Payday Loans

Keresés

A legújabb

Bogdán István Régi magyar mulatságok PDF Nyomtatás E-mail
MAGYARSÁGISMERET ABC

korhinta

Bogdán István
Régi magyar mulatságok

TARTALOM, ELŐSZÓ 




Tartalom
Előhang

1. A szüret
2. A fonó
3. A fosztó
4. A disznótor
5. A karácsonyolás
6. A farsang
7. A húsvétolás
8. A pünkösdölés
9. Az aratóünnep
10. A keresztelő
11. A lakodalom
12. A halotti tor
13. A névnapolás
14. A vendégeskedés
15. A vásár
16. Az áldomás
17. Az ivó
18. A hecc
19. A kártyázás
20. A tánc

Források


Előhang

A Régi magyar mesterségek című, 1973-ban megjelent könyvem a múlt munkanapjait mutatta be az olvasónak. Ezúttal Régi magyar mulatságok címen az ünnepnapokról számolok be. Az előző kötet inkább a városi nép életét idézte, ez a föld népét. Annak társadalom- és technikatörténet, ennek társadalomtörténet és néprajz, hagyomány és szokáskör a témája, mely önmagában is "színes". Könnyebb volt tehát a népszerűsítő ismeretterjesztés követelményeit kielégíteni. Mindkét könyv rádióelőadások anyagát tartalmazza, és egyeznek abban is, hogy mindegyik előadás a téma egészét feldolgozó, az összefüggésekbe illesztett áttekintésre törekedett. De egyezik a két kötet olyan vonatkozásban is, hogy az eredetileg rádióelőadásnak készült szövegen csak annyit változtattam, amennyit a műfajkülönbség megkívánt.

A régi magyar mulatságok sokágú gyökérből szöktek szárba. Részint a gazdasági élethez kapcsolódó kalákamunka, részint a jeles napok, részint pedig az "élet három szüksége" és más családi események adtak alkalmat a mulatságra. Ebből következően a fejezetek egy részét naptárhoz kötöttem, más részét viszont az alkalom szerinti megünneplések sorrendjében csoportosítottam.

Ennél a kötetnél is szükségesnek tartottam az egy-egy témára vonatkozó fontosabb forrásokat közölni - kivéve a szövegben hivatkozott szépirodalmi idézeteket -, hogy azok segítségével a részletkérdések iránt érdeklődő tovább nyomozhasson.

A szerző


http://mektukor.oszk.hu/05100/05134/index.phtml#

LAST_UPDATED2