Payday Loans

Keresés

A legújabb

Tehetség és versenyképesség PDF Nyomtatás E-mail
OLY KORBAN ÉLÜNK ABC
014. november 22., szombat 12:14 Szabó Zsuzsanna

Véget ért egy mítosz? - Hatalmasat romlott Magyarország egyik erőssége

A svájci IMD üzleti iskola idén először közzé tette a World Talent Report című felmérését, amelyben 60 országot az alapján rangsoroltak, hogy tehetségek szempontjából mennyire versenyképesek. Ez alapján Magyarország elkeserítő eredményt ért el: a 2005-ös 16. helyről az utolsó 10 közé csúszott le.
A lausanne-i IMD üzleti iskola közzé tette első, éves World Talent Report 2014 című felmérését, amelyben az ugyancsak az IMD által már régóta évente kiadott versenyképességi évkönyvben (World Competitiveness Yearbook) szereplő 60 országot rangsorolták az alapján, hogy az országok mennyire képesek az ott működő vállalatok számára tehetségeket kinevelni, bevonzani és megtartani.

 

Három fő tényezőt vizsgáltak:

  • helyi tehetségekbe történő beruházás és fejlesztés - ami az ország oktatásba történő befektetései és az oktatási rendszer minőségét tüközi vissza;
  • vonzerő - ami az országnak azt a képességét mutatja, hogy mennyire képes a helyben képzett tehetségeket megtartani, illetve a tengerenúlról bevonzani őket;
  • felkészültség - ami azt tükrözi, hogy az adott ország mennyire képes teljesíteni a piaci kereslet által támasztott igényeket a rendelkezésre álló tehetségekkel.

A főbb megállapításokból kiderül, hogy az IMD World Talent Ranking 2014 listáját Svájc, Dánia, Németország, Finnország és Malajzia vezeti. A lista végén Dél-Afrika (56.), Peru (57.), Horvátország (58.), Venezuela (59.) és Bulgária (60.) szerepel. Magyarország az 51. az összesített listában.

A top 10 (2014)
Rangsor Ország
1. Svájc
2. Dánia
3. Németország
4. Finnország
5. Malajzia
6. Írország
7. Hollandia
8. Kanada
9. Svédország
10. Norvégia
Forrás: IMD World Talent Report 2014

A bruházás és fejlesztés kategóriában Dánia vezeti a listát Svájc (2.), Ausztria (3.), Németország (4.) és Svédország (5.) előtt. A vonzerő tekintetében Svájc áll a lista élén, amelyet Németország, az USA, Írország és Malajzia követ. Svájc áll a felkészültség kategóriában is az élen, Finnország, Hollandia, Dánia és az Egyesült Arab Emirátusok előtt.

A legjobbak

Az IMD korábbi versenyképességi felmérései által rendelkezésre álló adatok alapján a 2005 és 2014 közötti időszakot is vizsgálta, azaz nem csak az idei évet. Ez alapján a felmérésből az derült ki, hogy tehetségek szempontjából a legversenyképesebb országok - amelyek a top 10-ben vagy top 5-ben voltak több éven át a vizsgált 10 éves periódus alatt - közé csak Kanada, Dánia és Svájc került be, miután 2005-14 között minden évben a tíz legjobb között voltak. Hollandia épphogy kiesett ebből a kategóriából, miután 2006-ban kicsúszott a top 10-ből - ezt az évet kivéve viszont mindig az első 10 között volt.

Svédország csak 2007 óta került be az első tízbe, Finnországnak viszont 2007-ben és 2008-ban nem sikerült bekerülnie a 10 legjobb közé. Ausztria 2005 és 2011 között még benne volt a legjobb 10-ben, 2012-ben lecsúszott a 14. helyre, majd 2013-ban a 13., idén pedig a 11. helyre szépített.

Szingapúr a 2005-14 közötti időszakban hat évben került be a top 10-be, 2008-ban a második helyig jutott. Írország és Norvégia a vizsgált évtizedben ötször került be a tíz legjobb közé.

Az USA 12. helyre került idén, ami jelentős visszaesést jelent a 2005-ös 4. helyéhez képest, az Egyesült Királyság a 2014-es listán a 20. helyen áll, ami a 2005-ös 26. helyhez képest előrelépés. Németország pedig most a 3., ami jelentős javulás a 2005-ös 17. helyhez képest.

Hogy áll Magyarország?

Hazánk a 2014-es összesített listán ingen hátul, az 51. helyen áll. Ezzel az összesített eredménnyel a visegrádi országok között a legrosszabb teljesítményt nyújtotta, hiszen a lengyelek a 36., a csehek a 37., a szlovákok pedig a 46. helyen állnak.

A részkategóriákat tekintve Magyarország a befektetés és fejlesztés kategóriájában középmezőnyben a 26. helyet csípte meg, ám a vonzerő illetve a felkészültség szempontjából csak az 56. illetve az 52. helyen áll.

Az IMD rangsorának alakulása a V4-ek országaiban
A nagyobb képért kattintson!

Ami az IMD által vizsgált 2005-14-es időszakot illeti, már sokkal jelentősebb a lecsúszásunk: 2005-ben ugyanis Magyarország még a 16. helyen állt, olyan országok között, mint Írország (14.), Norvégia (15.), Németország (17.) vagy Tajvan (18.). Tíz évvel ezelőtt a V4-ek pedig messze lemaradva Magyarország mögött álltak a rangsorban az összeített adatok alapján: Csehország a 24., Szlovákia a 30., Lengyelország pedig a 43. volt.

Az országok ragsorban történő átrendeződései olyan okokra vezethető vissza Arturo Bris, az IMD golbális versenyképességi központjának professzora szerint, mint a gazdasági és társadalompolitikai ciklikusságból adódó hatások, amelyek hatással voltak a bevándorlási szabályozásokra és/vagy az oktatásba történő befektetéskre. Az ilyen intézkedések Bris szerint csökkentik az adott ország esélyét arra, hogy tengerentúlról tehetségeket vonzzon be az orszába, még akkor is, ha erős a helyi tehetségek gondozása melletti elkötelezettsége.

A rangsort több mint 20 indikátor alapján állították össze, amelynek egy része statisztikai adatokból, más része az IMD által 4300 nemzetközi vállalatvezetővel készített kérdőív alapján állt össze.
+
két kommentár:
Kimagasló tehetségű oktatási politikusaink (magukat annak tartja a Magyarkodó Bálint és Pokorni elvtárs) bizony hihetetlen kárt okoztak, nem is beszélve a bamba szaktanácsadóikról. De a jelenlegi párt miért nem képes felfedezni (országhatárainkon túlra tekintve) hogy az EU-ban miképpen zajlik az oktatás, a szakmai továbbképzés?  (az amerikait vessük el, mert az bizony borzalmasan silány, em véletlenül!) Ha én a szakmámból meg szeretnék ismerni új technológiát és tudásomat fejlesztő anyagot akkor tízezreket kéne kifizetnem, csak a kérdés, hogy miből, ha nem fizetik ki az elvégzett munkáimat? Erre mondom azt, hogy a politikánk az valójában romboló politika!

K. I.




2014. november 23. 
Pityu,
csak emlékeztetlek, hogy hetekkel ezelőtt írtam neked az oktatás jelentőségéről ! Ma egy olyan ország, mely a világ gazdasága élvonalában van ( Dél Korea !!! ), alapvetően az oktatásnak köszönheti jelenlegi fantasztikus fejlődését és helyzetét, hogy kb. 35 évvel ezelőtt dél-koreai fiatalok százezreit oktatták távoktatási módszerrel !!! A nappali iskolai költségek tizedéért ! Nagybátyám megszerezett egy anyagot erről 1980 körül, onnan ismerem a témát. Itthon nem lehetett megcsinálni, hiába próbált meg mindent ( Nyers Rezső, Gáspár Sándor szintig is eljutott személyesen ), illetve 1986-87-ben tárgyalt a Kapolyi Lászlóval ( 83-87 között ipari miniszter ) a távoktatásról, aki gyakorlatilag ellopta az ötletét és barátnőjének adta ( 50 millió ft mellett, ami akkor azért nem kevés pénz volt !! ), de mivel a csaj hülye volt ehhez, nyilván nem is érdekelte más, csak a pénzügyi támogatás, így aztán nem is lett semmi belőle. Azaz mindenhol belerúgtak az ötletébe, azt hitték, hogy a holdról jött ezzel ! Mondok egy példát neked: mindjárt küldöm a hírt, mely szerint a Vidékfejlesztési Minisztérium ( a cikkben FM-t, azaz Földművelésügyi Minisztériumot írnak lazán ) tiltakozik a föld megadóztatása ellen – a 2 millió földtulajdonos nevében ( tegyük fel, ezek döntő része  magyar, s csak remélem, kevés ezek között az osztrák ! ) Ha 2 millió földtulajdonos van, akkor legalább ennyien dolgoznak a mezőgazdaságban ( vagy még többen ! ). 25 évvel ezelőtt kezünkben volt nagybátyámmal egy olyan spanyol anyag ( de olaszból fordítva ), mely a mezőgazdaság valamennyi ágazatát bemutatta - földművelés,  kertkultúra és növénytermesztés, állattenyésztés, zöldség és gyümölcstermesztés, öntözés, a termékek értékesítése, stb. Az eredeti anyag középfokú volt, s az akkori számítások szerint legalább 200 000 agráriumban dolgozónak kellett volna azt elsajátítani ! Az oktatás pofon egyszerű volt: hetente 20 oldal anyagot kellett megtanulni, írásban megküldeni a mellékelt dolgozatokat, s mindezt 100 héten keresztül. Az ilyen és ehhez hasonló anyagokat a spanyolok-olaszok-franciák esetében az újságos standnál lehetett vásárolni ( !!!! ), majd félévente szóbeli vizsgát kellett tenni, illetve a végén egy összesítő vizsgát. Költségek minimálisak voltak, a heti csomag 2 dollár volt ( !! ), s olyan anyag, mint a mezőgazdasági csomag, legalább 30 különböző témában rendelkezésre állt !!! Gitároktatás, jogi tanulmányok, nővérképzés, magándetektív oktatás, kb. 8-10 idegen nyelv, köztük pl. az orosz, latin, baszk  nyelv, stb.  !! Mindez 1978-ban a Franco halála utáni Spanyolországban !!! Ahol kb. 3 millió személy tanult a távoktatási módszer alapján, sűt UNED néven külön egyetemet is alapítottak ! Mi a mai napig ennek a közelébe sem jutottunk, s mindez látszik hazánk politikai és gazdasági helyzetén, de mondhatnám, hogy leépülésén !! Egyszerűen elképesztő ez az egész !
Szia D.