérvád épült.

Azért fontos az utókor számára érzékeltetni a korszak közhangulatának és a tárgyalásnak roppant bonyolult, ellentmondásos és vészterhes légkörét, hogy kellően kibontakozhassék Eötvös kivételesen nagy szellemi és fizikai bravúrja; a pört megnyerte, s ezzel elejét vette a politikai jobbratolódásnak, a vallási és nemzetiségi uszításnak. Európa legtöbb országában akkor halálra ítélték volna a vádlottakat a vallomások és a preparált dokumentumok alapján, s a magyar liberalizmus és igazságszolgáltatás nagy győzelme volt ez a per; nemcsak az antiszemitizmus fölött. (Gondoljuk csak meg, még az Eötvös által megjelölt orvos szakértők sem adtak egyértelmű, kedvező véleményt szakjelentéseikben!)

Eötvös azonban helyettük is dolgozott. Hogy mennyire beásta magát rövid idő alatt az orvostudományokba, s ismereteit mily gyümölcsözően kamatoztatta, arra a nemzetközi visszhangból is következtethetünk. Évekkel a per után Csemegi Károly igazságügyi államtitkár egy külföldi fürdőn találkozott két kiváló osztrák jogásszal, Glaserrel és Schmerlinggel. Rögtön vallatóra fogták az államtitkárt, ismeri-e személyesen Eötvöst, kérték, mondjon el róla mindent, amit tud. Viszonzásul elmesélték, hogy Eötvös Károly védői bravúrja adta nekik az ötletet, hogy az osztrák egyetemeken kötelezővé tegyék a törvényszéki orvostant, mint a jogi gyakorlathoz elengedhetetlenül fontos tudományt. Mikszáth is így írt róla. „Eötvös szakképzett kérdései mindenkit megleptek, még Scheuthauert is.” (A legnevesebb orvos szakértőt Sz. K.) Majd másutt: „Eötvös… nagy elméjének éles, megkapó logikájának annyi jelét adta már e tárgyalás alatt is, hogy méltán fel volt csigázva mindenki, hogy ő mit fog mondani.” Amikor Eötvös Károly – menet közben – elvállalta a perbe fogott zsidók védelmét, jól tudta, megsemmisített nyomokkal, megyei maffiával, sőt a nemzetközi antiszemitizmussal, valamint közönséges ostobasággal kell számolnia. Ezt ő írta maga: „A nagy per egész ideje alatt a magyar társadalmat izgatottság lepte meg, mintha vallási háborút akart volna indítani a zsidó felekezet ellen. Előtte állott az oroszországi és a romániai példa, s a német fajban is úgy Ausztria, mint Németország területén a zsidók iránti gyűlölködés komoly jelenségei mutatkoztak.” Előfordultak antiszemita provokációk magyarországi sváb lakta vidéken is, sőt szlovák parasztok azért bántalmaztak zsidókat, mert azok nem szlovák nyelvű, hanem magyar iskolába íratták be a gyermekeiket.

1899-ben Eötvös mégis így vélekedett: „Ha egyszer megírom a nagy per igazi történetét, bámulni, és egyúttal okulni fog a világ. És tisztelni fogja a magyar bírói kart, mely meg nem rettent, meg nem hajolt a világ közvéleménye előtt, hanem igazságot szolgáltatott, s az ártatlanokat fölmentette.”

Valóban oly nagydolog volt ez a fölmentő ítélet több mint egyesztendős nyomozás és perfolyam után, az ártatlanok tizenöt havi vizsgálati fogsága után? Eötvös tudta, hogy miért írta le ezt 1899-ben. Akkor már újabb zsidóellenes pör verte föl a világsajtót. A francia Dreyfus-ügy. Talán érdemes összevetni a két pört, csupán a legszűkebbre vett adatok alapján. 1882. április 1-én tűnt el a tizennégy éves Solymosi Eszter Tiszaeszláron. Ezen a napon a tiszaeszlári zsidókat meglátogatta néhány máshonnét való zsidó. Április 3-án bejelentette a lány eltűnését Solymosiné, majd állítólag egy hónap múlva (V. 3.) a négyéves Scharf Samu rémtörténetet mesélt a libalegelőn a falusi lányoknak egy „magyar lányról”, akit megöltek. Május 21-én éjfélkor Scharf Móric vallomást tesz, 23-án Onody Géza a képviselőházban bizonygatja az eszlári gyilkosság valószínűségét. 24-én Istóczy Győző interpellál az ügyben. 27-én a Pester Lloyd közli a kis Móric vallomásairól szóló kiszivárgott híreket. Június 18-án fölbukkan a tiszadadai holttest, ami újabb bonyodalmakat vált ki. A vád azt állítja, hogy a hullát csak fölöltöztették Solymosi Eszter ruháiba. A hullában van, aki fölismerni véli Solymosi Esztert. De a nyilatkozatok meglepően zavarosak. Az anya tagadja, hogy lánya lenne a halott. Július 1-én válik nyilvánvalóvá, hogy Eötvös Károly belép a védelem munkájába. Augusztus 20-án Eötvös a lapok számára nyilvánosságra hozza véleményét a koronatanú, Scharf Móric meggyötréséről és törvényellenes fogva tartásáról. A sajtóháború régen dúl az antiszemita és a liberális lapok között. Július 5-én, 6-án, 15-én Matej, Herskó és Smilovics vallomást tesznek, amelyek alapján a vád fölépíti magának a hullaúsztatás teóriáját. Eszerint a hulla nem Solymosi Eszteré, zsidók csempészték a Tiszába, hogy eltereljék a gyanút. Feszültségek a bíróság, az ügyészség, a védelem és a vád, valamint az antiszemita képviselők (Istóczy és Onody) és a hivatalos fórumok között. Antiszemiták interpellációja Havas ügyész ellenében. December 7-én exhumálják a „csonkafüzesi” (dadai) holttestet, Solymosi Eszter hulláját. 1883. január 9-én az orvos szakértők beadják szakvéleményüket. Április közepén elkészül a vádirat, június 19-én elkezdődik a végtárgyalás, amely tart július 31-ig. Az ítéletet augusztus 3-án hirdetik ki.

Ezek a száraz adatok, de aki elolvassa Eötvös, Krúdy, Mikszáth, Rákosi Viktor és mások könyveit és hírlapi tudósításait, hozzáolvassa Verhovay Gyula Az ország urai (1890), Onody Géza Tiszaeszlár (1883) és Bary József A tiszaeszlári bűnper (1933) című munkáit, hogy Bartha Miklós Kazárföldön című művét és más írásokat ne is említsek, riasztó képet kaphat arról az éles küzdelemről, amelyet a magyar közélet vívott meg az antiszemitizmussal s egyáltalán a közéletet mérgező gyanúsítgatásokkal és uszításokkal szemben. A per után Istóczyék megalapították az antiszemita pártot, s 1884-ben 17 mandátumot szereztek. Ami jelzi, hogy a per által fölkavart kedélyek nem csitultak el azonnal. Három év múlva azonban felére csökkent a párt képviselőinek a száma, majd a párt megbukott.

A Dreyfus-pört az utókor alig hasonlította össze a tiszaeszlári vérváddal, holott azzal Eötvös Károly is foglalkozott cikkeiben. A pör titkos indítéka, menete s társadalmi következményei is sok tekintetben rokoníthatók az eszláriak pörével. Mi történt voltaképp Dreyfusszal? 1894 decemberében lefokozták, és örökös deportálásra ítélték, s el is szállították a francia büntetés végrehajtás poklába, az Ördögszigetre. Németek javára történt kémkedéssel vádolták. Noha soha nem ismerte be bűnösségét, s nem sikerült perdöntő bizonyítékot szerezni tettéről, a már uralkodó antiszemita hangulat hatására (1886-ban jelent meg Edouard Drumont La France juive – Zsidó Franciaország – c. műve, amely egyik főműve volt a francia antiszemitizmusnak) reménytelen volt a helyzete. Nemcsak a hadsereg és az állam vezetésében, hanem az értelmiségiek és a köznép körében is erős volt az antiszemitizmus. De hogyan került Dreyfus egyáltalán gyanúba? 1894 szeptemberében egy Henry nevű kapitány egy német követségről ellopott kéziratot mutatott be a hadügyminisztériumban, amely németek javára történt kémkedést bizonyított. D'Aboville ezredes rögtön kijelentette: ezt csak egy zsidó tehette! Az adatokból arra lehetett következtetni, hogy a levél írója a vezérkari irodában dolgozik. S mivel ott csak egy zsidó dolgozott, Dreyfus, némi manipulálás után ráhúzták a vizes lepedőt. A sajtó persze harsogott a hazaáruló zsidó(k)ról, s Dreyfus bűnösségében nem is kételkedtek az emberek. Itt is szerepelnek tudós írásszakértők, köztük az antiszemita Bertillon, ravasz rendőrtisztek, mint Henry vagy Du Paty de Clam, aki tőrbe csalja Dreyfust, antiszemita sajtó, a Libre Parole, amely a közvéleményt megdolgozza. 1896 márciusában viszont olyan írásos dokumentumhoz jut a francia titkosszolgálat, az „ügyosztály”, amely Walsin Esterházyra, egy francia tisztre tereli a gyanút. Sőt az írásszakértő véleménye szerint biztos, hogy a Dreyfusnak tulajdonított kézírás ezé a Walsin Esterházyé. Azonos a kalligráfiájuk. De azt a tisztet (Piquart), aki az igazság útját akarja járni, s ki akarja deríteni Dreyfus ártatlanságát, előbb áthelyezik, majd lehetetlenné teszik. A titkos dosszié ügyeit, amely Dreyfus ártatlanságát bizonyítaná, a sajtó nyilvánosságra hozza, ám a francia közvélemény, s köztük még Zola is, közönyös. Csak 1897 januárjában írja meg a J'accuse-t, 1897 novemberében pedig Dreyfus testvére tesz följelentést Walsin Esterházy ellen, aki elmarasztalható a kémkedésben. Zolát, Scheurer-Kestnert, Clemenceau-t, sőt később még Walsin Esterházyt is zsidóbérencnek titulálja a francia sajtó (Esterházyt azért, mert utóbb mégis beismerő vallomást tett), s a Figaro előfizetői tömegesen mondják föl rendelésüket, mert Zola szerintük „gyalázatos” zsidóvédő cikkeket ír bele.

Már a közvélemény számára is megismerhetők azok a tények, amelyek Dreyfus ártatlanságát bizonyítanák, de kormányválság kell hozzá, hogy 1899. június 3-án a rennes-i hadbíróság ismét foglalkozzék az üggyel, s az időközben hazaszállított Dreyfust – rehabilitálás helyett – ismét elítélje. „Enyhítő körülmények figyelembevételével” ezúttal már csak tízévi várfogságra. Persze teljesen ártatlanul, amit akkor már mindenki tud. De elítélik Zolát is, aki Angliába kénytelen menekülni a börtön és az őt fenyegető pogromhangulat elől. S hogy teljesebb legyen a francia nacionalizmus dühe, a részben olasz-görög származású Zolát mint nem-franciát, „meszticet” gyalázzák. Billot tábornok, Boisderffe tábornok, Gonse tábornok és még sokan mások tudva tudják, hogy mi az igazság a Dreyfus-ügyben, de nincs könyörület. Az Aurore háromszázezer példányát „kitépik a rikkancsok kezéből”, máglyákat gyújtanak, Algériában zsidó temetőket dúlnak föl. Tovább üldözik Picquart alezredest, aki Dreyfus igazát akarta kideríteni, majd Zolával ellentétben, a bűnös Walsin Esterházyt fölmentik. A Dreyfus-párti szimpátiával gyanúsítható államhivatalnokokat áthelyezik. Megkezdődött a „boszorkányüldözés.” Valóságos kémregény. Utána nyomoznak Zola őseinek, hogy lejárassák, aztán váratlan fordulat: az ügy főhamisítója, Henry öngyilkos lesz, amikor fény derül üzelmeire. 1899 szeptemberében a köztársasági elnökmegkegyelmez Dreyfusnak. Ami azt jelenti: noha most már igazán nyilvánvaló, hogy Dreyfus ártatlan, változatlanul bűnös hivatalosan. Csak 1903-ban rendelik el a per revízióját, s 1906-ban, újabb másfél éves tárgyalásfolyam után rehabilitálja a semmítőszék Dreyfust. De csak a kapitányi rendfokozatába helyezik vissza, azaz a tizenkét évvel azelőtti állapotba. (Hasonló esetben mindenki megkapja azt a rendfokozatot, amit el kellett volna érnie zavarmentes előmenetele során.) Aki meg akarja ismerni a francia antiszemita mozgalom minden mocskát, olvassa el Armand Lanoux nálunk is hozzáférhető könyvét. A pörről szóló tanulmányok főképp francia nyelvűek, amelyek közül a legújabbak, mellesleg, úgy igyekeznek megszépíteni az ügyet, hogy az, jelentéktelen csetepaté volt két katonai ügyosztály között, belvillongás, hatalmi érdekből. A Dreyfus-pör utolsó akkordja: 1908-ban, Zola temetésén antiszemiták rálőnek Dreyfusra.

Ha összehasonlítjuk a két pör körülményeit és részleteit, az igazságszolgáltatás tevékenységét, az állam, az egyház, a sajtó viselkedését, meglepő tényekre következtethetünk. (A francia egyház az antiszemiták mellé állt, nálunk viszont Haynald bíboros 1885 januárjában, pásztorlevélben ítélte el az antiszemitizmust. Tisza Kálmán nem engedélyezte antiszemita egyletek alapítását. 1882 őszén statáriumot rendelt el a pozsonyi antiszemita zavargások miatt. A parlamentben is megbukott az antiszemita párt. Ugyanakkor Méline, aki azt ígéri, hogy a törvény szigorával fog lecsapni a Dreyfus-pártra, 420 szavazatot kap a képviselőházban 40 ellenében.) Az a Franciaország, amely a századvégen és a századelőn a haladó magyar értelmiségiek példaképe volt, kiábrándítóan viselkedett. Ugyanakkor a nyugati és főleg a német sajtóban szakadatlanul folyt a magyarellenes hecckampány. Eötvös Károly, Herman Ottó és sokan mások jól látták, hogy az osztrákok, a németek, a csehek és mások igyekeznek Magyarországot a Nyugat előtt lejáratni. Még Zolának is volt arra érkezése, hogy Esterházy magyar származását firtassa, s a vad, pusztai rablókapitány ősök, visszaütését sejtse tevékenységében. A jobboldal persze keményen visszavágott. Kiderítette Zola idegenlégiós ősének a visszaéléseit.

Eötvös fölötte állt mindenféle származási, faji és vallási előítéletnek. De fölismerte, hogy a magyar nép és a magyar értékek erkölcsi védelemre szorulnak. Ezt írta: „A nyugati Európa nem ismeri eléggé az országot. Mongolnak és tatárnak nézi a magyar fajt. Azt hiszi, hogy a művelt államok intézményei itt mind hiányoznak, a nép lóháton száguldozik a pusztákon, az erdők haramiákkal teljesek, s a személynek, vagyonnak biztonságát se a nép műveltsége, se az állami rend intézményei nem biztosítják. Tudom, hogy most már meglehetősen terjed nyugaton országunk helyes ismerete, de azt is tudom, hogy a tömegekben furcsánál furcsább balvélekedések élnek viszonyainkról.”

Fölmerülhet a kérdés, a kételkedés, vajon Eötvös, Mikszáth, Herman és sokan mások nem voltak túlzottan érzékenyek, amikor úgy vélték, hogy igazságtalan, lejárató hadjárat folyik a magyar múlt, a magyar nép, a magyar valóság ellenében, főleg a külföldi s részben a hazai sajtóban is? Csak egyetlen adalékot erre. A különben tárgyilagos Dubnov az eszlári perről így fogalmaz: „a hosszasan húzódó vérvádper”, míg a Dreyfus-ügyet bevezető bekezdését így indítja: „Rövid időre Franciaország is elmerült a zsidóellenes gyűlölködés mocsarában”. A hosszúnak tűnő magyar per a bűnvádi eljárás kezdetétől a fölmentő ítéletig tartott is hónapig, a Dreyfus-ügy a töménytelen (s olykor másfél évig is tartó) pereivel pedig tizenkét esztendeig. De hát minden vonatkozásban divattá vált a magyar állapotok egyoldalú megítélése és föltétlen elmarasztalása a külfölddel szemben. Itthon is, külföldön is.

Ezt nem viselhette Eötvös Károly. Ha életművének fő jellemzőjét akarjuk megfogalmazni, méltán mondhatjuk, hogy ő mindig a kisemberek, a gyöngék, az igaztalanul elmarasztaltak pártján állott. Paraszt, zsidó, szlovák, román, sváb s persze a magyar egyaránt megbecsült szereplője írásainak. Az arisztokratát főleg kozmopolitizmusa, műveletlensége, magyarellenessége miatt nem szenvedhette. (A németet pángermán gőgje miatt.) Eötvös Károly megtalálja magának a kedvére való alakokat. Ilyen ember a veszprémi püspök, Ranolder János is. Roppant vagyonát nem tékozolja, korszerűen gazdálkodik, és mindenét a nép fölemelésére fordítja. Nevelőintézeteket alapít. Azon fölül szereti a zsidót, a kálomistát, s él-hal a magyarságért. A megbékélés felekezetek és nemzetiségek között, a tolerancia, Eötvös Károly életeszményének legfőbb tétele. Noha büszke ősi magyar származására, minduntalan örül annak, hogy ő magyar, de a bumfordi, származásával hivalkodó magyart mélységesen megveti, és nevetségessé teszi. Lekicsinylően és mulatva az ősökkel hencegőkön ezt írja: a drótos tótnak is ugyanannyi őse van, mint a legelőkelőbb család sarjának. Ellentétben a nyugat-európai és a környező országokbeli szokásokkal, ő a zsidókat, ha azok megtelepedtek, meggyökereztek, magyarnak tartja. „Ilyen a magyar, még ha zsidó is” – írja egy helyütt. Csak azt nem kedveli, ha a zsidó túlságosan is magyarrá, pontosabban magyar mágnássá válik életvitelében, mert éppen olyan kozmopolitává lesz, mint a nemzeti értékeket nyugaton, Bécsben, Párizsban tékozló magyar főnemesség. Másutt azt írja, hogy az ősember szenvedélye az ölés, a gyilkolás. „Nem is király, aki háborút nem folytat.” Az uraság háborúban az ellenséget üti agyon, békeidőben a vadat vagy a jobbágyot. Vagy ha nem, csibukozik.* „Az utolsó csibukkal eltűnik az utolsó uraság is.” „Az ölés és gyilkolás is az ősember szenvedélye. És egyúttal uraságának módja és bizonysága.” „Hatalom nélkül nincs uraság, erőszak nélkül nincs hatalom, s vérontás nélkül nincs igazi erőszak.”

Eötvös Károly minden írásában hajlik a didaktikus előadásmódra, sőt a ma már néha zavaró szájba rágós magyarázgatásra. Mindig példabeszédeket mond, s azokat anekdotával, aforizmával színezi. Roppant műveltségű, liberális szemléletű kisnemes volt, akit életpályája vitt az értelmiségiek sorába. De magatartása, vélekedése, politikai nézetei nem voltak egységesek, változtak, alakultak, fejlődtek. Hiszen munkássága hosszú, több évtizedes volt, és egyáltalán nem homogén korszakot fogott át. Megérte Európa akkor legkorszerűbb (hazai, magyar) nemzetiségi törvényének megalkotását, de megérte a nemzetiségeket erőszakosan magyarosítani akaró Bánffy miniszterelnökségét is. Barátai, elvbarátai körébe tartozott Mocsáry Lajos, a nemzetiségi egyenjogúság kiemelkedő harcosa, akihez foghatót – javunkra munkálót – mindmáig ritkán lehet találni más nemzetek politikusai között. De mint minden, a nemzetiségi kérdés is változó történelmi folyamatot alkotott az 1860-as évektől a világháború kitöréséig. És főleg bonyolult-ellentmondásos folyamatot képezett. Egyfelől adottak voltak a nemzetiségeknek biztosított jogok, amelyeket időnként igyekeztek megcsorbítani a különböző kormányok és pártok. Másfelől meg-megújultak azok a nemzetiségi követelések, amelyek az ország területi integritását veszélyeztették. (Elképzelhető-e ma, a huszadik század végén, hogy bármely ország eltűrje nemzetiségeinek szeparatista törekvéseit és propagandáját?) Erdélyben több mint kétezer román nyelvű iskola működött. Ám a magyar nacionalisták arra is kísérletet tettek, hogy bezárassanak szlovák gimnáziumot. Az is igaz, hogy az eperjesi iskolaigazgató, Gömöry János viszont a szlovák nyelvtanítás kiszélesítéséért hadakozott nyilvánosan, Debrecenben. A múlt század második fele tele volt ellentmondásokkal. A korszakot csak akkor lehet megfelelően értékelni és értelmezni, ha azt is hozzátesszük, hogy magyar politikusok között akadtak, akik nemzetiségi elnyomást akartak, de voltak olyanok is, akik tiltakoztak a nemzetiségiek jogainak bármiféle megcsonkítása ellen. A magyar politikai élet ki tudta termelni önmagából az ellenzéki erőket, a káros törekvések ellenzőit és meghiúsítóit is. A magyar politikai pártok választási programjába beletartozott a nemzetiségek, a felekezetek jogvédelme. Pedig közismert volt már akkor az a román térkép, amely Nagy-Románia határát a Tiszáig terjesztette ki, s nyilvánosan égettek el magyar zászlókat a tüntető nemzeti kisebbségek. A parlamentben a horvátok anyanyelvüket használhatták, s magyar politikusok támogatták a nemzeti kisebbségek nyelvének bevezetését nemcsak az oktatás, hanem a hivatali ügyintézésbe ott, ahol az még nem valósult meg. És e téren értek is el eredményeket. A társadalmi, a politikai, a gazdasági, a nemzetiségi problémákat nyíltan kimondhatták, ellentáborok alakulhattak, és a liberalizmus szellemében megmérkőztek egymással a szemben álló felek. Mindezt azért érdemes fölemlegetni, hogy megértsük, A nagy per is hatalmas nyilvános politikai mérkőzés volt, amelyet végül is a haladó gondolkodásúaknak sikerült megnyerniük. De Eötvös Károly emlékezéseiből kiderül – s bonyolította a helyzetet –, hogy a művelt és jó szándékú emberek között is akadtak, akik a zsidó tanúk miatt elhitték a vérvádat. Az állami vezetők között is, azok között is, akik Eötvösnek máskülönben segítséget nyújtottak az igazság kiderítésében. Eötvös a nemzetiségekről, más népekről vallott nézeteit elszórtan, anekdotázva, alkalomszerűen adja elő. Például a népmeséről elmélkedve: „Nemzeti jellege, faji természete nincs a magyar népmesének. A szegény ember, cselédember se hasznát nem látja, se kárát nem vallja annak, hogy magyar. A magyar szegényben nincs faji gőg.

Szerbnek, románnak, bolgárnak, általában délszlávnak népmeséi egyúttal népdalok s nemzeti hősköltemények. Üldözték, tiporták őket; küzdöttek az elnyomás ellen, s hőssé tettek mindenkit, aki egy ellenséget agyonütött. Ha rabló volt is, hőssé lett ez által.” Megbecsüli tehát a népek szabadságszeretetét, s ezt a szabadságszeretetet, mostoha történelmi múltat tisztelve, hangoztatva, igyekszik egymáshoz közelíteni a Kárpát-medence népeit. Idejében fölismerte azt a pedagógiai elvet, hogy a példamutatás, a pozitívum bír nevelő erővel, s nem a negáció. Ha azt akarja, márpedig azt akarja, hogy jelene társadalmában emberi erények kerekedjenek fölül, akkor azt tanítja, hogy azok az erények uralkodtak a nemzet történelmében is. Ezért állítja példának a reformkor magyarját a századvég és századforduló magyarja elé.

Az Eötvös Károly-i definíció a „lélekmérgezésről” – azt hiszem – a nagy író életművének kulcsgondolata, alaptétele, kiváltképpen akkor, ha a lélekmérgezést nemcsak egyes személyre, hanem a tömegre, a közvéleményre is kiterjesztjük. Eötvös azonnal fölismerte, hogy Scharf Móricba, Smilovicsba beletáplálták a hamis vallomásokat. A lélekmérgezésnek ez volt az első fokozata. Az agymosás és a „manipuláltság” társadalmi veszélyeit alighanem Eötvös ismerte föl és fogalmazta meg elsőként. Jól látta, hogy Scharf Móric és Smilovics csak eszköz a tömegpusztítás érdekében. Egy veszedelmes lélek-bacilusfegyver talán első kipróbálása. Higgadtan, indulatok nélkül állapította meg, hogy X. vagy Y. jogász, államtitkár, miniszter, orvostudós félrevezettetett, éppen a zsidó tanúk vallomásai által. De jól tudta, hogy az a lélekmérgezés, amely Scharfot saját apja, saját rokonai, saját hitsorsosai ellen fordította, ragályos s kiterjeszthető, széles körökben bevezethető gyakorlat. Nemcsak a zsidók, nemcsak a nemzetiségek, hanem a magyarok ellen is alkalmazható. (És alkalmazták, alkalmazzák is ellenünk a lélekmérgezést olykor.) Azt mondhatnánk, hogy szinte egész életműve a „lélekmérgezés” elleni küzdelem. A nagy per-ben elsősorban a zsidóellenes tömeghisztéria, a zsidóság lebecsülése és általánosító elitélése ellen, más műveiben a szlovákok, a horvátok, a románok, a magyarok védelmében hadakozott. Elég, ha csak arra utalok, hagy a szabadságharcról szóló írásai között nem is egy akad, amelyben nagy toleranciával nem ellenségről, hanem megtévesztett, félrevezetett, de jó szándékú rácokról ír, akiknek elestét éppen olyan hősi halálnak tartja, mint a velük szemben jó ügyért küzdő és elpusztuló magyarokért. Ez az Eötvös Károly-i tolerancia – még a szabadságharccal szembefordulók iránt is – lényeges meghatározója magatartásának. Nem hisz a felekezetek vagy a nemzetiségek eleve jóra vagy rosszra való determináltságában. Csak a tudatos „lélekmérgezésben” hisz, amely egymásnak ugrat vallásokat és népeket. S persze abban a lélekmérgezésben is, amely vallások, és népek fiait fordítja önnön társaik ellen. Mert az a veszély, amely a csendbiztosi agymosáson átesett Scharf Móric révén a zsidókat fenyegette, ismétlem, veszélyeztetheti a magyarokat is. Tudta, nekünk is meglehetnek, és meg is vannak a magunk Scharf Móricaink, akik elveszítvén közösséghez tartozásuk tudatát, elveszítvén népük értékeiben, múltjában való hitüket, gyűlölettel fordulnak szembe azzal a közösséggel, amely őket teremtette és táplálta.

Eötvös történelmi múlt felé fordulása, a magyar tájak szépségeinek, értékeinek a számba vétele voltaképpen saját népének szánt védőoltás a lélekmérgezés ellen. Amilyen tudatosan építette föl A nagy per-t egy általános érvényű emberi eszme szolgálatában, olyan következetesen írta meg a többi 21 kötetet is, olyan tudatosan szerkesztette meg, állította össze anyagukat. Egész életműve az értékmentés, a nemzeti önbecsülés és a nemzetek közötti egymást megbecsülés ápolása érdekében fogant. Nem a rostálás, a kirekesztés, a megkülönböztetés, a lekicsinylés volt az ő módszere, hanem a különféle, sőt az ellentétes jelenségekben a közös érték, a továbbélésre érdemes magatartás fölfedezése és fölmutatása. Csak így lehet elképzelni, hogy kora ellentétes politikai törekvéseit is meg tudta érteni, sőt szolgálni tudott Kossuthnak és Deáknak egyaránt. Hiszen a 48-as függetlenségi Eötvös Károly Deák Ferenc egyik legjobb és leglelkesebb híve volt. Ugyanakkor oly közel állt Kossuthhoz, hogy a „szent öreg” (így nevezte a turini remetét) halálos ágyához őt hívták meg, rendezné a haldokló hagyatékát, mentené meg személyi, tárgyi emlékeit a haza és az utókor javára.

A nagy per mellett élete másik főműve alighanem az Utazás a Balaton körül. Gyűjteményes műveinek sorozata e kétkötetes munkájával kezdődött 1900-ban. És kilenc évvel később, 1909-ben jelent meg A balatoni utazás vége, amely témája, szemlélete, műfaja okán is szervesen hozzátartozik az előző kötethez.

Mi is voltaképpen ez Utazás a Balaton körül és A balatoni utazás vége? Mindenekelőtt A nagy per-hez hasonló eszmei, világnézeti alapvetés. A nagy per előzménye, vagy ha úgy tetszik, akár folytatása is. Ez nem játék a szavakkal, hanem azt fejezi ki, hogy a két mű föltételezi egymást, alapgondolatuk határozza meg Eötvös életművét, politikusi és írói tevékenységét is egyaránt. Magatartását, világnézeti hovatartozását roppant nehéz egyetlen mondattal, egyetlen jelzővel meghatározni. Mondhatjuk: konzervatív liberálisként a mérsékelt ütemű polgári haladás híve volt, aminek megvalósulását nemzeti keretek között képzelte el. De ez még korántsem fejezi ki azt a bonyolultságot, amit e megjelölés takar. Sajnos, a történetírás sokáig leegyszerűsítette az 1867–1914 közötti kort. Leegyszerűsítette mindenekelőtt azért, mert nem vette figyelembe, ez a hosszú időszak nem volt egységes. Ellenkező előjelű politikai törekvések határozták meg egyes, egymástól jól elkülöníthető szakaszait, sőt egy időben egy szakaszon belül is ellentétes törekvések munkáltak benne. Szakadatlan pártharcok, politikai küzdelmek, gazdasági törekvések és érdek-összeütközések kora volt ez, mint majd minden történelmi korszak. Nem volt rá jellemző általában vagy mindvégig az antiszemitizmus, a filoszemitizmus, még kevésbé a nemzetiségi elnyomás vagy a kapitalista és kozmopolita eredetűnek élt magyarellenesség. Egymással szöges ellentétben bontakozó jelenségek játszódtak le benne. Egy időben sokszorozódott meg – szinte ma már elképzelhetetlen mértékben – az ország közvagyona, nőtt gazdasági ereje, ugyanakkor munka nélküli tömegek voltak kénytelenek kivándorolni Amerikába. (Tegyük hozzá, mint minden általánosítás, az ide vonatkozó általánosítások sem helytállóak. A kivándorlás európai jelenség volt, s nem egyedül, s nem a legnagyobb mértékben Magyarország lakosságát sújtotta). Mennyire bonyolult volt e korszak és az a politikai élet is, amelyben Eötvös Károly fontos szerepet vállalt, arra hadd említsek egy epizódot az életéből. Az ügyvéd-író a függetlenségi párt tagja volt, sőt Irányi Dániel halála után az elnöke is. Mint ilyen, ellenzéki politikusként a kormányt támadta és bírálta. 1893-ban azonban huszadmagával kilépett saját pártjából, mégpedig azért, mert a párt mereven ragaszkodott ellenzékiségéhez. Mi történt? A kormányzó párt a polgári házasság és a felekezetek ügyében liberális, haladó politikai akcióba kezdett, s e törekvések megegyeztek Eötvös pártjának liberális elgondolásaival. Sőt éppen ennek az ellenzéki pártprogramnak a megvalósítására tett kísérletet a kormányzó párt. Ezt a francia polgári forradalom idején úgy nevezték volna, hogy a hatalmon lévő párt igyekezett kifogni az ellenzék vitorlájából a szelet. Eötvöst azonban az elv, a lényeg érdekelte. Helyesnek tartotta a polgári házasság bevezetését, a felekezeti jogok rendezését, tehát nem volt hajlandó csak azért megtagadni e törekvéseket, mert azokat a vele szemben álló uralkodó párt is meg akarta valósítani. Inkább szakított pártjával – mert az puszta és oktalan ellenzékiségből, a saját maga által meghirdetett programmal akart szembefordulni. Eötvös számára nem a párt volt a lényeg, hanem a nemzet üdve, polgári előrehaladása.

Ez a gondolat, ez az emberi magatartás fogalmazódik meg az Utazás a Balaton körül és A balatoni utazás vége című műveiben. A párt, az ellenzékiség, a liberalizmus pusztán eszköz számára a magyar nép és az ország összes lakóinak, nemzetiségeinek a fölemelkedéséhez.

A balatoni utazásokban persze a fölemelkedésnek ezt az igényét is roppant bonyolultan és ellentmondásosan fogalmazza meg Eötvös Károly. Mi minden található ebben a három kötetben? Mindenekelőtt a XIX. századi megyei nemesség életformáját idéző joviális csevegés, kvaterkázás, konzervatívnak is mondható szemlélet. De ugyanakkor az említett polgári liberális fejlődés iránti óhaja is, annak ellenére, vagy azzal együtt, hogy az író nosztalgiát érez a hajdani nemesi értékrend és viselkedésforma iránt is. De félrevezetném az olvasót, ha ehhez azonnal nem tenném hozzá, hogy miközben a századelő reformkori világát eszményíti, amely világnak egyik kiemelkedő alakja Kisfaludy Sándor, szakadatlan csipkedi-gúnyolja a nemesi maradiságot. Eötvös Károly makacs 48-as, Kossuth-rajongó, de híve Deáknak, a kiegyezésnek. (Nem lehet ezt a kettősséget eléggé hangsúlyozni Eötvös politikai magatartásában. És méltatni. Képes volt arra, hogy Kossuthban és Deákban is meglássa és értékelje mindazt, amit a nemzeti öntudat, a nemzeti önbecsülés kifejlesztése érdekében fölhasználhat.) A kiegyezés híve, de a némettől való függetlenség harcosa. Fél attól, hogy a germanizálás eredménnyel járhat, rombolhatja a nemzeti önállóságot, a nemzeti kultúrát és tudatot. Alighanem ezért idézi meg az 1820–1825 körüli éveket, mert ez az idő a nemzeti öntudatra ébredés legszebb korszaka volt. Akkor alakult ki a nemességben és a polgárságban a függetlenség eszménye, s a nemesség történeti hivatását akkor még be tudta tölteni. Már említettem, mennyire a nincstelen paraszt pártján állt Eötvös a pökhendi urakkal, földbirtokosokkal szemben. De nem hallgatja el rosszallását, amikor például arról szól, hogy a parasztember is előítéletek rabja. Elmaradottságát, maradiságát éppen úgy csipkedi, mint a nemesét. A nemzeti érzést élesztgeti a századvégi kozmopolitizmussal szemben, mégpedig a reformkor megidézésével, a csodálatos reformkori idők képeinek újraélesztésével, de népe bármi nemű elmaradottságát tapintatosan bírálja.

Máskülönben ez a balatoni útirajz kórkép is a századvég Magyarországáról. A belső konzervativizmus, a tartózkodás, az aggodalmaskodás, a haladásba vetett bizalom hiányának az árnyalt és néha áttételes kritikája. Széchenyi, Deák, Ranolder János püspök, Lóczy Lajos és mások a nagy példaképei, akiknek elszántsága azt sugallja, hogy önmagunk visszahúzó erőivel is meg kell vívnunk az előbbre jutás érdekében, nemcsak a külső, gátló körülmények ellenében. Szakadatlanul fedd és buzdít e kötetekben. Valljuk be, műve gyöngébb részletei közé tartoznak azok a ma már kissé naivul ható dicshimnuszok, amelyek a magyar fölemelkedést, a magyar sikereket ünneplik. Csakhogy azok akkoriban nagyon is aktuális mondandónak számítottak, s Eötvös abbéli félelméből származtak, hogy a magyarság elveszti nemzeti önbecsülését, nemzeti öntudatát, éppen A nagy per-ben oly élesen megfogalmazott lélekmérgezők tevékenysége miatt. Amíg A nagy per egyetlen téma köré szerveződött lélektani, történeti eszmefuttatás, társadalomvizsgálat és politikai vitairat volt, addig két balatoni tárgyú munkája heterogén mű. A laza keret, az ürügy egy olyan kirándulás, amelyben néhány barátjával vesz részt, hogy föltárja a dunántúli táj szépségeit és akkori jelene mellett gazdag múltját is. E laza keretben aztán gondolatai korlátlanul csaponganak. Voltaképpen a legmodernebb asszociációs eljárást alkalmazza a lehető legavittabb formában. Ugyanis asszociációi kvaterkázva, csacsogva, anekdotázva bontakoznak ki, látszólag véletlenszerűen, valójában egy tudatos elv alapján elrendeződve.

A Balaton partvidéke és a Balaton-felvidék mintegy földrajzi egységbe foglalja mindazt, amit Eötvös el akart mondani. Egy helyen található meg a dicső és romantikus múlt a várak, várromok jelképeiben; a harc a török és a német ellen; a városok és a templomok a művészeti értékek jelzői. Ugyanitt lépten-nyomon a reformkor és a nemzet önmagára találásának az emlékei. Kisfaludytól az iparos sümegi műgyűjtőig, a hajóépítő Széchenyiig, a szabadságharcos tisztekig, a bakonyi betyárromantikáig – az asszimilálódó és megbecsült zsidókig, szlovákokig, németekig, a különleges, ősi és kemény életformát élő halászokig, a legendás muzsikusokig. Eötvös értékmentő és nemzeti egységet óhajtó elképzeléseinek megvalósítóit rajzolja meg tehát útirajzában. A múltban azt az idillt írja meg, amilyennek szeretné látni a jelent és a jövőt. A táj természeti szépsége minduntalan eszébe juttatja Erdély szépségeit. S az sem véletlen, hogy útitársai, erdélyiek. Az erdélyi magyarság különleges érték, történelmi hagyomány, az ősi, tiszta, kemény sorsot megszenvedő „különb” magyarságnak a jelképe. Ehhez a magas szinthez méri a dunántúli múltat és a dunántúli embert.

Eötvös balatoni utazása embertől emberig vezető, laza portréfüzér. Formailag tárca, anekdotafüzér, életkép, történeti publicisztika, memoár, néprajz, útirajz, tárcahumoreszk, művelődéstörténeti glossza, beszély, karcolat, archeológiai elmefuttatás, irodalomtörténeti arcképvázlat, és ki tudja fölsorolni, mi minden. A műforma olykor szétmállik, s beleolvad magába a tárgyba, mint ahogyan parttalanul gomolyog, alakul, változik múltból jelenbe, csapong képzelete távolból az író pillanatnyi tartózkodási helyére. És mindegyik alkalminak látszó történet, humorral enyhített gúnyrajz, mosollyal szelídített torzkép, kedélyes bölcselkedéssel frissített tudományos értekezés valamiféle példabeszédet tartalmaz. Eötvös korához szólót. A sokat megért és sokat tapasztalt ügyvéd, politikus, lapszerkesztő furcsa végrendeletét hagyományozza kortársaira és az utókorra.

A szociológiai és lélektani remeklés, A nagy per, és a heterogén témájú és mű nemű balatoni utazások között ott van azonban még vagy húszkötetnyi kiadott műve. Szinte mind nagy magyarokról s a magyar múltról szól. Mintha a pedagógiai példamutatás, példaadás szellemében írattak volna. Van írásai között realisztikusan megfogalmazott elbeszélés, néprajzi ihletésű betyártörténet; amaz Tömörkényre, emez akár Jósikára emlékeztet. Életrajz, amely Mikszáth Jókaijára üt vissza, s politikai beszéd, védőügyvédi szónoklat, amely Deákot, sőt Kossuthot juttatja eszünkbe. Nemcsak írónak, de emberi jelenségnek, élő, elven valóságnak sem lehetett akármilyen. Mikszáth jegyezte föl róla: rendkívüli, szuggesztív egyéniség volt. Szónoknak is magával ragadó: „Eötvös Károly rendszerint nagy apparátussal, sok tanulmánnyal fog hozzá védői szerepéhez. A mosoly is gyakran megjelenik a tárgyalási teremben, rendesen a nehéz pillanatokban, mert ha jó szél fúj a védelemre, akkor komoly méltóság ül arcára, és szúrós kék szemeit megelégedetten hunyja le. Olyan, mint a kitanult játékos: hogy el ne árulja játékát, vidám arcot vág a rossz kártyához, és epéset, nyugtalant a jó szerencséhez. Mint minden született szónok, uralkodik arcizmai fölött. Nagy, kopasz homlokára egy pillanat alatt kiül a harag, szemeiben tűz csillan meg, hangja viharrá növekszik, mihelyt kívánja a helyzet. A tárgyaláson uralkodó modornak, hangnak ő a megteremtője. Ha fölkel, és kezeit szokás szerint mellén összekulcsolja, egyszerre mindenki elhallgat a teremben, ha pedig hátracsapja egyik kezét, s mellét kissé kidülleszti – ami annak a jele, hogy pathosszal akar beszélni –, akkor halálos csönd támad.”

Írásait ma olvasván, még mindig érezhetni egyéniségének ezt a lebilincselő varázsát. Nagy fölkészültsége, páratlanul világos okfejtése, derengő humora mellett abból a meggyőződéséből eredő tartást, erőt, hogy jó ügyet szolgál, a kisemberek, az elhagyottak, magukra hagyottak védelmét. Legyenek azok zsidók, magyarok, rácok, balatoni halászok, nincstelen iparossegédek vagy falusi koldusok. És minden sorából érződik, elégedett sorsával, büszke származására, örül annak, hogy magyarnak született, s szolgálhat ennek a magyarságnak.

Szalay Károly

 

utazas_a_balaton_korul

 

 

 
Kivándorlók anno PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 08. csütörtök, 08:57

 

Jókedvű magyar család

 

    1. Fiuméban

      • 4 éve
      • 2 596 megtekintés
      Kivándorlás.
    2. Idegen földön

      • 4 éve
      • 6 581 megtekintés
      Kivándorlás.
    3. Olcsó már a pásztor

      • 4 éve
      • 1 060 megtekintés
      Kivándorlás.
    4. Nógrádban

      • 4 éve
      • 1 250 megtekintés
      Kivándorlás.
    5. Istvándiban

      • 4 éve
      • 720 megtekintés
      Kivándorlás.
    6. Kivándorlás - Teleki Blanka Gimnázium Mezőtúr, 1992

      • 2 éve
      • 412 megtekintés
      Cserepes Károly zenéje a III.A osztály előadásában. (Az eredeti lemezen Sebestyén Márta és Hobo énekelt.)
    7. Kivándorlás - Teleki Blanka szalagavató 2013. dec. 7.

      • 11 hónapja
      • 429 megtekintés
      A harmadik (11.) évfolyam műsora Mezőtúron, amely Cserepes Károly, Sebestyén Márta és Hobo 1989-es lemezére épült Achs ...
    8. Hobo Blues Band - A trentoni kislányok

      • 2 hete
      • 16 megtekintés
      Kivándorlás című albumról. (1989)
    9. HBB Tábortűz mellett - Lemezbemutató koncert (1991)

      • 2 éve
      • 19 594 megtekintés
      Számlista: 0:00:51 - A vadászok kara 0:03:11 - A vadászok bevonulása és az ünnepség kezdete 0:09:23 - A szökevények hajója ...
    10. Hobo Blues Band - Nem lehet két hazád

      • 2 éve
      • 11 514 megtekintés
      "Nem lehet két hazád" - a 2005-ös "Platina Sorozat" című albumon szerepel. A dal letölthető innen: ...
    11. Hobo Blues Band - Tobacco Road

      • 1 éve
      • 33 607 megtekintés
      Tiltott gyümölcs 1988 VISSZA A GYÖKEREKHEZ Tobacco Road (J.D.Loudermilk) magyar szöveg:Földes László Hobo - ének ...
    12. Hobo Blues Band - Elment az én rózsám (Sebestyén Márta)

      • 2 hete
      • 14 megtekintés
      Kivándorlás című albumról. (1989) Közreműködik Sebestyén Márta.
    13. Hobo és a M.É.Z. - A dublini úton (Rocky road to Dublin)

      • 4 éve
      • 29 893 megtekintés
      Hobo és a M.É.Z. - A dublini úton.
    14. Kivándorlás 1956-ban - kisfilm

      • 6 hónapja
      • 595 megtekintés
      Kivándorlás 1956-os híradófelvételeken A Migránsok Világnapja alkalmából készült összeállításunkban ritka és megható ...
    15. Hobo Blues Band - Emigráns Blues

      • 2 éve
      • 1 915 megtekintés
      Tábortűz mellett (1990) Zene: Póka Egon, Tátrai Tibor, Tóth János Rudolf. Szöveg: Földes László (Hobo) Földes László - ének ...
    16. Nem lehet két hazád - Hobo és a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákzenekara

      • 1 éve
      • 1 239 megtekintés
      Földes László Hobo Erdélyi Unitárius Csavargások című turnéja alkalmával a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium ...
      • HD
    17. Hobo Blues Band - A hitetlenek dala (Búcsúkoncert- A zene marad)

      • 1 éve
      • 775 megtekintés
      Hobo Blues Band "Még élünk" című lemezén megjelent dal a budapesti, Papp László Sportarénában rendezett búcsúkoncertről ...
    18. Hobo - In a foreign land (Idegen földön)

      • 2 éve
      • 580 megtekintés
      Cserepes Károly, Hobo - Idegen földön cimű dal műfordítása.
      • HD
    19. Hobo Blues Band - Emigráns blues / Ballada a senki fiáról

      • 2 éve
      • 1 517 megtekintés
      Ebszőnybánya 1992




LAST_UPDATED2
 
Zsidókérdés és uzsora PDF Nyomtatás E-mail
2013. január 16. szerda, 07:35

galcia

Máriássy Béla: Zsidókérdés és uzsora

I.

Van-e zsidókérdés és uzsora?

A zsidók és az uzsora sziámi ikrek. Uzsora a zsidók letelepítése előtt is volt, de csak kis mértékben, óriássá azonban a zsidók remek kezelése alatt nőtt, hol sok a zsidó, az uzsora mindennapos csimborasszói magasságra emelkedett, hol a zsidó kevés, az uzsora alig észlelhető, a pénz olcsó, a végrehajtások ritkák, az ügyvéd kevés. Angol-, Olasz-, Franciaország, Hollandia, Belgiumban, hol a zsidó kevés, 6 percent is uzsora, Oroszország, Galícia, Romániában, nálunk, hol a lakosság 5 percentje zsidó, 12 percenten kezdődik, 1200-on végződött (midőn még az uzsora bekebelezése meg volt engedve, ennyit mutatott ki a máramarosi telekkönyv), az uzsorát némely keresztyének is szorgalmasan művelik, az ügyvédek kedvenc kereset ága, ezért is az ügyvédek a zsidók és uzsora leghűségesebb csatlósai, mit az uzsora meghagy, azt az ügyvéd számlája viszi el.

A zsidók és csatlósaik, az ideológok, mindkét kérdés létezését tagadják, büszkén hivatkoznak az országgyűlésre, mely a tapolcai zsidóellenes kérvényt majdnem egyhangúlag elutasította, az uzsorásokat majdnem megkoszorúzta, az áldozatokat leszidta, az uzsorásoknak törvényes ajtót nyitott, hivatkoznak a miniszterelnökre, ki a zsidókra dicséneket zengett, a hírlapokra, melyek a zsidóságnak tömjéneznek, az eszlári sakterek védelmére, a bírói ítélet utáni nyugalomra, az államügyész szerelmes nyilatkozataira.

Az országgyűlés hangulata, sőt határozata valamely kérdés létezésének vagy nem létének nem bizonyítéka; mert a képviselők, kivéve a ritka egyhangú választásokat, csakis a többség véleményét jelzik, de nem a kisebbségét, — sőt sok esetben, midőn még az illető kérdés a választáskor még vita tárgya nem volt, a többségét sem, mert a választók a választáskor sem nem nyilatkozhattak, sem a képviselő véleményét ki nem kérhették. A politikai indítványoknál nem csak a lényeg, de az alak is dönt, melyben az szőnyegre hozatik. A tapolcai kérvény a zsidókérdést az országgyűlés elé elfogadhatatlan alakban terjesztette elő, mert nem hibáikat támadta meg, nem a visszaélések korlátozását és megbüntetését kérte, de az emberiséget és polgárjogokat támadta meg. A tapolcai kérvény ugyanis az emancipáció megszüntetését, vagyis 700 000 polgárnak kitaszítását kérte. Ily nagyszerű jogkobzást az országgyűlés még akkor sem fogadhatott volna el, ha illetők bebizonyították volna, hogy a zsidóság fele hazaáruló, mert egy vallásfelekezet tagja a másikért nem felelős, csak a tettest, az ártatlan nőt és gyermeket azonban büntetni nem szabad. A tapolcai kérvény tehát oly eszmét tűzött ki, melyet elfogulatlan szabad ember nem támogathatott. Az uzsora-vita az uzsorát, mint bűntényt is léhán tárgyalta, felfedte tudatlanságát és rosszakaratát, de végre is nem szentesítette.

A miniszterelnök és főállamügyész nyilatkozata valamely kérdés létezésének megbírálásánál nem dönt, mert a legeszesebb ember is lehet makacs, elfogult, vak — ha valaki szemeit befogja, az elefántot sem látja meg —, az állam főügyésze még eddig a politikai téren babérokat nem szerzett. Közelebbi ismerősei valóságos osztrák szabású doktornak tartják, ezek pedig a zsidókat imádták, a sajtó ezen kérdésben részrehajló, mert 212 zsidó újságíró van, ezenkívül több ügyvéd és újságíró képviselő, az elsők faj, a másodikak érdek-rokonságnál fogva pártfogolják a zsidókat és az uzsorát. Különben is a zsidók, hol érdeküket veszélyeztetik, ügyesek és nagylelkűek. Az eszlári metszők védelme bemutatta a rituális gyilkosság valószínűtlenségét, melyben úgy is kételkedtek, igazolta a zsidók nagy hatalmát, mert a 6 metsző érdekében többet tettek, mint az összes magyarországi vádlottakért, bebizonyította a világ zsidósága szoros kapcsát, mert ügyüket az idegen sajtó is felkarolta, mert a szegény saktereket oly hírneves ügyvédek védték, kik rajongós emberi érzelmekből nem szónokolnak, sem az igazságügyminiszter által megszabott díjért harmadik vármegyébe ügyvédi gyakorlatra nem járnak. Általában Szabolcs megyében magában minden a régi állapotban maradt, mert az eszlári ügy a zsidókérdésnek csak tyúkszemét képezte, mely csakis a vallási rajongókat tüzelte, ezek száma azonban ma már kiszámíthatatlan kis töredék.

Az országgyűlésnek a zsidó ügybeni napirendre térése, a gyenge uzsora- vita, a rossz törvény azonban sem a zsidó, sem az uzsorakérdést meg nem szüntette.

Zsidókérdés van, mert míg múlt évben Pozsony megyében mutatkozott, ma Zalában és Somogyban dühöng és senki sem állhat jót, hogy amit kötéllel és szuronnyal kiirtanak, nem fog-e máshol nagyobb mérvben mutatkozni. A zsidó barátok és zalai mozgalmat általános birtokellenes támadásnak hírlik, a zsidóellenes mozgalomért az antiszemitákat, sőt némelyek az urakat is vádolják. Az antiszemiták ma az országban, mint antiszemiták igen kis töredéket képeznek, lapjaikban, irataikban ostorozzák a zsidókat, de csak gyengéiket, sem vallásukat, sem vagyonukat meg nem támadták, nagy védnökük, az államügyész Istóczyt perbe is fogatta, de az esküdtszék felmentette. Az antiszemiták vezetői tisztes egyének, kik a zsidót gyűlölik, sok tekintetben elfogultak, de jellemes egyének, tehát róluk jogosan fel nem tehető, hogy céljukat törvénytelen zendülés által akarják elérni. Nem jellemes, okos emberektől feltenni sem lehet, hogy rablószövetséget alakítsanak, mert a rablás minden nemzetnél, minden időben menthetetlen bűn, az ily cselekmény az ügynek, melyet képviselnek, csak ártana, mert minden becsületes és vagyonos embert, még azokat is, kik a jelen viszonyokkal elégedetlenek és a szemitákkal ellenszenveznek, a zsidók táborába hajtana. — A zalai és somogyi lázadás, a törvény nyílt megsértése az állami rend elleni menthetetlen lázadás, embertelen bűnös merénylet, mert a zsidó, éppen olyan ember, mint bárki más, az ő vagyona, személye éppen oly szent és sérthetetlen, mint bármely más polgáré. — A lázadás anarchikus, de általában nem birtok elleni mozgalom, mert a más vallású polgároknak sem vagyonát, sem személyét nem támadta meg; a földosztó pedig nem válogat, de az esztergomi érseket a zsidó rabbinussal egyenlően rabolja meg . . . Az urak elleni vád szemtelen rágalom, mert a népet bárki ellen csakis buta rajongó uszíthatja, a magyar úr a műveltség azon fokán áll, mint bármely európai osztálytársa; a vallási vakbuzgóság Magyarországon ismeretlen mérges növény; a földbirtokos a zsidót nem nélkülözheti, mert a kereskedelmet a zsidóság közvetíti, nem szereti a zsidóság kinövéseit, de a zsidót, mint embert nem gyűlöli. Az úri tisztviselőket a mozgalmak meg nem akadályozásáért hasonlólag vádolni nem lehet, mert a mozgalom észrevehetetlen titkos jellegű, talán még hónapokig elhúzódhatott volna, ha a zalaegerszegi zsidó szabó a pápista lakatost meg nem veri, — az alkotmányos tisztviselő bizonyíték nélküli feladásokra katonát nem rendelhet. Sem tények hiányában zavargásokat akkor, midőn még arról tudomása sincs, nem jelezhet, azt pedig, hogy erről tudomása nem lehet, bizonyítja az, hogy maguk a zsidók, kik korcsmárosok, kiskereskedők, tehát a néppel folytonosan érintkeznek, kik a falusi elöljárósággal mindenütt belső viszonyban vannak, semmit sem gyanítottak, tehát a mozgalom vagy hirtelen tört ki, vagy nagy titokban készíttetett elő, erről tehát a szolgabíró, kinek rendőrei nincsenek, tudomással nem bírhatott.

A hangulat általában zsidóellenes, a zsidókkal nem csak a zalai és somogyi rablók ellenszenveznek, de idegenkedik tőlük az ország minden fajú, rangú és vallású lakosainak nagy része, csakis az ügyvédek szeretik, mert pöreik kétharmada zsidó per és a zsidó legjobban fizet, mert a zsidó csak egytől fél, a fiskálistól.

A zsidók elleni idegenkedés sok tekintetben alapos. A zsidót kizárólag a haszonvágy vezérli, a zsidó a paraszt és herceg iránt udvarias, míg alkuszik, vagy szerződik; ellenben gőgös és részvétlen a bukott iránt (e tulajdona különben közös keresztyén üzlettársával), családjában és templomában idegen nyelvet beszél. Magyarország ideiglenes tanyája, a milliomos Bécsbe vonul, magyarnak csak fele iratta be magát. Bár a zsidóság a pénz ura, a magyar intézetekre, az akadémiára, magyar színházra, ludoviceumra nem áldozott és nem áldoz; az irodalmat, népnevelést, művészetet nem pártolja. Pesten a német színházat és általa a németséget ő tartja fel, börzéje, kereskedelme német. Az országos nagy rebachu vállalatokat a zsidók monopolizálják, ha a haszon csak mérsékelt, mindenféle ürügy alatt milliomos kárpótlásokat szavaztatnak meg. A zsidók szabályozzák a birtokot, a terményárakat és kamatlábat. A bankokat, takarékpénztárakat a zsidók igazgatják, nem miniszterek, nem képviselők, de ők a helyzet urai; érdekeik előtt meghajlik a kormány, a törvényhozás, az irodalom. A közönség tudja és érzi ezt, bár a keresztyén kerítő és szolga a megvetést, a büntetést sokkal jobban megérdemelné a zsidó úrnál, az eszközök iránt elnéző és főleg és kizárólag a hirtelen meggazdagodott idegen zsidót gyűlöli.

A zsidó pénzemberek közt az ország kereskedelmi és uzsora pagonyokra van felosztva, a befészkelt uzsorás kereskedővel más zsidó nem versenyez. — Az árverést falun és a fővárosban ők monopolizálják, részint, mert a keresztyén restell árverelni, részint, mert kevés pénze van, s ha esetleg vállalkozik az árverés hiénája, hogy elijesszék a fehér hollót, fillérenként órákig árverelnek, míg a versenyző türelmét vesztve visszavonul. — A zsellér, a cseléd, az ¼ helyes gazda, elsősorban a falusi korcsmáros, bérlő, szatócs fejőstehene. — A cseléd nagy része korhely bérét előre elissza a zsidónál, úgyannyira, hogy a negyedik fertályra, a kukorica terményre a zsidó tartja a zsákot, és kölcsönöz 100 percentre újólag. — A zsellér, ha szorgalmas is, keresményéből csak közép esztendőben fedezi szükségletét, rosszban mindenik a zsidóra szorul, hasonló helyzetben van a fertályos és mert adója, párbére 30—40 forint, ezekre leszámolva holdanként 3—4 forintot csakis közép évben élhet meg földje termése, és munkája után, rossz évben tehát, vagy ha szerencsétlenség sújtja, a zsidóra szorul, mert a takarékpénztáraknál elsősorban igazolni kell a birtokállományt, ez ügyvéd nélkül nem eszközölhető, az maga negyven forint, szerezni kell más két aláírót, s meg kell nyerni az intézeti ügyvédet, vagy valamely befolyásos bizottmányi tagot, egy év alatt törleszteni kell a tartozás felét, ki tehát ősszel a takarékpénztártól 200 forintot kölcsönöz, kiad az ügyvédnek 40 forintot, forgató és pártfogóra 4 forintot, útiköltségre 4 forintot, kamat 20—68 forint, marad 132 forint, ha a kölcsönt az illető egy év alatt visszafizeti, tényleg fizet érte 30 percentet, ha pedig 4 év alatt, akkor is 15 percentre jön; ha egy év alatt visszafizeti, ha a kölcsönt élete fenntartására veszi fel, miután a takarékpénztárnál 8 hónap alatt 200 forintért 72 forintot kell törleszteni és ezt aratásig csak a felvett összegből törlesztheti, levonása után rendelkezésére marad 54 forint. — Miután tehát a takarékpénztári kölcsön nehézkes és drága, felveszi a falusi zsidótól, ad kamatba 1 mázsa búzáért hat hónapra ¼ mázsát, 1 mázsa kukoricáért egy évre 1 mázsa gabonát, mindkét üzlet 50 százalék. — A városi zsidó a paraszttól a piaci üzletnél elcsal a mérésnél 1 méter mázsánál 2, a számadásnál 1, összesen 3 kilogrammot, mi 30 krajcár, és miután a vevő egy hét alatt megforgatja, 150 percent nyereség. — A nagyobb revier zsidó jó barátságban van a gazdatiszttel, jegyzővel, pontosan tudja, mikor szorítja a csizma a közép birtokost, a baj közepette hajlongva, szíveskedve megjelenik, a termény egy részét 50 krajcár, 1 forint méter mázsai jutalommal megveszi, fizet egy mázsa búzára 5 forint előleget, vagyis nyer 40 százalékot. A nagy uraknál szövetkeznek a jószágigazgatókkal, a nagy urak uradalmai, részben a szövetség következtében fényes felszerelés mellett holdanként jövedelmeznek 3—5 forintot. Ha a birtokost aszály, rozsda, üszög, marhadög sújtja, biztosíték mellett a zsidó is halasztást ad, de az árakat és kamatot tetszés szerint szabályozza, három rossz év a jelenlegi törvények mellett kész bukás. —; Hasonló a városi kis házbirtokos, mesterember, kis szőlőbirtokos helyzete, a mesterembernek nincs üzlet tőkéje, ha üzlete pang, fizet 50—100 percentet, a kis szőlőbirtokos, ha rossz a termés, a jövő termést leköti negyedrész áron; a kis házbirtokos, ha lakója megbukik, házat igazítani kell, kiszámíthatatlan kamatot kötelez, hogy családját pár évig tengethesse.

A zsidóság ellenében a kereskedő helyzete is kényes. Az országos nagytőke a zsidóknál van, a zsidó zsidónál vásárol, a zsidó a zsidónak olcsóbban hitelez, ha megbukik a zsidó, társának halasztást ad. — A zsidónak nagyobb lévén hitele, nagyobb mennyiségi árucikket forgat, mennél nagyobb a forgalom, annál nagyobb a haszon. A keresztyén kereskedő csak saját tőkéjére és a takarékpénztárakra támaszkodhatik, ezeken a kis városi kereskedő csak kis tőkével rendelkezik, kis tőkével a nagyhitelű zsidó kereskedővel nem versenyezhet, a takarékpénztáraknál a zsidók az urak, a kamat magában is uzsorás, mert a vidéki 9—10 percent, a bizottsági pártoló ügyvéd pártfogása ismét 2—4-ig, ha tehát az illető nem kereskedői matador, bekerül 11─14 százalékba, zsidó zsidónak szakállára nagymértékben ad, vagyonosnak 8, szegénynek 10 percentre, a hitel a zsidóra annyival is könnyebb, mert a pesti nagykereskedés majdnem minden főága zsidókézben van, a hitelező a hitelt árucikkekben adja, nyer a cikken, tehát már ennélfogva is olcsóbb hitelt nyújthat. — A zsidók és fiskálisok (mert a zsidóknak ezek a legtöbb szövetségesei) azt mondják, a kereskedelem nem zsidó kiváltság, a takarékpénztár nem zsinagóga, a pénz árucikk, a zsidógyűlölet tehát csakis indokolatlan irigység. — Kétségkívül a jelenlegi nyomorult pénzügyi helyzetet nem egyedül a zsidók idézték elő, de előidézte a törvényhozás, mely titokban az uzsorát pártolva a hitel eszközeiről nem gondolkozott, a zsidók a takarékpénztárak urai, hasonlóan nem csalás és erőszak által lettek, de aratják, mert a takarékpénztárak kedvező jövőjét látva a részvényeket kezdetben megszerezték, hogy a zsidók kedvező helyzetüket felhasználják, ezt nekik elméletileg felróni nem lehet, mert azon takarékpénztáraknál is, amelyeket a keresztyének vezetnek, a két, sőt három percentes girot az ismeretlen tekintély nélküli egyénektől a befolyásos tagok megveszik. A pénz kétségkívül árucikk, hogy a forgó tőke csekélysége miatt a pénz drága, ennek sem a zsidók az okai, de oka a magyar törvényhozás, mely célszerű intézkedés által a pénz szükségén nem segít, mely az uzsora megakadályozására szigorú törvényt nem hoz, nemcsak a zsidó uzsorás, da a keresztyén közt is van vérszopó elég, a keresztyén uzsorás semmivel sem jobb a zsidónál, sőt rosszabb, mert a zsidó a bajos zsidón segít, a keresztyén saját testvérét is megöli. A megkopasztott egyén azonban a közvetett okot nem keresi, a megbüntetett dohánycsempész nem haragszik a miniszterre, de a fináncra, ki elfogja, a finánc pedig csak a miniszter, a miniszter pedig a törvényhozás eszköze. Így a közönség is nem a kormányra, nem a törvényhozásra haragszik, mely a kötelet a zsidó kezébe adta, mellyel az őt megfojtja, de gyűlöli a zsidót gyors gazdagodásáért és lelketlen eljárásáért, pedig ha a zsidónak törvényes kötele nincs, a zsidó nem fojtogathatná, az ügyvéd, sokszor a bíró is osztozik a zsákmányon.

A zsidók elleni gyűlöletet növeli a zsidóknak a közterhekbeni mesterkélt csekély részvéte, a nagy pesti tőkepénzesek, uzsorások, kereskedők alig fizetnek nagy forgalmuk és jövedelmükhöz mérve valami adót; a falusi, kisvárosi uzsorás is igen gyengén van megterhelve. A zsidókból a falusi jegyzők és mások segélyével katonának aránylag igen keveset soroznak be, a zsidóknak még az állambérleteknél, dohánytermelésnél is közhír szerint kiváltságuk van, a legjobb bérletek zsidóké, a kormány a zsidó hátralékos iránt igen kegyes, a dohánytermelős zsidók gazdag előlegekben részesülnek. — A gyűlölet egyik indoka az elkülönülések, zárkózott helyzetek, hazaellenes irányok; a zsidó nem vesz el más nemzetiségűt és nem megy más fajbelihez férjhez, ez a hódítók szokása, a zsidó csak saját fajtájánál, saját vendéglősénél étkezik, saját mészárosánál vesz húst, a magyarországi zsidó szertartásainál a magyar nyelvet megveti és leginkább nem anyanyelvét, de a németet használja egymás közt, családjával németül beszél, a sok milliomos közt elvétve akad, ki a nemzeti intézetekre, vagy a keresztyén nyomor enyhítésére valamit áldoz. A miniszterelnök úr által megénekelt Haynau-adó nem hazafiságukért, de azért vettetett rájuk, mert Haynau a zsidókat személyesen gyűlölte.

A kereskedelmi könyveiket, levelezéseiket németül viszik, a politikus pártvitákba tettlegesen részt nem vesznek a szereplők, ma kölcsön üzérek, vasúti engedményesek, építési állásba vállalkozók, ha az önkényuralom megújulna, lennének hódoló szolgák, mint voltak 50—67-ben; a zsidónak általában nincs elve, csak érdeke, ennélfogva, ha érdeke követeli, részt vesz a politikában, de mindig a kormány mellett. A zsidó, amíg szegény, engedelmes, midőn azonban a fütyölőből százezres, milliomos lesz, gőgös, követelő. A földművest általában még a legrongyosabb is megveti, midőn megcsalja: János bácsi, de háta mögött hitvány paraszt.

A zsidók elleni gyűlölet tagadhatatlan és általános, Pozsony-, Zala-, Somogy megyei rablások e gyűlöletnek csak paránya, a gyűlölet tagadása, a katonaság tömeges zsidóőrségei degradációja, a statárium felállítása által a zsidókérdést el lehet nyomni, de megoldani nem lehet, a zsidókérdés főleg csak az uzsora megszüntetése által oldható meg, mert míg az uzsora lehetséges lesz, minden zsidó uzsorás, ennélfogva gyűlölet tárgya marad az uzsorás, a zsidók bérencei elvileg és gyakorlatilag tagadják. Szerintük a pénz árucikk, tulajdonosa, mint más árucikket a lehető drágábban helyezheti el, az uzsora ennélfogva szabados cselekmény. Ezen okoskodás csakis elméleti alappal bír, gyakorlatilag azonban, miután az állam főfeladata az egyesek jóllétének megvédése és emelése, a közerkölcsiség fenntartása és fejlesztése, az állam jogosult és köteles minden káros cselekményt megakadályozni, ha az állam magát csak az elmélethez kötné, ársenicum, vagy bármi más méreg szabadon árulható volna, mert ez is árucikk és több ember-, s állatbetegségeknél orvosság. A kéjleány bárhol kéjeleghetne, mert a kéjelgés eszköze elvitathatatlan tulajdona, tehát mint tulajdonát bárhol elárusíthatná. A korhely polgár az utcán kurjongathatna, mert az utcához, mint polgárnak, neki is joga van; a tulajdonos a döglött vagy büdös húst elárulhatná, mert tulajdona, a vevő megszagolhatja, de a vételre nincs kényszerítve; nem tehet így azonban egyik sem, mert e cikkek korlátlan árusítása részint a közerkölcsiséggel, részint a közjóléttel ellenkeznék. — Az uzsora tönkreteszi a polgárt, az egyén megrablása, szorultságának felhasználása, az állam ilyet nem tűrhet, mert ha polgárai tömege tönkremegy, az állam is elbukik; az állam tehát az uzsora ellen jogosan rendelkezhet, rendelkezése az egyén jogát nem sérti, mert a törvény mindenkit kötelez. Az uzsora létezését kétségkívül helyezi a földbirtok helyzete, az országos kamatláb, a telekkönyvek, a számos öngyilkosságok, a mindennapos birtok árverések. 10 év alatt az országban 1 hold föld ára legalább 25 forintra esett le, leesett pedig, mert az uzsora által elpusztított földbirtokosok kamataikat sem bírván fizetni, birtokukat részint önként eladták, részint birtokaik árverés útján eladattak s mert a pénz az uzsorások kezében van, a birtok kínálat megszaporodva a birtok értéke leesett, a birtokokat olcsó áron az uzsorások vették meg, leesett az ár azért is, mert a szabad uzsora még tisztességes 12 százalékot jövedelmez, míg a birtok csak 6-ot, a tőkepénzes tehát pénzét inkább uzsorára helyezi el. — A bukottakat hanyagsággal és könnyelműséggel vádolják, ez ma nagyrészt valótlan; Hevesben, a legtermékenyebb magyar megyében 10 év alatt 35 virilista bukott el a társadalom minden osztályából, egyik sem költött túlságosan, de különbség nélkül mindegyiket az uzsora ölte meg. Kétségkívül mutatták ki az uzsorát a kamatláb megszorí-tásakor a telekkönyvek, Máramarosban és Ungban 800—1200 percentig találtattak betáblázott kamatok, mi volt, az él ma is, csakhogy titokban burjánzik. — Mutatják azt a takarékpénztárak kamatjai, a takarékpénztárak Európa nagy részeiben a legolcsóbb pénzintézetek, mert tőkéjük kis forgó tőkéből áll, miután a betevő pénzét bármikor kiveheti éspedig biztosan, nagy kamatot nem követelhet, mert másnak el nem helyezheti, tehát a takarékpénztárak forgó tőkéje olcsó, 4—5 percentes, a váltók kétségkívül biztosak, mert a vidéken helyeztetnek el, a birtokosok helyzetét az intézet ismeri, három áll a váltókon, mindhárom 3 vagy 4 hónap alatt meg nem bukhat és mégis a kamatláb a pesti egy pár főbb intézet kivételével 8—10 percent, ha a jóhitelű birtokos csak 10—12 százalékra is kaphatna pénzt, nem keresne két barátot, de felvenné 10 %-ra a tőkepénzestől, de mert az így nem ad, igénybe veszi a takarékpénztár hitelét, ha már a kétségkívüli sem kap saját aláírásra 10—12 % alól, a terheltebbtől egyesek vesznek 15—20 percentig. — Uzsora tehát van éspedig nagymérvű és ez nem csak egyeseket, de az ország minden: rangú és vagyonos lakosait rágja.

II.

Az állam érdeke követeli-e az uzsora és zsidókérdés megszüntetését?

Mind az uzsora, mind a zsidókérdés megszüntetése kétségkívüli államérdek. — Államérdek az első, mert az állam hatalma fennállásának alapját a polgárok vagyona képezi, szegény állam az önálló államiság drága terheit nem képes viselni, az egyén szegényedése fokozatosan halad; Magyarország összértéke 12 év alatt a földrétnél 25, az erdőnél csak 10 forintot véve, 1,000 milliót esett, ha ez 12 évig így halad, az ország államiságát nem lesz képes fenntartani, az egyesek bukását az állam bukása fogja megkoronázni. 72—76-ig két pénzügyminiszter mondta: az államnak mindegy, ha a birtok a zsidó kezére jön is, a középosztálytól, a zsidó az adót még jobban fizeti. Valóban gyarló forgalom, mert az államnak nem az adó pontos fizetése egyedüli célja, de az, hogy az ország minden osztálya lehetőleg vagyonos legyen, téves nézet, másodszor azért is, mert az a birtokos, ki egész életében a földdel foglalkozott, jobban ért a földműveléshez, mint a zsidó, ki a földet nem ismeri, a régi birtokos tehát egyenlő segédeszközökről rendelkezve, többet is termel. A birtok értékcsökkenése azáltal, hogy a birtok egy része biztos kezekbe kerül, nem szűnik meg, mert a kínálat apad ugyan, de miután ma a birtok vevői egyedül a zsidók, ha egy része birtokot vesz, a birtokvevők száma is fogy, ennek következtében a később sokba került birtok olcsóbban fog eladatni; ezen miniszter urak csak úgy értek volna célt, ha a zsidók magyar Palesztinát óhajtván alapítani, az egész országot megvették volna, ehhez azonban sem kedvük, sem elegendő pénzük nincs, mert a zsidó birtokos csak úgy vesz, ha nagyon meggazdagodott, vagy ha igen olcsón vehet. A zsidók tömegesen birtokvétele káros azért is, mert a kereskedelem főtényezői a zsidók, ha birtokot vesznek, ezen tőke a kereskedelemből kivonul, tehát általa a kereskedelem is veszít.

A jelenlegi magyar birtokos osztály fenntartását a magyar állam fennállása is követeli, mert ez az osztály minden időben hű volt a hazához, áldozott, küzdött, ha ez az osztály elbukik, Magyarország lehet zsidó ország, német gyarmat, de magyar nem lesz, a birtokos osztály érdeke s általa Magyarország az uzsora megszüntetését követeli tehát, mert az uzsora ellenében a magyar birtokos osztály fenn nem állhat.

A zsidókérdés megszüntetése hasonlóan államérdek, mert a zsidók a lakosság 4,5 százalékát képezik, e tekintélyes lakosság, a nagy többséggel továbbra is ellentétes polgári állást nem foglalhat el, a többséget nem uralhatja, az ország katonasága nem arra való, hogy a zsidóság őrseregéül szolgáljon, — de viszont a zsidókat a rajongó tömegnek áldozatul odadobni nem lehet, mert emberek és polgárok éspedig sok tekintetben hasznos polgárok. Azok, akik a zsidó támadást csak helyi kórtünetnek tekintik, csalódnak, a gyűlölet megvan az egész országban, egy véletlen lángra lobbanthatja a tüzet, rendezni kell tehát a zsidó ügyet sziámi testvérével, az uzsorával egyszerre és mihamarabb, míg a birtokos osztály megmenthető, míg a zsidógyűlölet általános nem lesz.

III.

Az uzsora megszüntetésének módjairól.

Az uzsorát Európába kétségkívül a zsidók hozták be, ők ápolták és tökéletesítették nálunk is, de az uzsora óriás növekedését nem csak ők, de a magyar kormány gondatlansága, az uzsorások titkos pártfogása is okozták. A rossz hitelviszonyok megszüntethetők a zsidók kikergetése, polgári jogaik megszorítása nélkül, meg kell szüntetni az okot és megszűnik az okozat. Az uzsorát bűnténnyé kell minősíteni, meg kell határozni a kamatlábat, a kölcsönt bizonyos alaki kellékekhez kell kötni, az uzsora megbüntetését különleges intézkedések által lehetővé kell tenni; országos pénzügyi intézkedéseket kell életbe léptetni, melyek az uzsorát lehetetlenné tegyék.

Az utolsó országgyűlési vitában, igen sokan a kamatláb megállapítását jogtalannak nyilatkoztatták és az uzsoratörvényt mint a tőkepénzes osztály jogait sértő intézkedést tüntettek fel. — Ez téves okoskodás, a törvényhozás mindenről, mi a tulajdont, az egyéni szabadságot nem sérti az állam, a többség, az egyén érdekében törvényt hozhat. — Az uzsoratörvény a tőkepénzes jogát nem sérti, mert a pénz értékesítésének nem a kölcsön az egyedüli módja, a tőkepénzes tehát pénzét uzsora nélkül is értékesítheti, nem sérti tulajdonjogát, mert nem rendeli el, hogy a tőkepénzes általában bárkinek is kölcsönözzön, a kamatlábat annálfogva is meghatározhatja, mert a tőkepénzes tőkéjét vagy kamatjait közegeivel az állam hajtatja be, a törvényt a tőkepénzes ismeri, : ha a kamatot kevesli, nem kénytelen kölcsönözni. — Nem sérti érdekeit, mert a szokásos 6 százalékos kamat Európában a legmagasabb kamat, ennyit ma semminemű papiros nem jövedelmez, a takarékpénztárak ma 4—5 percent kamatot adnak. — Az állam a kamat meghatározási jogát már 800 éve gyakorolja. Az állam érdekszövetség, az állam olyan cselekményeket nem pártolhat, melyek erkölcstelenek, a többség érdekeivel ellenkeznek, az uzsora erkölcstelenség, mert egyesek tudatlanságát, gyengeségét, a kedvezőtlen viszonyokat felhasználva százezreket koldussá, nyomorultakká tesz, az uzsora 12 millió lakosra esik, a csapás 700,000-re haszon, 5 százalékra hasznos, 95-re káros, 5 százaléknak 95 százalék érdekeit alárendelni nem lehet. — Az állam a közérdek tekintetében a tulajdonról is rendelkezik; a dohány a birtokosnak elvitathatatlan tulajdona, dacára a tulajdoni jognak dohányt csak az termelhet, kinek a kormány a termelést megengedi, az engedélyezett termelő dohányát a kormánynak köteles a megszabott áron eladni; a futóhomokot tulajdonosa, akár van pénze hozzá, akár nincs, köteles beültetni, hogy a szomszédja területét meg ne rontsa; a tulajdonos saját birtokán vízimalmot nem építhet, ha a szomszédjára káros, az erdőtulajdonos erdejét csak az állam által meghatározott szabályok szerint használhatja, a birtokos, ha szomszédjának kárt okoz, a határában lévő folyót, tehát sajátját nem szabályozhatja; a törvényhozás a dézsmás szőlőket odaadta még ott is, hol a szőlők az úrbér megszüntetése után keletkeztek és a szerződők előre minden lehető, később bekövetkezhető törvényes kedvezményekről lemondtak, az ősiséget eltörölték és sok ezreket, százmilliókat érő jogtól és vagyontól megfosztottak. — Azon az alapon s jogon, melyen az állam mindezeket elrendelte, az uzsora eltörlését és az uzsorások megbüntetését is elrendelheti.

Az uzsora megakadályozására a váltó képességet meg kell szorítani, a váltó és kötelezvény érvényét a törvény által meghatározott feltételekhez kell kötni. — Az uzsorának legbiztosabb áldozatai a nők, az írni és olvasni nem tudók, az asszonyok általában számítani nem szoktak és nem tudnak, ki írni és olvasni nem tud, nem tudja, mi van a váltóban, az uzsorás által tehát biztosan kizsákmányolható, mert a név aláíró mindig az uzsorás emberé, a nők az írni- olvasni nem tudóktól, tehát a takarékpénztári váltók kivételével a váltóképességét el kell venni. — A többinél kötelezvények és nem kereskedelmi váltóknál be kell hozni a pénznek két tanú előtti leszámolását; ez a kölcsön gyorsaságát ugyan megnehezíti, de az egészséges forgalmat nem akadályozza, a pénzadó leginkább városokban lakik; a kölcsön ritkán rögtönöztetik, de az illetők rendesen előlegesen megbeszélik s a kölcsön legalább 24 órával, néha napok, hetek múlva létesül; a városok az írástudóktól hemzsegnek, falun van jegyző, pap, tanító s hol esetleg az írástudók hiányzanak, a hitelező és kölcsönző a tanúkról előre gondoskodhatnak. — Kétségkívül a váltóknál kevesebb a tér, de a váltó hátán van hely, hová a termés a pénz leszámolásátóli bizonyítékot beírja, anélkül, hogy a forgatók kiszoríttatnának. A törvény legjobban kijátszható a termény, állat, ital árucikk kölcsönök által, a búza értéke métermázsánként minőség szerint 10 frt 50 kr, pesti ár mellett 2 forintot, a bornál hektoliterként 3 frt, az árpánál métermázsánál 2 forint a különbség, egy jó ló ára 1000, a gebéé 100 frt, az uzsorás tehát, ha törvény a csalást ki nem zárja, 100 méter mázsa üszkös vagy garas búzát elad ma váltóra. Pesten 1030, ad két rossz lovat 1000 forintért, az összes valódilag megér 1000 forintot, de az uzsorás kiállíttat róla 3 hónapra 2000 forintos váltót, az istentelen csalás, mert 400 percent, a rendes bíró a mostani törvények szerint az uzsorást el nem ítélheti, mert régi jogi „axioma res tantum vates quantum vendi potest” minden annyit ér, amennyiért eladható; ennek megakadályozására törvényt kell alkotni, mely a váltónál a másnemű pénzkölcsönön kívül minden más kölcsönt tiltson el. — Kell ez, mert különben az uzsora konstatálható nem lenne, mert az uzsorások kölcsöneiket termény alakban adnák. Ezen törvény elméletileg az egyéni jog korlátozásának látszik, gyakorlatilag azonban nem az, mert a kölcsönvevő szükségének fedezetére vesz kölcsönt, a kölcsönvevő bármire legyen is szüksége, azt készpénzen megszerezheti, a kölcsönadó nem termény, de pénzbeli kielégítést követel, tehát a kölcsön csakis pénzben, vagyis oly értékben adható, melyben a visszafizetés kiköttetik; ma minden tárgy értékesíthető, tehát az illető kölcsönadó árucikkért a kölcsön előtt pénzzé teheti ; kétségkívül megtörténhetik az, hogy a 8 frt tényleges folyó árral bíró búza 9 hónap múlva 10 forintot fog érni, ez azonban már a spekuláció eredménye, de lejjebb is szállhat a kölcsön, azonban tényleges üzlet és nem spekuláció, ennélfogva a kölcsönnek tényleges csalhatatlan alappal kell bírni.

Az uzsora a legravaszabb cselszövény, a rendes bíróságok az uzsorát alig büntethetik, mert a rendes bíró lelkiismerete, belső meggyőződése a közvélemény után nem ítélhet, neki magát szorosan a bizonyítékokhoz kell tartani, a bíró tehát csak az ostoba, ügyetlen uzsorást ítélheti el, ellenben a helyi bíróság előtt, mely az egyént ismeri, mely meggyőződése után ítélhet, a valószínűség, a való bélyegével bír, a rendes bírót az egyént nem ismerve, az ügyvédet 30 forinttal is már könnyen félrevezethetik, e rendes bíró esetleg pénzzel is megvesztegethető, ellenben a lelkiismeretét követő bíróra az ismert uzsorás Kék Jakab mellett felhozott álokoskodás semmi befolyással nincs, mert tudja, hogy Kék vérszopó uzsorás, ismeri műveleti módját, ismeri áldozatait. — Az uzsorás feletti bíráskodást tehát az esküdtszékekre kell bízni. — Az esküdtszékeknél fedve van a vádlott is, mert egy bizonyos számú esküdtet eldobhat, azt feltételezni, hogy a vádlottnak mindenki ellensége, ha ez maga azt bizonyítja, hogy az illető megátalkodott gonosz, mert tisztes egyénnek egy egész vidék ellensége nem lehet. — Az uzsoraügynek az esküdtszéki bírósághoz áttétele kétségkívül különleges eljárás, de az uzsora különleges veszélyes cselekmény, annálfogva tekintve a magyarországi viszonyokat, az elősorolt indokoknál fogva különleges elbírálást is igényel. — Az esküdtszéki eljárás magában az uzsorát megszüntetni nem fogja, mert a csempészt, csalót, tolvajt, gyilkost a törvény szigorúan sújtja, azért mégis van csaló, csempész, tolvaj, de mindenesetre el fog általa éretni az, hogy a büntetéstőli félelem sok uzsorást vissza fog tartóztatni, sok uzsorás kifosztott adósával ki fog a tárgyalás előtt egyezkedni. — Az esküdtszékeknek Magyarországban sok ellensége van, miután az esküdtszékeket a művelt Európa már elfogadta, nem támadják meg az intézményt, de az ország lakosait az esküdtszékek gyakorlatára képtelennek bélyegzik. — Ez téves fogalom, ez rágalom, mert mi kívántatik az esküdtszékekhez? Józan ítélő tehetség, és az írás és olvasási képesség, a vidéken dívó nyelvek tudása. — A magyar közönség értelmiségi tekintetben az angolokkal, franciákkal egyenlő fokon áll, az írni és olvasni tudók számosak, a legelhagyottabb vidéken is vannak értelmes városok, a vidék nyelvét minden birtokos, kereskedő, ügyvéd beszéli, a magyar nyelvet minden értelmes ember érti, az uzsora konstatálása törvénytudományt nem igényel, erre legsikeresebb az emberek és viszonyok ismerete, mivel csak az esküdtszék bírhat. — A nemzetiségektőli félelem alaptalan, mert némely, a nagyság hóbortjától vezetett felfújt nemzetiségi főnökök kivételével a köznép és polgárság magyar érzelmű. — A bűnnek nemzetisége nincs, az oláh, a szerb bűnöst fajrokonszenvből sem a szerb, sem a román fel nem menti. — Kétségkívül az esküdtek eddig hoztak több nem korrekt ítéleteket, ennek oka a szokatlanság és a rossz rendszer, a magyar kormány a tökéletes angol esküdtszéki rendszer helyett a hiányosabb franciát fogadta, ha a jelenlegit az angol esküdtszéki rendszerrel helyettesítik, az eddigi ferdeségek meg fognak szűnni.

Az uzsoratörvény a kereskedői üzletekre ki nem terjeszthető, mert a kereskedés 6 percentnél sokkal többet jövedelmez, például csak egy cikket veszek fel, a kávét, a trieszti cuba 1 frt 80 kr egy kilogramm, kisvárosban 2 frt 10 kr, a kisvárosi kereskedő tehát havi forgalmát 1 méter mázsára véve egy hónap alatt nyer 180 forinton 30, egy év alatt 360 forintot; 1 kilogramm cukornál 5 krajcár nyereség 100 percent; 1 kilogramm petróleumnál 2 kr, 12-szer megforgatva 100 percent nyereség, van azonban több romlandó tárgy, mely e nagy nyereséget, megromolván, leapasztja ; 1 méter 4 forintos posztónál 25 kr nyereség 12-szer megforgatva 75 percent ; egy darab 1 frt kendőnél 3 kr 36 percent. Kétségkívül sokat levon a kezelési költség, boltbér; mert akinek 10.000 forint tőkéje, 5,000 forinthitele van, lehet 4,500 forint évi nyeresége, de ebből a boltbér, csomagolás, két segéd, utazás, kamat levon 2600 forintot, tehát tiszta haszon marad 1900 forint, vagyis 19 százalék. — A terménykereskedés hasonló hasznot ad, egy 10,000 forint tőkével bíró kereskedő legalábbis 5,000 forint szolid hitellel bír, ezen ma megvehet 1800 méter mázsa búzát, minden mázsánál a legcsekélyebb nyereség 20 kr, ez 16-szor megforgatva ad 4680 forint hasznot; 16-szor pedig a kereskedő üzletében a mostani pangó viszonyok közt is megforgathatja, mert a búza élénk forgalma kezdődik július 20-tól és tart november 1-ig, az árpának élénk forgalma van augusztusban, szeptemberben, a kukoricának novemberben, decemberben, ez tehát 5 hónap, vagyis 20 hét; ezenkívül mérsékelt terményforgalom van négy hónapig, a haszonból a raktári zsák, segéd költségeket, kamatok, úti kiadást levonva mindig marad fel haszon 2000 forint, vagyis 20 százalék. — Míg a földbirtokosnak csak termés után fizethet a kereskedő, mindig fizetőképes, míg a birtokos a kölcsöntől hatot is nehezen fizethet, a kereskedő adhat 12-őt akkor és 8 percentje marad, tehát ami a birtokosnál bukás, az a kereskedőnél még nyereményes üzlet. — Az uzsoratörvényt tehát a kereskedelmi üzletekre ezen oknál fogva nem lehet kiterjeszteni, nem lehet a pénzszámlálást sem alkalmazni, mert míg a birtokosnál a kölcsön nem sürgős, a kereskedőnél az, mert néha, ha pénzt rögtön szerezhet, 24 óra alatt sokat nyerhet, ha a véletlen, vagy valamely üzleti calamitás által okozott hiányt nem fedez, rögtön fizetni nem tud: hitelét veszti, a hitelveszteség pedig kereskedelmi bukás.

Az uzsorát a törvény mérsékelheti, megtorolhatja, de csakis akkor szűnik meg, ha az állam minden osztály, hitel szükségletéről gondoskodik.

Az uzsora legjobban pusztít a zselléreknél, a nyolcad helyes földbirtokosoknál, az ellen a kis birtok eldarabolását gátló paraszt majorátusi törvények nem használnak, mert az osztály ínséges időkben adósodik el, gondoskodni kell tehát, hogy kenyere legyen és lehessen. Magyarországon a mezei munka, a fuvar keresett és drága, bármily családdal bír is a napszámos, vagy nyolcad helyes ember munkája, fuvarja után megélhet, sőt helyzete az amerikai munkás kivételével minden más munkásnál jobb, mert míg Belgiumban, Német-, Franciaországban a napibér 50, Angliában 85 kr, nálunk a téli 40 kr, a nyári 1 frt, az arató napszám középtermés mellett 3 frt 70 kr; egy pár jó munkás aratásban, cséplésben egész évi szükségletének háromnegyedét megkeresheti. Ha azonban betegség, rossz termés, elemi csapás sújtja, a kereset egészen megszűnik, ez pedig nálunk gyakori, mert 60—70-ig két aszályos, 70—80-ig egy aszályos, egy igen rozsdás esztendő volt. — Egy munkáscsalád évi kiadása papbér, községi költség és adóval 130 forint, a zsellér értéke házon kívül, miután a házat hitelalapnak nem tekintik, a Mátrán alul 100, felül 200 forint, a nyolc adósa 600 és 300 forint. A Felföldön, Erdélyben, még elméleti számítás mellett sem fedezheti szükségét rendes kölcsön által, mert kölcsön alapja 100 forint, szükséglete 130, de ebből a 100 forintból is le kell venni a takarékpénztári beszerzési költséget, kamatbért: 30 forintot, marad a kölcsönből valósággal 70 forint; ezt termékenyebb, drágább vidéken egy évet fedez, de a második már megöli. A magyarországi munkás a bort és szeszt imádja, iszik esztendei hitelre, mellékszükségletét is a zsidótól fedezi, s miután reá a takarékpénztári tőke drága, csakis a zsidótól kaphat pénzt, ez az elfogyasztott bort és más bolti cikkeket kétszeresen rója fel, a szegény embert kíméletlenül sajtolja. El kell tehát a korcsma hitelt törülni és takarék magtárakat kell felállítani; a korcsma hitelt ugyan az országgyűlés 4 forintra korlátozta: ez szemfényvesztés, ez haszontalan szabály, mert midőn 4 forintra szaporodik, az adós róla kötelezvényt ad és ezt annyiszor, amennyiszer szükséges, ismétli, e törvény még rosszabbá tette a helyzetet, mert eddig a korcsmáros az év végéig nem követelt kamatot, ma a 4 forint kamatozik, a 4 forintos kötvény a kupaktanácsra fényes üzlet: a korcsmai hitelt tehát el kell törülni, igyék, akinek van miből. Az országgyűlésen a bort és szeszes italokat, mint a munka támaszát, mint egészségi óvszert állították fel, ez nemigen helyes, ki egyszerre sokat iszik, megrészegszik, eldűl, ami az egészségnek nem árt, az a szesznél nem több 5 kr értéknél, ha a munkás idegennek dolgozik, a munkaadó adja a pálinkát, ha magának: 5, vagy 10 krajcárt elszakaszthat, akinek ennyi nincs, ha inni akar, dolgozzon előbb másnak; a 4 forintos hitel tehát csak a szűkkeblű birtokos, a zsidók érdekében hozatott be, a korcsma hitelt el kell feltétlenül törölni, csak a hitelhiány mérsékelheti az iszákosságot és uzsorát.

A takarék magtár az ínség, a kisebbek uzsorája ellen legbiztosabb óvszer, hol fennállnak, ismeretlen az ínség és uzsora, 12 évvel ezelőtt a takarék magtárakat maga a nép kizárólag felállíthatta volna, ma azonban, midőn a Felföldről és Erdélyből a kivándorlás mindennapi, midőn a gazdag bánsági megyék egyikében a paraszti terület 1/5-e adó árverés alatt van, a szegényebb osztályok által egyedül fel nem állítható, kell, hogy az állam és birtokos osztály felállításához járuljon éspedig következőleg:

1. Az állam gabona és árpa vételére adjon két év alatt 1, 400.000 forintot.

2. Minden birtokos, minden katasztrális hold búza, árpa, zab, kukorica, dohány, repce vetés után fizesse egy évben a kilogrammot, fizesse ezt két évig, vagyis összesen 1 hold után e célra adjon 12 kilogrammot. A zab adassék el és vétessék helyébe árpa, ezen átváltozás a mennyiség apadása nélkül eszközölhető, mert 1 kilogramm közönséges árpa 6 kr, 1 kilogramm zab majdnem egyenlő árú, miután könnyebb és 1 kilogrammra a zabból több megy. Termeltetik pedig búza, rozs, repce, dohány 7,200,000 holdon, ezután tenne az évi bevétel 432,000 mázsát, az állami 700,000 forint segélyből vétetnek 117,000 mázsa rozs, vagyis tenne az egy évi alap 549,000 mázsát régi mértékre átszámítva: 600,000 köbölt ─ 1,200.000 pozsonyi mérőt. Árpa, kukorica, zab termeltetik 6 millió holdon pr. 6 kilogramm tenne ez 360,000 mázsát, vagyis 405,000 köbölt tenne tehát az egy évi adomány 1 millió 14,000, a valóságos alap két év alatt 2.028,000 köbölt, 4.056,000 régi pozsonyi mérőt.

A takarék magtár ezt évenként kiadná aratás után természetben fizetendő 6 percentre, éspedig az év bármely szakában venné kölcsön az adós, a költségeket fedezné a község, a kamatok 17 évig tőkésíttetnének, ez ily módon 4,300.000 köbölre növekedve, 17 év múlva a kamatok tőkésítése beszüntetnék, 6 kamat felének jövedelme, mi közép számítás szerint 5 percenttel is 800,000 forintra tehető és a községi iskolákra fordíttatnék, a másik felének a kezelésen felül maradt összege pedig a közköltségekre. A kezeléssel megbízathatnék a jegyző és bíró; ellenőrizné elsősorban egy községi bizottság, mely állana, hol két felekezetű lelkész van, a lelkészekből, hol több nagyobb földbirtokos van, a virilis birtokosok által választandó virilis a községben lakó 1 nagybirtokosból, hol csak 1 hitfelekezet van, az előbbi módon választandó két virilis birtokosból, hol a községben csak egy virilis birtokos bír, ebből, ki ha helyben nem lakik, magát tisztje által helyettesíthetné és a lelkészekből, azonban csak egy lelkész lenne és egy virilis birtokos, a harmadik tag választatnék a 10 legnagyobb adófizetőkből, a község által választható azonban csak írástudó, el nem ítélt egyén lehetne. A legfőbb felügyeletet gyakorolná a megyei főispán, ki a sikkasztó bírót és jegyzőt jogosítva lenne felfüggeszteni, önhatalmúlag elzáratni és a bíróság elé állítani. Az állam a takarék-magtári intézmény által két magasztos célt érne el. 1 millió családot kimentene az uzsorások körmeiből, a népnevelés jövendő alapját megvetné.

Tervem ellen 3 ellenvetés tehető:

1. az állam szegény, nem áldozhat;

2. jogegyenlőségi államban a birtokos osztályt a proletariátusért terhelni jogtalanság;

3. az alap igen nagy, nem akad kölcsönadó, mert a magyar munkás csak ínséges időben szorul kölcsönre.

El nem fogadható az első ellenvetés. Az államnak polgárai iránt kötelezettségei vannak, az állam köteles osztálykülönbség nélkül az életfenntartás eszközeit megadni, mert az állam a polgárok egyesülete. Egyesületek állammá azért alakultak, hogy jólétüket közös erővel előmozdítsák, biztosítsák, az állam tehát köteles polgárait nemcsak jó törvényekkel, de anyagi áldozatokkal is segíteni, különösen köteles ezt a magyar állam tenni, mert könyökig nyúl a polgárok zsebébe, a nagy államterhek, a rossz törvények az ország minden osztályát, a zsidók és főpapok kivételével, tehetetlenné tette, az osztrák kereskedelmi szövetség által a jólét alapját megingatta. De az állam saját érdeke is parancsolja a munkásosztály segélyezését, mert a munkaerő az ország vagyonában 1 milliárdot képvisel, ha a munkás az uzsorások keze alatt elsatnyul, munkaereje is gyengül, ennélfogva értéke is kevesbül. Kétségtelenül bizonyítja azt a tót és magyar munkások közti különbség, a tót félannyit dolgozik, mint a magyar, és pedig ugyan egy megyében is, kevesebbet dolgozik pedig, mert gyengébb, gyengébb, mert rosszabbul táplálkozik, rosszabbul él, mert butább lévén az uzsora jobban kiszivattyúzza; ennélfogva magát jó táplálékkal nem láthatja el. Kétségkívül az állam nemigen hányhatja a milliókat, de ha van pénze inproduktív kiadásokra, bosnyák hódításokra, társulatoknak adott milliomos ajándékokra, van és kell lenni pénzének az ország lakosai jólétének biztosítására, kell annyival inkább, mert a munkaerő az anyagi jólét egyik főforrása.

A második ellenvetés jogi alappal bír, a joghoz merően ragaszkodva a birtokos osztálytól követelni nem lehet, hogy a munkásosztályon sajátjából segítsen; gyakorlatilag véve azonban a birtokos osztály érdeke is a segély mellett szól, mert rongyos munkás rossz munkás, ha rossz a munkás, több munkaerő szükségeltetik, tehát a termelés drágább; a magyar termelés egyik fogyasztója, az 1 milliót meghaladó falusi munkásosztály helyzetének javítását tehát a birtokos osztály érdeke is kívánja. A takarék magtárak felállítására kívánt segély nemigen veszi a birtokosabb osztályt igénybe, például: egy 600 katasztrális hold a birtok, melynek haszonbéri tiszta jövedelme 6,000 forint; egy év alatt ezen segélyhez járulna 12 mázsa rozs és 12 mázsa árpával, vagyis 140 forinttal, ez még nem valami görnyesztő teher, ismerek egy községet, hol egy felesleges hidat 3000 forintért készítettek, ebből 600 holdra esett több 100 forintnál; pedig ha ma elveszi a víz, senki sem bánja, mert felesleges jegyzői híd: egy ¼ telkes emberre esnék 20 kiló, vagyis 1 frt 20 kr, tehát aránylag a teher nem nagy, és tekintve a birtokos osztálynak a nép iránti atyáskodó szellemét, duzzogás nélkül elfogadtatnék.

Nem áll a harmadik ellenvetés sem, mert a népnek a legjobb helyeken már áprilisban nincs kenyere, sok helyütt az aratóknak a birtokos előlegez, a nagyobb rész azonban zsidó kölcsönből él, 2 millió köbölből nem esik egyre két köböl sem, márpedig 1 család kenyér és liszt szükséglete 12 köböl, ha az alap megkettőződik, még akkor is el lesz helyezhető, mert ha családja fenntartása nem fogja a kölcsönt igénybe venni, akkor ha biztos, nyugodt hitele lesz, földet bérel, vagy árán marhaállományát szaporítja, tehát az olcsó kölcsönt igénybe fogja venni. Öttől 15 holdig van 643,000, 15 holdtól 30-ig 268.610 birtokos, az 5 holdas birtokos nyolcad telkes ezen segít a takarék magtár, a 15 holdas birtokoson segíthetnek a nagyobb földhitelintézetek, ha értékül az épületeket is felveszik, és a kölcsön maximumot 800 forintig leszállítják, mert az országban nemigen van oly község, melyben 15 katasztrális hold 1200 forintot és a ház 200 forintot meg ne érne, vagyis a 15 holdas birtokos már 60 percent alapra véve a kölcsönt, 800 forintig kaphat kölcsönt, mit bármely nagy hitelintézet adhat. Gondoskodni kell azonban az 5:—15 terjedő birtoknak az uzsorátóli megmentésére. Erre a kisbirtokosok hitelintézete van hivatva, ezen intézet azonban, miután a kisebb záloglevelek kevésbé kedveltek, mint a nagyok, a szükségnek megfelelően csak úgy működhet, ha ügyét az állam is felkarolja. Ez legcélszerűbben lenne eszközölhető, ha a törvényhozás a 10,000 forintig terjedő azon árva tőkéket, melyek nem apa, anya, nagyatya és anya, vagy fiúknál vannak elhelyezve, a kis földhitelintézet zálogleveleibeni elhelyezését rendelné el. Ezen törvény részben biztosítaná a kis földintézetek működését, részben az árvákra is célszerűbb lenne, mert az árváknak biztos 5 percentet jövedelmezne, míg a takarékpénztárakban elhelyezett tőke kamatja mindig a pénzforgalom szerint változik. Kétségkívül biztosítaná magát és a tőkét, mi most bizonyos eshetőségekre biztosítva nincs, mert a takarékpénztárakban elhelyezett pénz nem pénz, de pénzjegy, a pénzjegy nem kétségkívül biztos, mert biztosítéka az állam akarata, az állam szorult helyzetben a pénzjegy értékét leszállíthatja, mint már egyszer 100 forintot 20-ra, a magyar bankjegyeket semmire szállította le; de ezenkívül az állam rendelete nélkül is leszállhat az, ha az állam adósságai mód nélkül felszaporodnak, ha az állam egy nagy háborúban tartományokat veszt, vagy legyőzve túlságos hadisarc fizetésére köteleztetik, az árva tehát, ha éppen ezen korszakban lesz nagykorú, ki van annak téve, hogy a takarékpénztárnál elhelyezett 100 forint névleges valósággal fele, vagy ennél is kevesebb értékkel fog bírni. Ezen eset a jelzálog kötvényeknél sohasem történhetik, mert ezt nem az állam, de a föld biztosítja, a föld értéke pedig devalváció alá nem eshet, sőt, mint egyedül biztos tárgy, értéke jól kormányzott államban mindig emelkedik, vele együtt emelkedik a reá fektetett záloglevél értéke is, mert pénzválságokban a tőkepénzes a válság alá nem eshető biztos kötvényt drágán veszi meg.

A birtok 15 holdon felül 5000 holdig körülbelül 200,000 kézben van, ezen osztály az uzsorától a legtöbbet szenved, legjobban el van adósodva: az uzsorától a hitel terjesztése, és az igazságtalan végrehajtási törvények eltörlése és javítása által megmenthető.

A föld, ha kellően nem műveltetik, ha a földnek trágya által a termelő anyagot vissza nem adjuk, nem terem. A mi drága termelési viszonyainknál fogva a közönséges paraszti művelés is sokba kerül, az adó átlagban elvesz 28/400, a biztosítás 2/100, a cselédfizetés18/100, kézi munka, lóvasalás, zab 10/100, cséplés 20/100, vetőmag14/100, a befektetett tőke kamatja 5/100, összesen 77 percentjét a nyers jövedelemnek, ebből a cséplő rész kivételével mind előlegezni kell, vagyis holdanként 12 frtot, ha a birtok földhitellel van terhelve, miután az intézet 40 frt körül ad, ennek kamatjai 2 frt 80 kr, ha a gazdát egy rossz esztendő sújtja, a földhitel által a rendes hitel kimerülvén uzsorához kell folyamodni, éspedig hiány és kamatokra 14 frt 80 kr, a család fenntartására 4, összesen 10 frt-ra. Két rossz esztendő a magyar gazdát megöli, mert akkor földje 78 forinttal van terhelve, minek kamatja holdanként 9 frt 50 kr, ezzel megélni nem lehet, ellenben, ha ⅔ részig fedezhetné szükségletét, fizetne kamatba 6 frt 50 kr, ezzel adósságait is törleszthetné, jó évben az uzsorától menekedhetne, megélhetne és birtokát is megtarthatná.

Magyarország éghajlati viszonyai a lehető legrosszabbak, klímánk a szélsőség klímája, a csapások ennélfogva igen gyakran ismétlődnek, 1860—76-ig volt 1 aszályos, egy fagyos év, midőn semmi sem termett, volt némely vidéken nagymérvű marhadög, másutt nagymérvű rozsda; 1870—80-ig egy aszályos, egy rozsdás év; 73-ban mindennap esett, 74-iki gazdasági évben némely helyen 11 hónapig nem esett, volt három szorult szemű és üszögös esztendő; a föld és folyamár nagy, a legtermékenyebb vidékeket tönkretette. Mindezt tekintetbe kell vennünk, ha az uzsorát megakarjuk-e szüntetni, földhitelt szélesíteni kell, mert az uzsorát nem csak a zsidó okozza, de a szorultság, a pénzszűke, ezt a keresztyén éppen úgy felhasználja, mint a zsidó, a zsidók különlegesen azért gyűlöltetnek, mert több pénzük van, a helyzet urai, ennélfogva uzsoraüzletük feltűnőbb. A földhitel szélesítése azért is szükséges, mert Németországban a földhitel 66 ⅔ érték százalékra terjed, aki több és olcsóbb hitellel rendelkezik, az olcsóbban is termel, a drágább termelő az olcsóbbal ma nem versenyezhet. Amerikával a versenyt csak jó minőségű terménnyel állhatjuk ki, jót pedig csak az okszerűen gazdálkodható állíthat elő, okszerűen bő források nélkül a gazdálkodás lehetetlen.

A földhitelt tehát oly magasra kell emelni, hogy a szorgalmas egy évtized alatti két rossz esztendővel meg bírjon küzdeni, vagyis a mostani földadó szerinti birtok érték szerint 60 százalékra kell felemelni.

A hitelemelés ellen két ellenvetést szoktak felhozni:

1. A nagy hitel az adósság csinálást okozza.

2. A nagy hitel által a birtok eladósodása emelkedvén, a birtok értéke csökken, 60 százalék mellett a tőke nincs biztosítva. Mindkét állítás téves és alaptalan, az adósság teher, a teher után senki sem kapkod. Az adósság bizonyos függést teremt, a függést senki sem szereti. Kétségkívül vannak, voltak és lesznek könnyelmű egyének, kik meggondolatlanul gyártották a váltókat, de ezek száma csekély; a földbirtok nem csak Magyarországban terhelt, de nagyon meg van az a higgadt németeknél is terhelve, ezeket pedig könnyelműséggel vádolni nem lehet; ha munkám köréhez tartozna, be tudnám bizonyítani, hogy a földbirtok eladósodása a magyar kormány műve, miután azonban ez röpiratom keretébe nem tartozik, nem feszegetem. Különben is, ha valaki a vadászaton tüdőgyulladást szerez, vagy az agarászaton gondatlanul lovagolva lába kificamodik, nem azon kell okoskodni, hogy miért lett baja, de mindenekelőtt baját kell meggyógyítani. Az eladósodás általános, meg kell a bukás szélén állókat menteni, akinek ma adóssága nincs, látva a szegény adós zaklatásait, semmi esetre sem fog a pokol torkába sietni.

Téves a második állítás is, mert e nagy hitel ellenkezőleg nem kisebbíti, de növeli a birtok értékét, növeli először, mert a birtok akkor olcsó, ha sok az eladó birtok, és kevés a vevő, ma a korlátolt földhitel, a rossz törvény, az uzsora következtében igen sok eladó birtok van. Ha a hitel felével fog emeltetni, a birtokosok 99/100-ada rendezi magát, mert alig van birtok, melyet ennél több terhelné, 100 helyett egy lesz eladó, tehát az az egy drágább lesz, mint most, általában emelkedni fog az érték, mert a 20 percent hitel többlettel az uzsorások kielégíttetnek, az uzsora lehetetlenné fog válni, az uzsorások egy része földet fog vásárolni, valószínűleg tehát a földérték legalább 20 százalékkal fog emelkedni.

A jelenlegi földhitelintézetek a földhitelt nem fogják növelni, mert téveszméjük az, hogy a hitel elegendő, hogy ha emelik, a kamatokat nem fogják rendesen fizetni, nagyobb hitel mellett a záloglevél értéke csökkeni fog: ez minden tekintetben tévedés. Ma, akinek 40,000 frt földhitel adóssága van, okvetlenül van 10,000 frt uzsora adóssága, ha a földhitelből fedeztetne, fizetne 2800 frt, és fizetné rendesen; így azonban nem fizetheti, mert az uzsorával összes kamatterhe 4800 frt, az uzsorás a gyönyörű törvény szerint megfosztja igavonó marhájától, vetőmagjától, tehát a termelés tényezőjétől, először is tehát az uzsorát elégíti ki uzsorával, ha a földhitel megszorítja, ismét uzsorával fedez, míg végül az ár elcsap felette, míg a viszonyokhoz mért hitel mellett megélhetett volna. Nem áll az, hogy nagyobb hitelnyújtás mellett a záloglevél értéke csökken. Minden hitel alapja a tények, a személyes bizalom, ha a földhitelintézet nem árvereltet, ez a biztosság garanciája, mert a külföldi a magyar birtokviszonyokat nem ismeri, a nem árverezés előtte a biztosság bizonyítéka, míg viszont a gyakori árverelés rossz kezelésre mutat, ha a földhitelintézet hitelét emelné is, az a bizalmat nem csökkentené, mert ez a külföld előtt az érték szilárdságát jelezné. Másodszor azért sem, mert gróf Lónyay Menyhért, Lukács és az igazgatóság többi tagjai a pénzvilágban nagy hitellel bírnak. A földhitelintézet hitelének terjesztésére azonban számítani nem lehet, mert a mi pénzkapacitásaink Bécs feltétlen másolói, míg az osztrák intézetek a hitelt nem emelik, a magyarok sem fogják emelni, mert mi Bécsnek nem csak szolgái vagyunk, de Bécs eszével is gondolkodunk.

A hitel emelésének ezenkívül két más módja van: az állam és a takarékpénztárak.

Az állam, ha az ügyet felkarolná: legkönnyebben segíthetne. Az állam pénzjegykibocsájtási joggal bír, ha az állam 50 millió kincstárjegyet kibocsájtana, ezt az állami földhitelintézet alapjául letétbe helyezné és 100 millió erejéig ezen alapra zálogjegyeket adna ki és ezzel a birtokosoknak 60 százalék erejéig kölcsönadna, az állam nyerne évenként 5 milliót és a földbirtokon segítve lenne, az uzsora megszűnnék. Ez ellen három ellenvetést szoktak felhozni: 1. Jelenleg is sok az államjegy, szaporítása által a jegyek értéke csökkenne. 2. Az állami vállalatoknak hitele gyenge, a zálogleveleket alpári nem helyezhetné. 3. Az államnak nem illik magánintézetekkel versenyezni.

Nem áll az első, mert kétségkívül sok az állam- és bankjegy, de ez a két állam évi nyers termény és gyártmány értékénél kevesebb; ezen jegyek teljes értékben a külföldön azért nem fogadtatnak el, mert mindkét állam tetemes deficittel kormányoz, félnek tehát, hogy az állam végül is erőszakos pénzjegyi államcsínyhez fog folyamodni, e félelem osztrák részről indokolt is, mert Ausztria már kétszer devalvált, legújabban a közös adósságok kamatjait adóztatta meg, mi szinte devalváció. A 180 millió hasznos befektetés nem csak nem rontana, de fokozná az állam hitelét, mert ez nem vagyonfogyasztás, de vagyonszaporítás. De gyakorlatilag az állam ezen jegyeket pénztárban is pihentethetné, mert a biztosítéki tőkének két feladata van, a) fedezet a lehető esetleges veszteségeknek, b) a záloglevelek árkeletének emelése, fenntartása; ha kezdetben az állam a biztosítási tőkéjét jó árkelet eszközlésére fordítaná, ezáltal az új kibocsájtás csak nyerne, mert 40 percenttel értékesebb, bukhatatlan értékű papiros által helyettesíttetnék. Nem áll a második ellenvetés sem, mert az állam által felállítandó földhitelbank biztos, dönthetetlen alapon álló magánjellegű intézet lenne, a zálogjegy nem pénzjegy, az állam ezt saját különös előnyére nem aknázhatná ki, az intézet forgalma törvény által szabályoztatván, időnként csak a biztosított összegnek megfelelő mennyiséget bocsájthatná ki. Ezen záloglevelek hitele csak olyan lenne, mint az intézeti zálogleveleké, mert míg a magánintézetek biztosítási tőkéje alig haladja kezdetben a milliót, az állam a zálogleveleket, míg azok külföldre utat törnének, teljes készpénzfedezettel biztosítaná. Nem áll a harmadik észrevétel sem, mert hol milliók érdeke forog kockán, ha az egyes szakintézetek segíteni nem tudnak, nem mernek, nem akarnak, az államnak kötelessége a polgárok érdekét felkarolni. De a földhitelintézeteknek ez nem is árthatna, mert a közönség a magánvállalatok iránt előszeretettel viseltetik, azok, kik kevesebb kölcsönre szorulnának, megmaradnának a réginél, és végül, ha a többi intézetek meggyőződnének, hogy a nagyobb hitel sem bukásokat nem idéz elő, sem a záloglevelek értékét nem csökkenti, önként fölemelnék hitelüket. Attól sem lehetne tartani, hogy a 100 millió a kölcsön terét bezárná, mert a jelzálogkölcsön még igen kis tért foglal el, nem tesz ez 300 milliót sem, a föld és rét kiterjedése 24 millió kataszteri hold, mi maga olcsón számítva legalább 2400 millió forint értéket képvisel. De ha az intézetek károsodnának, egyesek érdekeinek százezrek érdekei előtt meg kell hajolni.

Az uzsora azon esetre, ha az állam földhitelintézetet nem állítana fel, megszüntethető lenne, ha a takarékpénztárak egyesülete a birtok értéke 60 százalékának megfelelő összegig záloglevelek kiadására hatalmaztatnék, a takarékpénztárak 22,400,000 forint alaptőkével bírnak és 164,462,700 forintot forgatnak, miután a váltók 4 hónapról szólnak, 53 millió körüli forgótőkét képviselnek. A takarékpénztári betéteket fekvő tőkévé át-alakítani nem szabad, sőt, okszerűen nem is lehet, mert a betétek rövid tartamúak, a forintos betevőket tönkretenné, ha pénzüket a kiszabott időben ki nem vehetnék, a kistőke természete azt követeli, hogy lehetőleg forgalmi üzletekre adassanak ki, leginkább kereskedőknek, kik kereskedelmi tőkéjüket jelenleg azért sem hevertethetik, mert ma a hasznot a sokszoros forgalom adja, a kereskedő árucikkei könnyebben elárusítható mind az ingatlan, vagy gyártulajdonosé is. A jelzálogüzlet azonban csak a takarékpénztárak alaptőkéjét venné igénybe, vagyis azon tőkét, mely ma kötvényekben hever részben, míg kezdetben a záloglevelek hitele és kereslete megszilárdulna, záloglevelekbe fektetné.

A záloglevélüzlet igen kevés pénztőkét igényel, mert a záloglevélnek nem az alaptőke a biztosítéka, de a föld, ez pedig legszilárdabb emelkedő biztosíték, mert az ideiglenes, az uzsora és más okok általi leszállást leszámítva a föld 50 év alatt 50 percenttel emelkedett. A zálogleveleket nem szokták, mint a bankjegyet szabadon préselni, de forgalomba csak akkor bocsájtják, midőn eladásuk biztosítva van, a záloglevelek piaca az egész világ, a legkedveltebb papirosok. Ezen új intézetnek kedvezőbb lenne a helyzete, mint az első magyar földhitelintézetnek volt, mert általában ma a záloglevélüzlet kedvelt, ma a záloglevelek 10 százalékkal állnak magasabban, mint 10 éve, a magyar földhitelintézet szilárd eljárása megtörte a bizalmatlanság jegét; a magyar földhitelintézet rendelkezett 1 millió készpénzzel, a takarékpénztári egyesület 22 millióval, tehát papirosai már kezdetben valószínűleg eladhatók lesznek teljes értékben, mert a takarékpénztári egyesület záloglevelei egy részét maga megvásárolhatván, elég ideje lesz a holland és német piacokon, hol ezen papirosok a legkedveltebbek, vevőket szerezni. Az ország összes takarékpénztárai morális és nagy tartaléktőkéje fényes biztosítékok. Miután a takarékpénztár kamatlába nagyobb, a terjedtebb kölcsönzés látszólag több rizikóval jár, ezen üzletnek az állam 1 százalék nyereményt engedményezhet.

E cél kivitelére szükséges az összes takarékpénztárak egyesülése, mert mennél nagyobb a forgalom és tőke, annál kevesebb a költség, miután 10—15 millió kezelése is annyi és oly jól fizetett személyzetet igényel; a kisebb takarékpénztárak kevesebb bizalmat nyújtanak, a megyei kis takarékpénztárak ez alapon kibocsájtható pár százezer forintra mehető zálogleveleit külföldön elhelyezni nem lehetne, 1 milliónak elhelyezése annyiba kerül, mint száznak, a sok apró takarékpénztár, zálogjegy üzletének ellenőrzése majdnem lehetetlen. Ha volnának ezzel nem foglalkozó takarékpénztárak, ezek helyzete megromlana, mert ezen üzlet nagy hasznot adva, a pénz a hasznosabbakba tétetnék.

A takarékpénztárakat, miután ezek magánintézetek, sem az egyesülés, sem a földhitelüzletre kényszeríteni nem lehet. De miután a takarékpénztárak ma nem filantróp, de nyereséges üzletek, és ezen jelzálogüzlet az alaptőke jövedelmet minden száztól 5 százalékkal emelné az egyesülés, tehát fényes üzlet lenne, szívesen egyesülnének, annyival inkább, mert ma már bizalom hiányában több takarékpénztár pénzét olcsón helyezi el, a haszonbani részvét arány vita tárgyát nem képezhetné, mert ez a tartaléktőke arányában oszlanék fel; a tőkének a főintézetnéli elhelyezése sem támaszthatna ellenszenvet és hitelcsökkenést, mert egy nagy intézetnéli letét nagyobb biztosíték a kisebb városokbani őrizetnél. Ezen művelet haszna a kereskedelemre is közvetve kiterjedne, mert sok uzsorás a földbirtokos által kifizetett tőkéjét ideiglenesen a takarékpénztárakba helyezné el, a földbirtokos egy része takarékpénztári váltót kifizetné, a kereskedő, szatócs, mesterember tehát a takarékpénztári hitelben nagyobb mértékben részesülhetne; a takarékpénztárak nagyobb versenye ellenében a tőkepénzes kényszerítene kamatigényeit leszállítani; nyerne maga az állam is, mert sok uzsorástőke felszínre jönne és megadóztatnék.

Az uzsora körmei közül ki kell szabadítani a bírói és hivatalnoki osztályt is, mert az uzsorától szorongatott bíró és hivatalnok csak folytonos lelki küzdelemmel tarthatja fel függetlenségét, kedvét, szorgalmasan, higgadtan nem működhet. — A bíró és hivatalnok jóléte, függetlensége államérdek, ezt csak úgy érhető el, ha ellenükben a végrehajtás mennyisége leszállíttatik; az illetők fizetése csekély, az élelem drága, ennélfogva ki kellene mondani, hogy a bíró, hivatalnok, országos képviselő fizetéséből 10 száztolinál több le nem tartóztatható. — Az állam azt, hogy bíró, államhivatalnok, képviselő csak gazdag ember lehet, ki nem mondhatja, mert ez az emberi és polgári jogokkal ellenkezik, de kivihetetlen is lenne, mert a gazdag emberek csak kivételesen és nagy hivatalokra vállalkoznak, az ezen elv tehát kivihetetlen, mert ez esetben a bíróságok és államhivatalok nem töltethetnének be. Kétségkívül ez az illetőknek kiváltságos helyzetet adna, az állam azonban minden polgárt jogosan részesíthet, a többieknek kárt nem okozó, az állam érdekeit előmozdító kedvezményekben. A javasolt kedvezmény a polgárok jogait nem sérti, mert a törvényt mindenkinek kell ismerni, ennélfogva a kölcsönző, ismervén a törvényt, nem fog a fizetésekre 10 százaléknál többet kölcsönözni, ki többet ad, az veszteségéért csak magát fogja okolhatni. De különben is ma már 33 ⅓ százaléknál a bírák fizetéséből többet le nem foglalhatnak, amely alapon 33 ⅓-dal ki lehet a végrehajtás alól vonni, azon az alapon le lehet azt 10-re is szállítani; le kell pedig azt szállítani, mert egy királyi táblai bíró 2800 frt-ból Pesten, 1 járásbíró falun 1000 frt-ból meg nem élhet, ellenben az első 2700, a másik 1800 frt-ból eltengődhet. A kisszerű kedvezménynek eredménye semmi, mert kétharmad fizetésből az illető meg nem élhetvén, ismét uzsorához kénytelen folyamodni. Az általam javasolton kívül csak egy mód volna, a fizetés felemelés, mely szegénysége dacára kamatok és hadügyi költségekre 140 milliót fizet, mely-ben a termények legolcsóbbak és a földadó legnagyobb, 23,000 államhivatalnokot és szolgát tart. Kétségkívül ezáltal a hivatalnokok, bírák hitele meg apad, de a hivatali hitel nem szerencse, mert erre az illető halála által a hitel alap elveszve úgy is csak uzsorás kölcsönöz, az uzsorahitel pedig mindig kész bukás.

Az uzsora megszüntetésére helyre kell az adós és hitelező közti érdek egyenlőségét állítani, és az adósra kötött bilincseket, melyek az örvénybe merítik, lábairól le kell venni.

Igazságtalan és terhes a pénznél az ügyvéd általi képviseltetés fél erőszakolása, mert aki a törvényt nem érti, az az ügyvédet nem nélkülözheti, ki érti, az maga magát is meg tudja védeni; különösen terhes az a kis összegű pereknél, nincs olyan 50 forintos per, mely árveréssel együtt 70 forint költségbe ne kerülne; meg kellene tehát engedni, hogy magát mindenki képviselhesse.

Igazságtalan és káros a gazdasági függő terményekre intézett végrehajtás. Míg a búza, stb. meg nem érik, össze nem hordatik, értéktelen, a hitelező árából ki nem elégítethetik, de zárgondnokot neveznek, a zárgondnok által a tulajdonos a cseléd, a napszámos előtt hitelét veszti, a lefoglalt tárgyakra előleget nem vehet fel, ha a termény értéke több is, azon részletet, mellyel tartozását fedezhetné, csakis olcsó eladással fedezheti, mert a zárgondnok az elvitelt megakadályozhatja, például valakinek van 3000 frt adóssága, terménye meg ér 10,000-et, minden mázsán az eladásnál veszít 1 frt -300 frt, a zárgondnok fizetés 200;tehát 4 hónap alatt 3000 frt, belekerül 530 frt, mi a perköltséggel együtt 40 percentnél több, ellenben ha csomóba, vagy keresztbe történik a foglalás, a végrehajtót a fedezetről meggyőzve, az adósságot fedező mennyiségét átadja, a zárgondnok elmarad. Kétségkívül az előbb nyertes félt elsőség illeti, ez azonban elérhető lenne azáltal is, ha a felperes a végrehajtást a lefoglalandó terményre a járásbíróságnál feljegyeztetné és ez az elsőségét biztosítaná.

Nagy igaztalanság, az uzsora támasza a korlátlan foglalás, az ingóságok becslési módja. A becslés a vevő közönség előtt értékmutató, a mostani törvény szerint a paraszt becsli meg a cséplőgépet, az olajfestményt, angol lovat, amiről fogalma sincs, becsüli semmire; a végrehajtás biztosítás, a végrehajtó tehát csak azt követelheti, hogy követelése legfeljebb kétszeresen fedezve legyen, a jelen kedves igazságos törvény szerint 100 frt-ért lefoglal 10,000, a második foglaló már mindent kénytelen foglalni, éspedig foglalhat az első ítélet után, sőt váltónál az óvás után, természetesen az ilyen foglalás a hitelt teljesen megrontja; a méltányosság azt követeli, hogy kétszeresnél nagyobb értéknél sem a biztosítási, sem a kielégítési végrehajtás meg ne engedtessék és a biztosítási végrehajtás szüntessék be.

Igazságtalan az árverési rövid határidő és az árverés módozata. 2000 frt-on alul a határidő 8 nap, kiteszik ezt a szomszéd városi lapba, minthogy ezek a hetilapok néha az árverés előtt egy nappal, a 2000 forintot haladó összeg árverési ideje 15 nap, a kisebb összegnél az idő rövidsége miatt csakis falusi zsidó vehet részt, a nagyobbnál a vidékiek összejátszanak, a termény, ha az árverés kedvező, elkel fele áron, ha nem, elmegy egy tizedrész áron, ha esetleg árverelő nincs, miután a tulajdonos az árverésre nincs jogosítva, a fiskális ad kocsisának egy hatost, ez árverel, a száz forint értékű tárgyat megveszi 2 frt-ért, 10 forinttal törvényesen 1,000 forintot elrabol. Kétségkívül az állam nem árverezhet, az adós, ha nem fizet, és az adós követel, árverelni kell, az igazság és a méltányosság azonban azt követeli, hogy az egyik, sőt néha mindkét fél ne raboltasson ki. Ez leginkább eléretnék ezáltal, ha az első árverés érték tekintet nélkül 30 napra szabályoztatnék, az első árverésen a tárgy ¾ értékén alul el nem adathatnék, 3 hónapra tűzetnék ki a második, hol az minden áron eladatnék és a sorrend tárgyalása 14 napra tűzetnék ki. Ma hogy áll ez ügy: nagyobb értéknél 15—30 nap alatt az árverést megtartják, ha az árverés ellen felfolyadást nem adnak be, a sorrendi tárgyalás kitűzetik 3 hónap múlva, eltart tehát a lebonyolítás majdnem 4 hónapig, ha az alkalom javaslott mód szerint eltartana 4 ½ hónapig, tehát ½ hónappal tovább, de az árverés tárgya nem harácsoltatnék el, mit mindkét fél érdeke követel. A gyors feltétlen árverés csak az uzsorás árverelőnek használ, kinek sajátlag a kereset állásához semmi köze, ha az árverelés csak ¾ becsáron adatnék el, a komoly vevők kivált termények szarvasmarha, juhnál mindjárt az első árverésnél jelentkeznek, mert 25 percent nyereség 1 hét alatt óriási nyereség, de ha előszörre nem találkoznék vevő, a tulajdonos három hónap alatt szerezhetne vevőket, s mert a javaslott módon az árveréseknek fele az első árverése lebonyolódnék, a hitelezők nagy része pénzéhez jutna.

Igazságtalan és káros eljárás az, hogy jelzálogos hitelező a kamatokra a terményeknél elsőséggel nem bír, mert az adós a jelzálogos hitelezőnek leköti földjét minden rajta lévővel, a kamat a tőke járuléka, valamint a termény a föld járuléka, jogosan annak, kinek a földhöz elsősége van, elsőségének kell lenni járulékához: kárhozatos az uzsora csatornája, a földhiteli elsőség hiánya, mert a termésétől, a kisebb hitelezőtől kifosztott birtokos, hogy pillanatnyi bajából meneküljön, vagy önként, vagy a törvény által kényszerítve az uzsorást elégíti ki, a türelmes föld-hitel kamatjai felszaporodnak, végül is a földhitelintézet a birtokot eldoboltatja, még ha a földhitelnek elsősége lesz a terményekre, és ez az intézet kívánata nélkül és kamatai a termény kényszereladásoknál kielégítettnek, az ügy egészen más alakot ölt. Például: a birtokosnak van 8,000 frt uzsorás váltóadóssága, és termesztményei 6,000 frt-ot érnek, földhitel kamattartozása 2,000 frt, a hitelező tudja azt, hogy árverésen a 8,000 értékű termény 33 százalékkal olcsóbban kel el, a zárgondnoksági kezelés, árverési és perköltség megemészt 7-et, marad 4.800 forint, a várakozás érdeke nem követeli, mert a 4.800 frt-ot megkapván azt 20 percentre elhelyezve kap a 6-os kamat leszámításával 5400 frt-ot. A birtokosnak nem marad vetőmagja, élelmét valamint a gazdaság költségeit uzsorakölcsönből kénytelen drága pénzen fedezni; ellenben, ha az uzsorás látja azt., hogy a bank 2000 frt-tal előtte áll s ha erőszakoskodik, árverést követel, nem marad a 8000 frt-ból csak 2800 frt, érdeke a kíméletet parancsolja, hogy elégedjen meg ideiglenesen azzal, amennyit kaphat a többiért. Várjon, vagyis miután 2800 frt-nál több kielégítést nem nyerhet, megelégszik ezzel, a földbirtokos fizet, a banknak 1000 frt-ot, költségekre 300 frt-ot, hitelezőinek 2800 frt-ot, megmarad élelme és gazdaságára 8900 frt, nem romlik meg, de a jövő évben adóságait törlesztheti, sőt hitele az árverés által nagyon nem bunkóztatván, gazdasága nem dúlatván fel, hitelezőjét, új hitellel is kielégítheti. Az ajánlott újítással csakis egy harmadik, az uzsorás árverelő veszít, az állam igazságtalanságot nem követ el, mert a jelzálogos hitelezőt az elsőség valódilag a termelvényeknél is megilleti.

Az uzsorának egyik fő támasza az ingatlanoknáli árverési eljárás. A vevő közönség ma a birtok értékéről biztos tudomással nem bírhat, a becslési mód, az árverési határidő rövidsége miatt. A kikiáltási árnak kellene az értéket képviselni, a jelenlegi becs azonban ma nem képviseli a valódi értéket, mert a földhitelintézet által önkényesen megállapított becsértékben az épület nem érték, pedig ez sokszor 10 percent értéket képvisel, az adóértékből, melynek alapul kellene szabályai szerint szolgálni, levon rendesen 20 százalékot, a földhitelintézeti becs tehát többnyire a valódi értéknél 20—30 percenttel kevesebb. Az adó alaponi becs sem képviseli az értéket, mert ebben is hiányzanak az épületek, az adó becs alapjául a talaj vegyülete szolgál; pedig a talaj csak termelési, de nem érték, mérték, két egyenlő minőségű birtok közt sokkal értékesebb az, mely a községhez, amely vagy vasúthoz, vagy esetleg egy pénzes községhez közel van, ezen helyzet néha holdanként 30—70 frt-ig terjedő értékkülönbséget képvisel: az erdőnél mértékül 25 év előtti állomány és fa érték szolgál, ha az erdő felvételkor 15 éves volt, fáját semmibe sem vették, ma azonban, ha megőriztetett, szép értéket, legalább négyszer annyit képviselne. Lehet és van rossz erdő, de ez jó legelő, mint legelő megér 40—50 hold, azonban rossz erdőminőségben van felvéve, azaz 10—15 frt-ba. Az idő rövid, mert a közönség az eladó birtokról csak újságból szerezhet tudomást, hirdetik 15 nappal előbb, ez nem elegendő arra, hogy a vevő megnézhesse, a birtok körülményeivel, termelési viszonyaival megismerkedhessék, pénzét folyóvá tegye, ennélfogva a birtok valódi árán soha sem kel el. Az idő rövidsége miatt a hitelezők könnyen kijátszhatók, egy birtok megér 100.000 frt-ot. betáblá-zott 20,000 frt váltóadósság, a váltó nincs betáblázva, rosszakarat nélkül a hitelezők fedezve vannak, a tulajdonos azonban megunta az uzsorát, vargabetűt csinál, beperelteti magát 200 frt-ért, végrehajtást kéret az álhitelezőivel; a be nem táblázottak az árverésről csak 14 nappal előbb értesülhetnek, a hitelezők lehetnek oly helyzetben, hogy sem az első árverésre 8000 frt óvadékot, sem a második eszközlésére, ha a birtok 50,000 frt-ért kelt el, 5000 frt-ot le nem fizethetnek. Lehet, hogy van 20 hitelező 1000 frt-os, ezek már a kölcsön csekélységénél fogva nem kockáztathatnak ezreket, a birtok elkel 250,000 frt-ért, 20,000 frt elvesz, ezen ármányt, ha a birtokos zavarban van, elkövetheti, más, a birtokra áhítozó egyén is azon különbséggel, hogy ez esetben már 3 hónap marad, ami szinte kevés, mert ez alatt illő vevőt szerezni nem lehet. A rossz törvények következtében tehát már a birtokos oda jutott, hogy a birtok fele értéken felül tisztes hitelezőtől kölcsönt nem kaphat, a hitelezés már ezen határon túl kockázatos lévén, a tőkepénzes 20 percenten alul kölcsönt nem ad, mert egyik biztosítéka a magas kamat. A birtokos, sőt a tőkepénzes érdeke is, tehát azt követeli, hogy a végrehajtási eljárás is oly módon változtassák meg, mint azt a jelen földbirtok helyzetéről írt röpiratomban ajánlom, vagyis két 6 hónapi ár adasson, a birtok a második árverés után 1 évig bírói zálogot képezzen, 1 év múlva a birtokos, vagy engedményese által visszaváltható legyen.

Csakis az elsorolt intézmények és törvények által lehet az uzsorát megszüntetni. A jelen viszonyok közt, valamint a kecskét nem lehet kárhoztatni, hogyha a kerítés nélküli kertben a káposztát leeszi, úgy az uzsorást sem lehet elítélni, mert ha a törvény védelme alatt polgártársai vagyonát elzsebeli, nem ő a hibás, de a kormány és az országgyűlés, mely szónokol, sokszor dühöng; az ország érdekéért azonban semmit sem tesz.

IV.

A zsidókérdés megoldása.

A zsidókérdést a zsidók a status quo fenntartásával, a kormány statáriummal, az antiszemiták lebunkózással, vagy palesztinai száműzéssel óhajtják megoldani.

A három közül egyik sem alkalmazható, nem a lebunkózás és száműzés, mert a zsidók is emberek, polgárok, őket tehát erőszakkal, ok nélkül polgári jogaiktól megfosztani nem lehet, mert kétségkívül igen sok gonosz ember van köztük, de van ilyen bőven a magyar keresztyének közt is, ellenben van a zsidók közt sok becsületes ember is, általában az egész fajnak sok jó tulajdonsága van: takarékosak, józanok, türelmesek, szorgalmasak, eszesek, tevékenyek, egymást segítik, békések; a pénztőke a zsidók kezében van, ők közvetítik a nyers terményt, állatkereskedést; ha ma az antiszemita rajongóknak sikerülne a zsidókat kikergetni, vagy jogaikat elkobozni, az országban fél évig megszűnne a terménykereskedelem, mert. a keresztyén lomhább, élhetetlenebb, a zsidó 10 frt haszonért is befogat, a vagyonos keresztyén 10 frt-ért a városba sem teszi ki lábát. De megállna a kereskedelem azért is, mert a forgópénz tőke majdnem kizárólag zsebükben van, tehát még ha a magyar Palesztinából szökni akarnának is, még akkor sem szabad volna őket tőlünk szerzett kincseikkel elbocsájtani. Nem lehet velük igaztalanul bánni, azért sem, mert a zsidó népség Európában aránylag legszámosabb az osztrák-magyar birodalomban, Pest-Budán minden 8-ik, az országban minden 25-ik ember zsidó és ezeknek nagy része, ha nem érez is, de beszél magyarul, és ha gőgös uralmi állásuk megtöretik, valószínűleg magyarokká lesznek. Ez embertelen, jogtalan, ostoba eljárás lenne, ha az embernek a lába vagy keze megsebesedik, nem vágjuk el, de meggyógyítjuk, mert az elvágási műtét többe kerül a gyógyításnál, az elvágás által az egyén részben tehetetlenné vált, ha birtokunkon egy szilaj patak folyik keresztül, melynek folyása kanyargós, medre szűk és iszapos, ennélfogva évenként kiönt és a birtokot bűzös posvánnyá alakítja a különben termékeny földet, vajon eltűrjük-e ezt, olcsón elvesztegetjük-e? Semmi esetre nem, de medrét szabályozzuk, kiaratjuk és malmot építünk reá, ha van egy jó gazdatisztünk, ki egyszersmind pincekezelő, különben a legértelmesebb ember, de ha pincébe kerül, napokig részegeskedik, károkat okoz, vajon elcsapjuk-e? Bizonyára nem, de elvesszük tőle a pince kulcsát. Ez áll általában a zsidókra is, el kell venni tőlük a kecsegtető alkalmat és az állam leghasznosabb osztályává fognak válni. Célszerűtlen a zsidókkal üzletet meggátolni akaró szövetség is, mert ha ez elterjed, miután a keresztyénben is meg van az önzés, ha a zsidók a versenyből erkölcsileg kizáratnak, a keresztyénből lesz zsidó, árucikkeit drágán fogja adni, egyesek nyernek általa, az egész közönség pedig veszít, a cél pedig nem az, hogy Mózes helyett István nyúzzon, de az, hogy a közönség az egyesek és osztályok rabszolgaságából meneküljön.

A miniszterelnök úr politikája struccmadár és önkénypolitika, a strucc ugyanis azt hiszi, hogy ha fejét a homokba teszi, ő nem látván üldözőit, azok se látják; a miniszterelnök úr is proklamálta, hogy nincs zsidókérdés, azt hiszi, hogy ezt az ország is elfogja hinni, a meglévőt tagadni helytelen, mert a tagadás tények ellenében nem bizonyíték, golyó és kötél által el fog nyomatni, de az anyag megmarad; egy ínséges esztendőben az egész országban ki fog ütni. A kormány és a hatóságok kötelesek minden egyén vagyonát és személyét megvédeni, de lehetőleg a törvény keretén belül, törvényes eszközökkel; a statárium, a törvényes eljárás felfüggesztése kétélű fegyver, ha egy megyében a statáriumot fel lehet állítani azért, mert a tömeg néhány embert megvert, ezen alapon a képviselőválasztásoknál, ha tetszik a vezetőknek, egy pár faluban verekedést indítanak, a kormány a statáriumot kihirdeti, az ellenzéki községeket katonasággal rakatja meg, a vezetőket a statárium köpönyege alatt elfogatja és csinál engedelmes többséget. A kormánynak a jogvédelem, a rendfenntartás kötelessége, de kötelessége egyszersmind a mozgalom okait is kutatni, és azok megszüntetéséről gondolkozni.

A jelen viszonyok közt a kormánynak első és fő kötelessége a dunántúli megyékben a megtámadott társadalmi rendet helyreállítani, megbüntetni a lázadókat, kárpótoltatni a kiraboltakat, de kötelessége egyszersmind kutatni az indokokat, és az indokok eltávolítása által a baj gyökerét elvágni. Követeli ezt elsősorban az állam érdeke is, mert csak azon állam erős, melyben a polgárok közt valódi összhangzat uralkodik, a katonaság nem csendőr, de fő feladata a külvédelem, amely államban az országból a katonaságot kivonni, vagy egy helyt összpontosítani nem lehet, azon állam meg van bénulva, mert csak fél erőről rendelkezik. Meg kell a bajt orvosolni azért is, mert egy idegen állam a zsidók elleni gyűlöletet saját céljaira kiaknázhatja, ugyanis ügynökei által először is a buta népet felizgatja a zsidók ellen, a magyar és minden kormány természetesen az üldözöttek védelmére katonaságot küld, kihirdetteti a rögtönítélő bíróságot, ezen bíróság a fennálló szabályok szerint a bűnösöket felakasztatja, a kormánybiztos rövid úton a kárt megtérítteti. De vajon ezáltal megszűnik-e a veszély? Bizonyára nem, csak más alakot ölt. A kötél, a golyó nem sújtja a tömeget, a buta, a gyűlölet által felizgatott nép a felakasztott vezetőket mártíroknak fogja tekinteni, a gyűlölet a zsidók ellen nem szűnik meg, de részben kormánygyűlölet fog alakulni. Ezen gyűlöletet a pánszlávok, az idegen nemzetiségeknél saját céljaikra fogják felhasználhatni, és az országban megalakulhat a nemzetiségi párt, mi Magyarországon ma nem létezik.

A zsidóellenes mozgalom megszüntetését, illetőleg gyökeres orvoslását követeli a társadalmi rend érdeke is. Magyarország a birtok és tulajdon elleni mozgalmat, mi Német-, de különösen Franciaországban fenyegető alakot öltött, nem ismerte, ez nálunk önállóan magában nem is fejlődhetik ki, mert a vagyontalanok kevesen vannak az országban, munkája után a napszámos és mesterember is megélhet, más cím és ürügy alatt azonban az országban befészkelheti magát, és valósággal kortünetei már a Dunántúlon mutatkoztak, mert a dunántúli lázadók a zsidóknak nem csak a személyét támadták meg, de vagyonukat is elrabolták, nem tépték szét, nem hányták el, de ha igazak a hírlapi tudósítások, fel is osztották. Ma még kizárólag a zsidókat rabolták meg, de mert a rablás, lopás ragályos, könnyen megtörténhetik, hogy a zsidók elpusztítása után, ha a tömeg nem is, de a csőcselék a többi polgárok vagyonát fogja megtámadni. A kommunizmus befészkelését tehát a zsidókérdés gyökeres megoldása által meg kell oldani.

A zsidókérdés megoldása anyagi tekintetben is szükséges; a pozsonyi zavargások csakhamar megszűntek, a sakterek miatt még a híres Tiszaeszlár sem zendült fel; ma azonban a zsidóellenes mozgalom az egész dunántúli részben fenyegető alakot öltött, a zsidó ablakok az ország különböző részeiben üldözés tárgyát képezik, a nép bizalmas körben zsidóellenes érzelmeit nem titkolja; a katonaság által elfoglalt dunántúli részekből az izgatók a főhadiszállásukat az ország többi részeibe teszik át, az újbor idénye, melyben a magyar köznép legtöbb rendetlenséget követ el, a kapu előtt van. A zsidók nem hősök, de helyzetük kínos is, mert Pestet kivéve elszórva laknak, népességük az ország lakosságának 5 százalékát teszi; egy része, valószínűleg 1/7-e korcsmáros, mindennap ki van annak téve, hogy adósa vele borszámláját bunkósbottal egyenlíti ki, egy része házaló és üzér, a zsidóság tehát magát mozgalom ellen nem tudja megvédeni, ennélfogva a zsidóság titkolja ugyan, de remeg. A reszkető ember nem szeret üzleteket kötni, nem vesz birtokot, ha lehet, az összeütközés: elkerülése végett visszahúzódik, hogy értéke fitogtatása által a támadást ki ne hívja; egyrészt a kormányban bízik, a statáriumot imádja, de azt is tudja, hogy a kormány a hadsereget az egész országban zsidóőrségre nem oszthatja fel, s ez esetben is alig jutna több egy községre 15 katonánál, kiknek nagy része antiszemita, a korcsmái potyabort pedig mindegyik kedveli. A jelenlegi izgalmas hangulat tehát az általános kereskedelmi forgalom pangására fog vezetni.

Az államnak pénzébe is kerül, mert a katonaság mozgósítása, a vizsgálat költséget igényel. Követeli ezt a politikai helyzet is, a keleti kérdés nincs megoldva. Európa békéjét 4 millió fegyveres őrzi, ezen béke örök, ha az orosz cár szeszélye vagy érdeke kívánja, pár hét alatt táborba szállhatnak egymás ellen. A béke eltarthat tíz évig, de a háború kiüthet egy hónap alatt is, ezen indoknál fogva is tehát a zsidó viszályt ki kell egyenlíteni, hogy a belzavar az ország erejét meg ne bántsa.

A zsidókérdést, az uzsorát, tehát akár tetszik a zsidónak, akár nem, meg kell oldani, a katonaság nem zsidóőr, a zsidók kedvéért az országot kötéllel és akasztófával kormányozni nem lehet. A birtokos osztály ellen folytatott rabló rendszert meg kell szüntetni, mert ezzel a magyar állam is megbukik.

A zsidókérdés megszüntetésére, az uzsora eltörlésén kívül törvényesen tisztázni kell a zsidó vallás ellen felhozott vádakat, vagy ha ezek valósak, a zsidó vallás gyakorlata csak e tévtanok eltörlése után engedhető meg.

Az antiszemiták a zsidókat két bűnös tétellel vádolják:

1. A zsidó vallás a keresztyének megcsalását parancsolja.

2. A zsidók szertartásaikhoz keresztyén vért alkalmaznak, ez benne van a Talmudban, a főbb papi családok hagyománya.

Vajon és mennyiben igaz ezen vád, bebizonyítva nincs, az antiszemiták állítják, a zsidók tagadják, a Talmudot igen kevés keresztyén, kevés zsidó érti, hitelesen még nem fordították le.

Az állam nyílt, erkölcstelen tanokat nem tűrhet meg, hogy midőn a törvénykönyv 1—5 esztendei fogsággal bünteti a csalót, egy oly tant tanítsanak az országban, mely 700,000 embert 14 millió megcsalására biztatja, tehát közvetve magát a törvényt is megtámadja. A második vád valószínűségéből sokat vesztett a nyíregyházi vita által, mert bebizonyították, hogy ez a Talmudban nincs, a papi családok hagyománya nem döntő bizonyíték, ez nem hiteles, ennélfogva a zsidókat ezzel határozottan vádolni nem lehet.

Vagy igazak tehát ezen vádak, vagy rágalmak ; az állam ezek ellenében tovább sem süket, sem vak nem maradhat, mert ha igazak, ezen tételek nem tűrhetők, ha rágalmak, ez esetben 700,000 ember rágalmaztatását, megbecstelenítését nem tűrheti és a rágalmazásokat szigorúan meg kell büntetni. Az igazság csak a héber Talmud lefordítása és a keresztyén közönséggeli közlése által derülhet ki.

A zsidóknak a Talmudot és egyéb hittani könyveiket már rég magyarra kellett volna fordítani, az isteni tiszteletet és tanítást magyarra kellett volna változtatni, mert a héber nyelvet, a Talmud nyelvet csak a papok értik. De ha az eszlári esetig nem tették, kötelesek lettek volna megtenni az eszlári eset után, és ez azon százezreknél, melyet állítólag az eszlári pörre költöttek, többet ért volna, mert a hiteles fordításból az ország a vád alapról meggyőződik, míg így a mesés védelem, a látszó nyomás a pártatlan közönségnél a kételyeket megerősítette.

A zsidók a Talmud és többi hittani könyveik lefordítását, vagy gőg, vagy a múltkori hagyományos rajongásból, vagy azért nem tették, mert különösen a keresztyén csalási kiváltság könyveikben bent vannak, és ha bent van, ez azon időben, midőn ezen könyvek írattak, igazolva is volt, mert ez időben a zsidót a törvény nem védte, a zsidókat rabolták és gyilkolták, a keresztyének megcsalását tehát hadicselnek, megtorlásnak tartották, de ezen idők már megszűntek és ha vallásukban a polgárosításig bent maradt is, akkor legalább midőn jogegyenlőséget nyertek, ki kellett volna törölni; bent hagyása féktelen gőgjük, elbizakodásuk fényes bizonyítéka. A múlthoz, a vallás tételeihez rajongó ragaszkodás csak akkor helyes, ha az erkölcs, a jog, a becsület és társadalom az állam fennállásával nem ellenkezik. A zsidók azonban azt hitték, hogy a zsidókérdés tárgyalás, szónoklat, egy gyenge pofonnal és két ártatlan golyóval befejezhető.

Az államot a bevádolt könyvek megvizsgálásától a hitelvek iránti tisztelet nem tarthatja vissza, a vizsgálatot a törvényhozásnak kell elrendelni éspedig, hogy a gyanúnak árnyéka se maradjon, úgy kell végrehajtani, hogy a kormány 3 keresztyént nevezzen ki, a zsidók 1-et, az antiszemiták 1-et, és a zsidók költségén ezen 5 tagú bizottság fordítsa le a Talmudot, iskolai és imakönyveiket, és ha a keresztyén véráldozat, a csalási immunitás könyveikben bent van, ezt az azonnal összehívandó zsidó kongresszus törölje ki, új, kiigazított könyveket osszon ki, a régieket vagy semmisítse meg, vagy állami felügyelet mellett zárja el. Az állam a hitelvekbe nem avatkozhat, de köteles az állampolgárok vagyonát minden megtámadástól megvédeni, márpedig a csalási izgatás a birtok és közerkölcsiség megtámadása.

Tenni kell ezeket és pedig mihamarabb, mert a zsidókérdést csak így lehet megoldani, a birtokos osztály az uzsorások körmei közül csak így menekülhet.

Budapest, 1883. szeptember 14-én

LAST_UPDATED2
 
Intelmek fiaimhoz PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 16. péntek, 10:51

ÍRÁS A BIBLIÁBA

Ez a könyv a könyvek könyve,
Szegény ember drágagyöngye,
Égi harmat lankadtaknak,
Világosság földi vaknak.
Bölcsességnek arany útja;
Boldog, aki rátalál!
Szomjas lelkek forráskútja,
Hol pohárral Krisztus áll.

Ez a könyv az örök törvény
Királyon lánc, rabon napfény,
Tévelygőnek hívó harang,
Roskadónak testvéri hang,
Elhagyottnak galamb-búgás,
Viharvertnek ereszet,
Haldoklónak angyalsúgás;
,,Ne félj, fogd a kezemet’’.

Gyermeknek is ,,Mily szép rege’’,
Bölcsnek, ,,Rejtelmek tengere’’,
Fal, – s túl rajta élő hangok,
Köd, – s benn zengő hárfák, lantok.
Templomok közt legszebb templom:
Csak megnyitom s benn vagyok,
Ablakán a paradicsom
Rózsáira láthatok.

Minden fakul, minden romlik,
Márványvár is összeomlik,
Bíborleplek ronggyá málnak,
Dicsőségek füstbe szállnak,
Csak ez a könyv nem tér porba,
Mintha volna élő lelke!…
Ez a könyv a Mózes bokra:
Isten szíve dobog benne…

Gárdonyi Géza

ZSIDÓSÁG


A zsidósággal szemben azt a hibát követjük el,

hogy azt követeljük tőle: ne legyen zsidó.

 


*
Az emberi faj tökéletesedésének plánuma isteni plánum

mely megismerhető a népfajok különvérüségéről és különnyelvüségéről is.


Ha egy-nyelv és egy-nemzet volna a világon,

a szellemi vezetők egyféle virágai volnának annak a nemzetnek.

A német filozofusok és Goethe nem kelhettek olasz ágyból,

s az olasz festők és szobrászok ha porosz anyától és apától származtak volna stb.

 


*
Ahogy az egyes ember

a születése előtt való kilenc hónap folyamán

évmilliók grádusain halad végig,

születése után pedig ha eléri a lelki fejlődés legmagasabb fokát,

a mindeneket átölelő altruista ember fokára jut, - épp igy a nemzetek is. -

Már most hogy a zsidóság nehezebben bir feljebb jutni a lelkiség grádusain,

néha sulyossá válik helyzete.


*


A zsidó baj nálunk azért is megoldhatatlan,

mert a rossz zsidók ellen küzdve bántjuk a jó zsidókat is,

akik szivükben már magyarok és megkereszteletlenül is keresztények.

Vagyis: benne van már az európai népek etikai egységében.

Viszont meg,

ha ezekre való tekintettel foglalkozunk a zsidó kérdéssel,

a rossz zsidók

(az idegenséget fentartó,

mások elszegényitésével gazdagodásra törő,

kereszténygyülölő zsidók)

tovább-hatalmasodnak és rontanak bennünket.

A kettőt elválasztani nem lehet, mert a vallásuk egybeköti őket...

A baj tehát csak ugy orvosolható, ha a jó zsidók maguk kivánják.

Akkor maguk különödnek el a rosszaktól

és ők találják meg majd legjobban a módját is, -

hogyan indittassék ismét haza a babiloni 40 ezer.

*

Gárdonyi Géza

 

Földre néző szem
Égre néző lélek

 

Intelmek fiaimhoz

http://mek.oszk.hu/10800/10892/10892.htm#43

 

 

 

LAST_UPDATED2
 
A hópehely PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 18. vasárnap, 09:24


GÁRDONYI GÉZA
A HÓPEHELY

A föld az éjjel csonttá fagyott. A nap is mintha fázott volna, nem mert kibújni a felhők közül. Csak egy tányérforma világos foltról látszott, hogy merre jár.

Reggel nyolc óra felé mintha egy fehér tollpihécske szállt volna el az ablakom előtt. Aztán egy második, harmadik fehér pehely. Aztán bő omlásnak indult nagy kavargó pelyhekben a szürke felhők terhe: az első hó.

Az ablaknál álltam és pipáztam. A kis kapu megkattant. A folyosón a gyerekcsizmák sűrűn kopogtak.

- Esik a hó! - kiáltozták egymásnak odakünn -, kiszakadt a Jézuska dunnája!

A Barcza gyerek ki is nyújtotta a kezét, és elfogott egy pelyhet. Be akarta hozni a markában az iskolába.

Hanem itt, hogy engem meglátták, elcsöndesültek. Szótlanul ültek a helyökre. Piros arcok, piros fülek és egymásra mosolygó szemek. Lám, mindennek lehet örülni, még a hóesésnek is!

Az örömük engem is megvidámított. Milyen bohó a gyermek! S micsoda érzékeny a lelke minden változás iránt! Az ő lelkük olyan, mint valami finom kis gép, amely erős munkára nem való, de minden csekélységre megperdülnek a kerekei. Nekik merőben más a világuk, mint a miénk. A mi nagy dolgaink nekik semmiségek, és amik nekünk semmiségek, azok nekik a nagy valamik. A gyermek kacag olyanokon, amiken mi nem is mosolygunk, és sír olyanokon, amiken mi a homlokunkat se ráncoljuk. Egy tintacsepp, egy cserebogár, egy botlás, idegen öltözet: nevet rajta. És sír, ha a tolla elgörbül, ha csúfolják, ha aggódik, ha fázik. Aztán ha sírás közben valami kellemesen hat rá - akkor a könnyein át mosolyog.

Ahogy végigpillantok az iskolán, látom, hogy a második pad elején még mindig üres a hely.

A kis Kovács Rozi ülne ottan, a részeges Alsó-Kovács leánykája. Egy mosolygó szemű fehér egér. Ő az első a padban. Abban a padban ő vizsgálja meg minden reggel, hogy tiszta-e mindenkinek a keze, nincs-e pehely valakinek a haján, és hogy megírta-e mindenki otthon a feladatot? Hát ez nagy tisztesség. A minap egy délután új szomszédot kapott. A fülébe sugdosott és nevetgélt vele. Mit tudnak sugdosni az ilyen kisleányok? Mit mosolyognak? Mit nevetnek?

Semmiségeket.

Meg kellett szólítanom.

A megszólítás nem ritka ügy az iskolában; de aztán másodszor meg ne szólítsam aznap! - ezt is tudják a gyerekek. Hanem biz, az én Rozimat annyira izgatta a kedves új szomszéd, hogy másodszor is meg kellett szólítanom. Azt mondtam neki, hogy a tanítás után maradjon az iskolában.

Akkor a mosolygó kék szemek aggódó kék szemekre változtak. Komoly maradt.

Tanítás után kikísértem a kapun a gyerekeket. Egyét sétáltam az udvaron. Aztán visszatértem a fogolyhoz:

Ült a helyén a második padban az első helyen és félkönyökére támaszkodva aggodalmas arccal nézett ki az égre.

Leültem az asztalomhoz és magam elé szólítottam.

- Gyere ide.

Megállt előttem és lesütötte a szemét.

Nem szólok azonnal. Jobban beszél énnálam a saját szíve.

Oh, mert az ilyen foltos ruhájú kis teremtésnek is éppen olyan a szíve, mint a bársonyba öltözött grófleánykáé. A gyermekarc meg a gyermekszív. Ezt a teremtő egyenlően porciózta szét az emberek között.

Milyen finom az arca ennek a kis parasztgyermeknek! Milyen nagy, tiszta kék a szeme! Milyen finom vonalú az orrocskája! Milyen hullámos rajzú a kis piros ajaka! S milyen vele született bájos a fejének minden mozdulata! Ha véletlenül párizsi házban születik, gyönyörűsége volna a szalonoknak.

De haj, az emberi lélek is úgy száll a földre, mint a hópehely! A kegyetlen véletlenség ideejtette őt a részeges Alsó-Kovács hajlékába. A ruhája csak az, ami a nyáron volt: vörös-babos kénszínű karton rékli, és színehagyott kék szoknyácska. Csupa folt és varrás. Cipője meg nincs is. Nem is volt soha. Nem is lesz soha. A havon is mezítláb fog futni, mint még valami öt társa. S így nő fel hajadonná.

De nekem szigorúnak kell lennem, mert a csöndesség az első törvény az iskolában.

- Mit fogadtál a minap ezen a helyen?

Áll előttem némán, színtelen arccal, szemét lesütötten.

- Jó voltál-e ma? - kérdem megint egy perc múlva.

- Nem - rebegi halványan.

- Megérdemled-e, hogy azon a helyen ülj?

- Nem - suttogja alig hallhatóan.

- Hát holnaptól kezdve mást ültetek oda. Mást. Mert én téged nem szeretlek!

Az arcán nem látszott semmi változás. Én ám tudom, hogy ez a szó úgy szíven csapta őt, mintha vasvesszővel sújtottam volna rája.

Eltámolyog.

Mikor kilép az ajtón, föl is emeli künn a kis rongyos kék vászon kötényt a szeméhez.

Másnap nem jött el.

Egy fiúcska, akit elküldtem az anyjához, azzal a hírrel tért vissza, hogy a leánykát reggel, mikor iskolába akart jönni, valami kutya belekergette a patakba, s hogy mikorra hazaért, a ruha zörgősre fagyott a testén.

Hát mondom, így eszembe jutott a kis Kovács Rozi. És nézem eközben a havazást. Nem telik belé negyedóra, már fehér a föld. A virágkórók bundába öltözték. A háztetők fehér paplannal vannak letakarva. A szilvafák olyanok, mint tavasszal, mikor virágoznak.

*

Amióta beteg az a leányka, mindennap elküldök egy gyereket, hogy kérdezze meg a nevemben: hogyan van?

Ma délben a Gál gyerek volt ott. Azzal a hírrel tért vissza, hogy a Rozika már nem tud szólni se.

Fogom a kalapomat, botomat. Megyek át a patakon, a falu alsó részén. Az úton találkozom Alsó-Kováccsal. Ott támogatja fél vállal a keresztet. A sapkája a hóban, a ködmene nyitva; kilátszik a meztelen melle az inge alól.

- Hát kend most is részeg? - kérdem tőle.

Rám emeli zavaros két szemét és néz. De persze nem lát.

- Én? Részeg? - mondja rozsdás hangon. Inni ittam, de részeg nem vagyok!

- Hiszen alig áll a lábán, szerencsétlen!

- Az se igaz, mer állok! - mondja a mutatóujját fölemelve.

- Nem tudja, hogy beteg a leánya?

- Azt is tudom! - mondja a fejével bután bólintva. - Majd meggyógyítja a jaó Isten!

No, ezzel nem lehet beszélni.

Ahogy a kapuhoz érek, visszapillantok rája. Hát már akkor négykézláb áll a hóban. Bizonyosan a süvegét akarja fölvenni.

A leányka ott fekszik az ablaknál. Egy sokszorosan foltozott kockás kék dunyhával van mellig betakarva.

Hanyatt fekszik.

A két keze a dunyhán. A szeme bezárva.

Fekszik mozdulatlanul.

Az anyja ott sírdogál az ágyfejre borulva.

- Ébren van? - kérdezem halkan.

Az asszony bólint:

- Ébren.

A hangomra a leányka fölnyitja a szemét. Mind a két kezét fölemelve nyújtja felém.

Én aztán összefogom mind a két kezét és belesimogatom a tenyerembe.

- Rozika - mondom -, megösmersz, ugye?

Szemének egy mély behunyásával jelzi, hogy ismer.

- Tudom, hogy nem tudsz szólni, de majd tudsz, ha meggyógyulsz.

Istenem, a te sok szomorúságod közt nincs a világon semmi se szomorúbb, mint a beteg gyermek arca!

- Látod, eljöttem - mondom tovább. - Ha én beteg leszek, eljösz-e te is? Meglátogatod-e a tanítódat?

A szeme behunyásával jelzi, hogy eljön.

- A helyeden nem ül ám senki. Nem. Addig, míg fekszel, nem szabad odaülni senkinek. Akkor megint te ülsz ott, Rozika. Te ülsz ottan. Csöndes leszel és szófogadó. A te tanítód mindig szeret téged.

Szomorú kék szeme könnyesen, boldogan néz reám.

*

Az asszony kikísért a kapuig.

- Ne keseregjen - mondom neki. - Az Isten nem fogja elvenni.

- Egyetlen gyermekem - rebegi a szemét a kötényével törülve. - Az ember most is a kocsmában van.

- Már jön hazafelé. Nem lehetne valamit tenni, hogy ne igyék?

- Mindent megpróbáltam. Már szentelt vizet is itattam vele. Nem használt. Aztán lássa, mit gyújtok meg, ha meghal ez a kis teremtés? Elitta az ember a nyáron a szentölt gyertyát, mind a kettőt.

*

Estefelé diktálásra írtak a gyerekek, mikor az ablakom alatt nagy lépésekkel a bakter ment el. A fején fekete báránybőr süveg, a szájában füstölgő pipa. Ment a templom felé.

Nem tudtam tovább beszélni. Istenes Imrének intettem, hogy diktáljon tovább. A gyerek fölkelt, és egyik kezében a könyvet tartva, másik kezével szokása szerint a tarisznyaszíjat fogdosva diktálta a szavakat.

Egyszer aztán megcsendül a lélekharang.

Imre elhallgat.

Az iskolán mintha hűs szélfuvalom szállana át.

Mélységes csönd.

És minden gyerek elnyíló szemmel bámul fel énreám.

 

 

 

LAST_UPDATED2
 
Fellgajtó nyitogató PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 19. hétfő, 08:01

Fellegajtó nyitogató
[Emol] – [Emol] – [Amol] – [D] – [G] – [D] –[G]
[Amol] – [H7] – [Emol] – [C] – [Amol] – [H7] – [Emol] – [H7] – [Emol]
/Az aláhúzott akkordok felezve játszandók!/
[Emol]Én vagyok az, aki nem jó,
[Amol]Fellegajtó-[D]nyitogató – [G]jaj![D]-[G]
[Amol]Nyitogatom [H7]a felleget,
[Emol]Sírok [C]ala[Amol]tta e[H7]leget – [Emol]jaj![H7]- [Emol]
/Itt szintén ugyanez az akkordsor folytatódik végig./

Ifjúságom így telik el
Ezér' a szívem hasad el - jaj!
Ifjúságom gyöngykoszorú,
Ki elveszti, be szomorú - jaj!

Szabad vónék, nem búsulnék,
Vigasságnak helyet adnék - jaj!
Szép hazámnak rabja vagyok,
Idegenbe' búslakodok - jaj!

Ha még egyszer megláthatnám
Apám házát, kopogtatnám - jaj!
Nem lesz többé soha ilyen,
Belészakad árva szívem - jaj!

    1. Csík, Presser...mindenki: Én vagyok az aki nem jó...

      • 4 éve
      • 563 275 megtekintés
      Presser pici népdalt énekel.....!!!!! Én vagyok az, aki nem jó, Fellegajtót nyitogató. Nyitogatom a felleget, Sírok alatta eleget.
    2. Ismerős Arcok-Fellegajtó nyitogató (akusztikus)

      • 3 éve
      • 11 453 megtekintés
      A Mennyit ér? lemezről /2004/ www.ismerosarcok.hu www.nemzetivideo.hu.
    3. Csík Zenekar - Fellegajtó

      • 6 éve
      • 233 481 megtekintés
      Művészetek Völgye, 2007.aug.03.
    4. Szebelédi Zsolt (P.Mobil) és Baranyi László (P.Mobil) - Fellegajtó nyitogató - 2012.12.05.

      • 2 éve
      • 1 936 megtekintés
      Végső búcsút vettünk barátunktól Szalkai Elemértől (1987-2012) P.Mobil.
      • HD
    5. Felvidéki Rockszínház - Fellegajtó nyitogató

      • 3 hete
      • 313 megtekintés
      Ének: Ivancsik Péter Vokál: Karkó Henriett, Tóth Angelika, Ivancsik Péter, Bedőcs Imre Felvidéki Rockszínház 2014. Hangfelvétel: ...
      • HD
    6. Ismerős Arcok - Fellegajtó nyitogató

      • 1 éve
      • 5 323 megtekintés
      Mennyit ér? (2002, 2004) Nyerges Attila Práder Vilmos Galambos Nándor Kovacsik Tamás.
      • HD
    7. Fellegajtó nyitogató - Palya Bea, Szalóki Ági, Szvorák Kati

      • 4 éve
      • 23 883 megtekintés
      Kiss Ferenc - Szerelemajtók c. albumából a Fellegajtó c. szám befejező része animation: Maldoror vocal: Palya Bea, Szalóki Ági, ...
      • HD
    8. Ismerős Arcok - Fellegajtó nyitogató

      • 7 éve
      • 260 150 megtekintés
      Ismerős Arcok - Fellegajtó nyitogató.
    9. Fehér Nóra : Fellegajtó nyitogató

      • 2 éve
      • 1 152 megtekintés
      Szeged, 2013, január 20 A délvidéki népirtás 68. évfordulóján rendezett megemlékezésen.
      • HD
    10. P.Mobil -Fellegajtó nyitogató

      • 9 hónapja
      • 242 megtekintés
      Kassa, 28.3.2014.
      • HD
    11. Ismerős Arcok - Fellegajtó nyitogató (Wass Albert est, Debrecen)

      • 5 éve
      • 2 394 megtekintés
      Ismerős Arcok - Fellegajtó nyitogató (Wass Albert est, Debrecen)
    12. Csík zenekar - Én vagyok az, aki nem jó

      • 4 éve
      • 263 613 megtekintés
      Előadó: Csík zenekar Album: A kor falára.
    13. Marci és Julcsi: Fellegajtó nyitogató

      • 1 hete
      • 72 megtekintés
      Farnadon, Szlovákiában október 5-én, az Aradi Vértanúkról való megemlékezés ünnepi műsorában. A lehetőséget és a felvételt ...
      • HD
LAST_UPDATED2
 
Gyertyaláng PDF Nyomtatás E-mail
2015. január 19. hétfő, 14:24

gyertyalng

Wass Albert
Gyertyaláng

Emlékszobor. Aranyló nevek rajta:
mögöttük izzó, vérpiros csaták,
mögöttük sajgó, megtört életek:
síró gyermekek és síró anyák...

Emlékszobor... ennyi maradt csupán
belőlük, és a tűzből, mely vezette
a milliókat messze golgotákra,
és feszítette millió keresztre.

Sok régi ház hiába várja őket,
s fehér csöndjével sok fehér falu...
üzenetet nem hoz többé felőlük
fehér felhők közt a vándordaru.

Nem járnak többé esténként csodálni
kalászhullámon tékozolt csodát...
bús hazájuk elvégzett csodáit
magukkal vitték s most őrzik tovább.

Magukban őrzik. Dölyfösen, keményen,
s nem tudják, hogy a szent haza ledőlt...
Boldog halottak. Lám, mi árvábban állunk
tornyosuló emléketek előtt...

Halottak napja van ma. Rejtve, lopva
a Hargitán megszólal egy harang...
a Tátráról felel reá egy másik...
zeng-bong az éj... galang...galang... galang...
ezer kicsi harang...

Az emlékezés gyertyalángja mellett
felsorakozik óriási sorba
határon innen és határon túlról
az elesettek emlék-légiója.

Sok sápadt arc. Óh Istenem, szívünkből
de messze volt a mit sem érzés vágya...
piros rózsákat mentek megcsodálni
s megérkeztek a bíboros halálba.

Ki hinné el, hogy minden név mögött
tervek izzottak és célok lobogtak,
s hogy álmodozva, mint megannyian,
vérük titkának hordozói voltak?

Küzdtek, lemondtak, aztán újra küzdtek,
vágytak, csalódtak és megint reméltek...
Ki hinné el, hogy életük rögén
ők is csak ilyen torz meséket éltek?

Ez vőlegény volt. Ajkán csókok íze,
szívében pompás báli éjszakák...
Aztán gránátok zúgták a zenét...
aztán gránátok hozták a halált...

Ez gyermek volt még. Fák suhogtak benne,
talán szerelmes sem volt még soha...
Doberdó várta. Képét most is őrzi
kopott keretben egy kopott szoba.

Ez gyermekét hagyta itt és hazáját,
hogy a hazája boldogabb legyen...!
Ő ott maradt. A lelke itt barangol
hazát keresve, völgyön és hegyen.

Nyugosznak mind. A vérüket beszívta
a kalásztermő, szomjasajkú föld.
Mögöttük összedőlt a szörnyű Bábel,
s ami még nem volt, az is összedőlt.

S mily furcsa is: Halottak éjszakáján
a hősök lelke hogyha hazaszállna:
hány lenne, aki nem találna többé
széles e földön egy piciny hazára!

Szélvész üvölt a csíki hegyek ormán,
fekete fenyők zúgnak szilajon...
Hazájukat ha számon kérik egyszer,
mit fogsz felelni, győztes Trianon?

Mit fogsz felelni, ha Csaba vezérrel
a meg nem alkuvók seregbe kelnek,
csontváz vitézek, csontváz paripákon,
s egy bolond éjjel hazamenetelnek?!

Székely faluk harangja újra kondul,
a gyertyalángtól tüzet fog a Tátra...!
Magyarország... hányan mentek érted
örvénylő tűzbe és tüzes halálba...

Ismeretlen Testvér, ki messze földön
alszol, lelkében fűnek és virágnak.
Te már tudod, hogy hasztalan a Törvény
amit itt fent az emberek csinálnak.

Te már tudod, sorsverte zátonyodnak
magasságos, bölccsé csitult fokán,
Te már tudod, hogy örök egy a törvény:
bűn bűnhődést hord esztendők során.

Testvér, ki alszol ismeretlen sírban,
s megbékélt arcod nem láttam soha:
álmodd tovább az elnémultak álmát,
csöndes Testvérem: halott katona.

Emlékszobor. Aranyló nevek rajta,
nevek mögött egy hallgatag világ...
Ennyi sírra hogy virágot hintsek,
határon innen nem terem virág.

Határon túl kéne virágért menni...
ha már virágot hozni nem lehet,
ismeretlen, hontalan Halottak:
nektek adom e csöndes rímeket.

(1929)


LAST_UPDATED2
 
<< Első < Előző 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Következő > Utolsó >>