Payday Loans

Keresés

A legújabb

A mezőgazdaság kollektivizálása PDF Nyomtatás E-mail
A Kádár rendszer anno és ma

MEZŐGAZDASÁGI KOLLEKTIVIZÁLÁS - GYÚJTOGATÁS

55 évvel ezelőtt, 1961. február 19-én jelent meg a Népszabadságban az MSZMP KB közleménye, mely
szerint "a mezőgazdaságban is uralkodóvá váltak a szocialista termelési viszonyok." Vagyis hivatalosan is befejeződött a mezőgazdaság 1958 végén elhatározott, erőltetett ütemű kollektivizálása, amely véget vetett a hagyományos, magántulajdonon alapuló paraszti társadalomnak.

Érdekes, hogy a közleménybe nem került be a "leraktuk a szocializmus alapjait" kitétel, mert még Kádár János is képlékenynek érezte a helyzetet. További érdekesség, hogy nem hozták nyilvánosságra a Központi Bizottság által megvitatott, az egész kollektivizálást értékelő jelentést, amely a termelés visszaeséséről, a fiatalok elvándorlásáról, rosszul gazdálkodó tsz-ekről, vagyis lényegében válságban lévő agráriumról szólt.
A kollektivizálás folyamatában nem kiemelt, de fontos szerepet játszott a Politikai Nyomozó Főosztály mg-i szabotázselhárító osztálya.

Ezu tóbbi szerv működését, valamint a korabeli közhangulatot is jól bemutatja például az 
ÁBTL - 3.1.5. - O-10720 jelzetű dosszié, 
amely a hatvani Petőfi Tsz-ben történt tűzesetről szól.

Az ügyet állambiztonsági oktatófilmben is feldolgozták:

GYÚJTOGATÓK
BM Tanulmányi és Módszertani Osztály-Rendőrfilm, magyar állambiztonsági oktatófilm, fekete-fehér, 1960, 24 perc.

A film megtörtént eseményt (a hatvani Petőfi TSZ szénájának kigyulladása) dolgozza fel, részletesen bemutatva a nyomozás operatív módszereit, a gyanúsítottak elfogását.

Témakörök: 
VideóÁllambiztonsági oktatófilm
http://www.abtl.hu/node/202

/A levéltár megalakulásakor átvett iratanyag összesen huszonhat különböző állambiztonsági oktatófilmet tartalmazott, melyeket az egykori titkosszolgálati beosztottak továbbképzésére használtak. A celluloid filmre rögzített oktatófilmek – melyekből itt technikai okok miatt csak pár perces részleteket közlünk – digitalizált formában megtekinthetők a levéltár kutatótermében./
/Köszönet Papp István kollégánknak a posztért./